صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1397/10/04
0.0 (0)

شیخ در نشست فراکسیون احزاب مجلس:

ظرفیت سرمایه‌ای سمن‌ها و تشکل‌ها مسیری برای حل مشکلات کشور/ فراکسیون احزاب صدای اصناف و سمن‌ها را به گوش مسئولان می‌رساند

رئیس فراکسیون احزاب در جلسه این فراکسیون با اشاره به قرارگیری در فصل بودجه، گفت: احزاب باید لایحه بودجه 98 را مورد بررسی و نقد قرار داده و رویکردها را برای مردم تشریح کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون احزاب عصر امروز (سه شنبه، 4 دی ماه) به ریاست مهدی شیخ و سایر اعضا و با حضور اعضای هیأت رئیسه جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار و پیرامون مسائل بودجه ای، واگذاری طرح های عمرانی و موضوعات احزاب بحث و بررسی صورت گرفت.

شیخ: احزاب لایحه بودجه را نقد کنند

شیخ در این جلسه با بیان اینکه فراکسیون احزاب بر اساس نیاز کشور به سرعت شکل گرفت و برنامه های آن تدوین شد، گفت: احزاب از مهم ترین ارکان دموکراسی دنیا هستند اما متأسفانه هنوز در ایران به خوبی شکل نگرفته و برخی احزاب تشکیل شده نیز انسجام یک حزب را ندارند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به عمر مقطعی احزاب به خصوص در زمان انتخابات، بیان داشت: در حال حاضر در ایام بودجه قرار داریم و احزاب باید بودجه را نقد کرده و رویکردها را برای مردم تشریح کنند از این رو جمعی از نمایندگان احساس کردیم باید به صحنه احزاب و تشکل ها ورود کرده و در این حوزه تلاش کنیم.

وی افزود: فراکسیون احزاب همچنین حوزه سمن ها و اصناف را نیز پوشش می دهد که بتوانند صدای خود را به مسئولان برسانند چرا که یکی از مهم ترین شاخصه های نشان دهنده جامعه دموکراتیک نقش سمن ها و تشکل های مردمی و رفتار حکومت ها با آنها است.

شیخ همچنین با تأکید بر اینکه برنامه های 5 ساله نباید صرفا از سوی دولت ارائه شده و در مجلس بررسی شود، اظهار داشت: لازم است چند شرکت مشاوره ای در این حوزه نظرات خود را ارائه کنند تا نگاه بیرونی باشد و دولت و نمایندگان به نفع منافع خود اقدام نکنند از این رو بخش خصوصی ظرفیت دارد اما ریل گذاری ها صحیح نیست.

وی در ادامه در جمع بندی خواسته سمن ها از فراکسیون بیان داشت: در حال حاضر تشکل ها متولی ندارد که باید بررسی شود همچنین بحث مالیات بر ارزش افزوده و استمهال از بیمه ها نیز موضوعاتی است که در مجلس پیگیری می کنیم.

رئیس فراکسیون احزاب در مجلس شورای اسلامی در پایان درباره خواسته مجلس از سمن ها و تشکل ها به خصوص بخش خصوصی خاطرنشان کرد: تشکل ها و سمن ها از مهم ترین بخش های فعالیت کشور هستند که در صورت دارا بودن سرمایه می توانند تا میزان زیادی به حوزه عمران کشور کمک کنند.

وقف چی: ورود بخش خصوصی به پروژه های عمرانی نیمه‌تمام باعث تکمیل پروژه‌ها و درآمدزایی برای دولت از قبال مالیات می‌شود

علی وقف چی عضو هیأت رئیسه فراکسیون احزاب نیز در این جلسه با بیان اینکه خلاء قانونی در حوزه واگذاری ها وجود دارد، عنوان کرد: متأسفانه اعتقادی به بخش خصوصی وجود ندارد ضمن اینکه بخش دولتی نباید در بخش خصوصی فعالیت کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه زیر 500 هزار میلیارد تومان بودجه داریم در حالی که نقدینگی میزان 1600 تا 1700 هزار میلیارد تومان بوده که به این معنا است 4 برابر بودجه در بخش خصوصی قرار دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه جامعه مهندسان مشاور به عنوان یک تشکل این ظرفیت را دارد که پروژه های نیمه تمام عمرانی را به دست بگیرد، اظهار داشت: اگر این اقدام به صورت اورژانسی انجام شود در مجلس به شما کمک خواهد شد و راهکارهای قانونی در دفاع از بخش خصوصی و ظرفیت نظارت دولت نیز در نظر گرفته خواهد شد.

وقف چی در ادامه با اشاره به سرعت بالای رشد در دنیا عنوان کرد: امروز از تجربه جهانی غافل شده ایم و باید دید چگونه می تواند از ظرفیت 170 هزار هزار میلیاردی استفاده کرد و اگر این واگذاری به بخش خصوصی انجام شود خیلی از مشکلات و مسائل کشور برطرف خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: معتقدیم نباید پروژه ها به کسی که پول ندارد داده شود و می توان از پروژه ها به جای 10 سال، 15 سال عوارض گرفته شود تا کار راه بیفتد همچنین باید این تنگ نظری که بخش خصوصی زالو است برطرف شده و از بین برود تا بخش خصوصی نه تنها از دولت پول نگیرد بلکه باعث درآمدزایی برای دولت شود.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون احزاب در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا 170 هزار هزار میلیارد تومان به چرخه اقتصاد وارد شود و دولت 10 درصد مالیات از آن بگیرد که همین میزان 50 درصد درآمد کشور خواهد شد.

حیدری: فراکسیون‌های سیاسی مجلس ارتقای فضای کسب و کار و توجه به بخش خصوصی را در دستورکار مجلس قرار می‌دهند

غلامرضا حیدری عضو دیگر فراکسیون احزاب در ادامه با اشاره به نظرات سه فراکسیون سیاسی مجلس که به دستور رئیس مجلس و مدیریت پزشکیان مقرر بود تا معضلات و اولویت های نخست کشور و راهکارهای آن را تعیین کنند، گفت: هر 3 فراکسیون این اجماع را داشتند که در اولویت نخست پرهیز جدی از تنش ها شده و الزامات روابط بین الملل و خارجی و همچنین ارتقای فضای کسب و کار که شامل توجه به بخش خصوصی می شود و ساماندهی مدیریت آب، ساماندهی اشتغال و تسریع در کاهش تورم و کنترل نقدینگی و همچنین طرح ساماندهی صنعت توریسم در دستور کار قرار خواهد گرفت./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:379064!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون