صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
439914 1398/09/19
0.0 (0)

طعم و بوی اقتصاد دانش بنیان در فضای جلسه 19 آذر مجلس

وکلای ملت موضوع اقتصاد دانش بنیان و مشکلات شرکت های فعال در این حوزه را با حضور وزیر اقتصاد و علوم بررسی کردند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 19 آذرماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 22 دقیقه و با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد.

وکلای ملت در این نشست و در زمانی حدود 3 ساعت مسائل و مشکلات شرکت های دانش بنیان و ضرورت حمایت از شرکت های دانش بنیان را با حضور برخی وزرا و مدیران این شرکت ها بررسی کردند.

در جریان برگزاری این جلسه امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به برگزاری جلسات ده گانه مجلس برای حمایت از اقتصاد دانش بنیان بیان کرد: مجلس در یک سال اخیر مسئله حمایت از اقتصاد دانش بنیان و شرکت های نوآور را در دستور کار خود قرار داده است.

همچنین رئیس مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: امروزه ۴۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور در حال فعالیت هستند که می‌توانند به دستیابی به اقتصاد بدون نفت کمک شایانی کنند.

در ادامه این نشست معاون زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش های مجلس اظهار کرد که اگر چه فعالیت معاونت علمی – فناوری ریاست جمهوری در حوزه شرکت های دانش بنیان مثبت است، اما خلأهای قانونی در این زمینه وجود دارد.

همچنین در جریان بررسی مشکلات شرکت های دانش بنیان اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه تنها ۱۰ درصد از گردش مالی دولت متعلق به شرکت های دانش بنیان است، گفت: نباید در مسیر اشتغال جوانان سنگ اندازی شود.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران نیز در این نشست تاکید کرد که متأسفانه در بدنه حاکمیتی حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان دیده نمی‌شود، از این رو باید حمایت‌های لازم در این عرصه صورت گیرد و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران خواستار پیش‌بینی مشوق‌های مالی برای سرمایه‌گذاران حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه از سوی قوه مقننه شد.

براساس این گزارش، در ادامه این نشست رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان گفت: زیرساخت های زیادی در دانشگاه ها وجود دارد در حالی که دانشجویی ندارند و می توان با مساعدت وزارت علوم و دستگاه های مذکور این ظرفیت را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داد.

در ادامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پشت تریبون مجلس قرار گرفت و گفت: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان در شرایط فعلی مورد حمایت قرار گیرند، در آینده اقتصاد و استقلال کشور، تولید ثروت و اشتغال برای جوانان را تضمین خواهند کرد.

همچنین در این جلسه سیده فاطمه حسینی رئیس فراکسیون فناوری و نوآوری مجلس گفت: تعدد نهادهای مسئول مجوزدهی و نظارت بر فعالیت کسب و کارها از چالش های مهم زیست بوم استارت آپی است و پس از وی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس خواستار اختصاص وام‌های قرض‌الحسنه به شرکت‌های دانش ‌بنیان برای برطرف شدن مشکل نقدینگی این شرکت‌ها شد.

در ادامه نوبت به قائم مقام بانک مرکزی رسید که کمیجانی در این جلسه گفت: براساس آمارها در ۷ ماهه نخست سال جاری بیش از ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان ارائه شده است و سپس علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس بر پررنگ تر شدن نقش معاونت علمی و فناوری در حمایت از نوآوری ها تاکید و اظهار کرد متاسفانه ارائه امکانات به شرکت های دانش بنیان به صورت نابرابر بوده که نحوه توزیع امکانات و اعتبارات باید اصلاح شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جریان استماع مسائل و مشکلات شرکت های دانش بنیان از بررسی لایحه ثبت شرکت‌های دانش بنیان و نوآورانه در دولت خبر داد و سپس وزیر اقتصاد پشت تریبون قوه مقننه قرار گرفت و عنوان کرد که سند بانکداری دیجیتال را تهیه کرده‌ایم و سند راهبردی و نقشه راه اقتصاد هوشمند در آستانه نهایی شدن است.

سید علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار نیز در این نشست تاکید کرد که براساس برخی گزارشات منابعی که مجلس برای صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان پیش بینی کرده، در مسیر معاملات سخت افزاری و خرید ساختمان ها هزینه شده است و این انحراف در قانون است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در این نشست تاکید کرد که اگر می‌خواهید با تحریم‌ها مقابله کنید باید از شرکت‌های دانش بنیان حمایت شود و باید بدانیم که نفت هیچ اهمیتی ندارد بلکه دانش از نفت مهمتر است و این مهم باید تبدیل به یک فرهنگ شود و در ادامه سالاری رئیس سازمان تأمین اجتماعی از تعیین شعب اختصاصی تأمین اجتماعی برای رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

پس از پایان سخنان نمایندگان، مسئولان دولتی و مدیران شرکت های دانش بنیان مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس، بر ضرورت تشکیل کارگروهی ویژه متشکل از برخی نمایندگان مجلس، وزارت اقتصاد، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم و بانک مرکزی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد.

همچنین در جریان بررسی مسائل و مشکلات شرکت های دانش بنیان در صحن علنی مجلس اسئااله عباسی سخنگوی هیئت رییسه در جمع خبرنگاران قرار گرفت و در نشستی خبری عنوان کرد مقرر شده بود تا جلسه امروز به صورت غیرعلنی برگزار شود، اما تصمیم تغییر کرد و شاهد برگزاری علنی این جلسه بودید. در نتیجه برخی سخنانی که قرار بود غیرعلنی بیان شود، علنی مطرح شد و برخی دیگر از سخنان نیز در این جلسه مطرح نشد.

براساس این گزارش؛ پس از پایان بررسی مشکلات و مسائل شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف نمایندگان وارد دستورکار بعدی شدند و با بررسی اولویت دار طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور موافقت کردند.

همچنین در این نشست احسان قاضی زاده هاشمی با 114 رأی به عنوان عضو در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایات استان خراسان رضوی انتخاب شد.

جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه الزهرا (س) تهران، جمعی از دانشجویان رشته حقوق موسسه آموزش عالی راهبرد شمال شهرستان رشت استان گیلان، جمعی از انجمن علمی دانشجویی فقه و حقوق اسلامی دانشگاه شهید مدنی تبریز، دانش آموزان آموزشگاه پسرانه امام خمینی (ره) از منطقه 15 تهران و جمعی از فرهنگی سهام اصفهان مهمانان امروز وکلای ملت بودند.

همچنین محمد خالدی سردشتی نماینده لردگان، علی مطهری نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، اقبال محمدیان نماینده رامهرمز و رامشیر، روح‌اله بابایی صالح نماینده بوئین زهرا و احد آزادی خواه نماینده ملایر از ناطقان میان دستور امروز قوه مقننه بودند.

به گزارش پاریلیران؛ عبدالرضا مصری زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 5 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:439914!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین