صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/19
0.0 (0)

همتی پاسخ داد:

علل ریشه‌ای هجوم داوطلبان به رشته‌های پزشکی چیست؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس علل اصلی اشتیاق بالای داوطلبان کنکور به رشته‌های علوم پزشکی را تشریح و تنها بخش کوچکی از آن را به علت سیاست‌گذاری نادرست در آموزش و پرورش و سازمان سنجش برشمرد.

 احمد همتی در  گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره علل تمایل بالای داوطلبان کنکور به رشته‌های پزشکی، عنوان کرد: متأسفانه این گرایش به رشته‌های پزشکی به حدی است که امروز رشته‌های غیر پزشکی از جمله رشته‌های مهندسی و علوم پایه با مشکل جدی مواجه شده‌اند.

وقتی دانش آموز و والدین او شرایط روز کشور را ملاحظه می‌کنند که رونقی در بخش تولید و اقتصاد وجود ندارد و از سوی دیگر پزشکان درآمد مناسبی دارند، ناخودآگاه به رشته‌های پزشکی جذب می‌شوند

 نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز سایر رشته‌ها از تمایل شدید داوطلبان به رشته پزشکی در حال آسیب دیدن هستند، افزود: اعتقاد دارم بخش کوچکی از این وضعیتی که امروز دچار آن هستیم، به علت مدیریت ناکارآمد سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش است و دلایل اصلی عمیق تری دارد.

وی در توضیح این علل ریشه‌ای، عنوان کرد: وقتی دانش آموز و والدین او شرایط روز کشور را ملاحظه می‌کنند که رونقی در بخش تولید و اقتصاد وجود ندارد و از سوی دیگر پزشکان درآمد مناسبی دارند، ناخودآگاه به رشته‌های پزشکی جذب می‌شوند و روز به روز از آمار مهندسین و دانش آموختگان رشته‌های علوم پایه کاسته می شود.

این نماینده مردم در مجلس  با اظهار تأسف از اینکه این روند در چرخه آموزش عالی موجب ایجاد یک سیکل معیوب می‌شود، عنوان کرد: بسیاری از استعدادهای ریاضی و مهندسی در همین مسیر به دلیل تحصیل در رشته‌‎های پزشکی با مشکل مواجه خواهند شد.

همتی تصریح کرد: اگر بخش‌های تولید و اقتصادی رونق داشته باشد و درآمدها در این حوزه ارتقا یابد، سیکل مثبت در این رشته‌ها ایجاد می‎شود و بخش‌های پژوهشی و سایر حوزه‌های مربوط به تولید نیز رشد خواهد داشت.

در مقاطعی پس از انقلاب متقاضیان رشته‌های مهندسی بیشتر از پزشکی بود

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس یادآور شد: حتی در مقاطعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی متقاضیان ورود به رشته‌های مهندسی بیشتر از رشته‌های پزشکی بود بنابراین ریشه اصلی برای جذب دانشجویان به رشته‌های غیر از پزشکی رونق تولید و اقتصاد کشور است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:425028!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین