صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/22
0.0 (0)

کمالی پور:

فصل خصومت دعاوی یک گام بزرگ برای کاهش پرونده های قضایی است

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه فرآیند طولانی دادرسی علت اصلی افزایش پرونده در مراجع قضایی است، گفت: قضات باید به منظور کاهش پرونده‌ها به دنبال فصل خصومت در دعاوی باشند.

یحیی کمالی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تدریس و تحصیل قضات و کارمندان قوه قضایه، گفت: کامندان و قضات باید در ساعات اداری به وظیفه خودشان عمل کنند و هرگونه فعالیت دیگر به لحاظ شرعی و قانونی صحیح نیست، اما می‌توانند در زمان خارج از ساعات اداری به ادامه تحصیل و یا تدریس بپردازند و هیچ منع قانونی برای این موضوع وجود ندارد. بنابراین گله رییس جدید دادگستری تهران نیز از فعالیت‌های آنها در ساعات اداری بوده است، چرا که تعدد پرونده‌ها بسیار زیاد بوده و نباید زمان را تلف کرد.

بنیان‌های تشکیل پرونده در مراجع قضایی شناسایی شود/ افزایش قاضی راه حل مناسبی برای کاهش پرونده‌ها نیست

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، با اشاره به کمبود قاضی در کشور، افزود: حجم پرونده‌ها مطورحه در مراجع قضاییه بسیار زیاد است اما بنده معتقد ما نباید نسبت به حجم پرونده‌ها، تعداد قاضی را هم اضافه کنیم کما اینکه در برنامه ششم توسعه اختیار جذب قاضی به قوه قضاییه داده شده تا بتواند متناسب با نیازشان قاضی جذب کنند. از طرفی باید بنیان‌های تشکیل پرونده‌ها را شناسایی کرده و منافذ ورودی پرونده‌ها به دادسراها را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه افزایش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی علت و عللی دارد که باید بررسی و کنترل شوند، اظهار کرد: نباید متناسب با حجم پرونده‌ها قاضی و کارمند اضافه کنیم چرا که این کار با سیاست‌های بالادستی سازگاری ندارد، بنابراین باید به دنبال راهی برای کاهش  ورودی پرونده‌ها به مراجه قضایی باشیم. 

فرآیند طولانی دادرسی علت اصلی افزایش پرونده در مراجع قضایی است

کمالی پور بروکراسی اداری و فرآیند دادرسی را یکی از علت‌های اصلی افزایش پرونده در مراجع قضایی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر فرآیند دادرسی و رسیدگی به پرونده‌ها بسیار طولانی بوده و باید از دادسرا به دادگاه، دادگاه تجدید نظر، اعمال ماده 477 و اعمال ماده 474 عبور کند که زمان بسیار طولانی را طلب می‌کند. از طرفی در حوزه عملکردی و رسیدگی به پرونده‌ها کارشناس، کارمند، وکیل و قاضی نیز دخیل هستند.

آرای قضات از اتفان کافی برخوردار نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه آرای قضات از اتفان کافی برخوردار نیست، افزود: عدم اتفان رای قضات یکی از مشکلات بزرگ در مراجع قضایی است، چرا که قضات ما در رسیدگی هایشان فصل خصومت نمی‌کنند و قاطع دعوی نیستند و اگر دعوایی در دادگستری‌ها مطرح شود و قضات بتوانند فصل خصومت کنند در همان‌جا پرونده به اتمام می رسد و دیگر ادامه نخواهد داشت، اما اگر فصل خصومت نشود و فقط پرونده مختومه شود، ده‌ها پرونده دیگر مشابه آن در دادگستری مطرح می‌شود. بنابر این نحوه بسته شدن پرونده‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن توجه شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:425418!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین