صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » لوایح و طرح های کمیسیون
1398/09/05
0.0 (0)

طرح اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

طرح اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در دست بررسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در دست بررسی است.

 

متن این طرح به شرح زیر است:

 

باسمه‌تعالی

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 56 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

 

مقدمه (دلایل توجیهی):

مطابق بند (۲) اصل نود و یکم (91) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل شورای نگهبان «شش نفر حقوقدان در رشته‌های مختلف حقوقی از میان حقوقدانان مسلمانی که به وسیله رئیس قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شوند و با رأی مجلس انتخاب می‌گردند.» اقتضای این اصل آن است که تعداد حقوقدانانی که به مجلس معرفی می‌شوند به اندازه‌ای باشد که عرفاً «انتخاب» صدق کند. بعضاً ملاحظه می‌شود که تعداد افراد معرفی‌شده به اندازه‌ای است که انتخاب صدق عرفی پیدا نمی‌کند یا پس از معرفی بعضی از افراد انصراف می‌دهند و به این ترتیب امکان انتخاب برای نمایندگان محدود یا ممکن است حتی منتفی شود. در این طرح برای پیشگیری از وقوع این امر و تضمین حق انتخاب نمایندگان ضوابطی مقرر شده است.

لذا طرح زیر به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

صادقی- سلیمانی- موسوی‌لارگانی- سروش- عابدی- محمدابراهیم رضایی- عبدالهی- ساری- پورمختار- محمد کاظمی- کواکبیان- نگهبان‌سلامی- امینی‌فرد- بیگدلی- ابطحی- علی‌جانی‌زمانی- زرآبادی- نوروزی- انارکی‌محمدی- مازنی- تابش- مقصودی- محمدی(قزوین)- مطهری- امیرحسنخانی- میرزاده- رضیان- مافی- ‌فاطمه سعیدی- سیده‌فاطمه ذوالقدر- حمزه- اولادقباد- حسین‌زاده‌بحرینی- رحیمی‌جهان‌آبادی- مسعودی- تاجگردون- برزگرکلشانی- علی‌محمد مرادی- بادامچی- لاهوتی- محمدی(تهران)- انصاری- جمالی‌سوسفی- وحدتی‌هلان- حمداله کریمی- سیدفرید موسوی- فتحی- یوسف‌نژاد- عفرزاده‌ایمن‌آبادی- نانواکناری- شریعت‌نژاد- سیده‌فاطمه حسینی- علی ابراهیمی- پارسایی- رجبی- کمالی‌پور

 

عنوان طرح: اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

 

ماده‌1- یک ماده مشتمل بر دو بند به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به‌شرح زیر الحاق می‌شود:

ماده الحاقی-

۱- در اجرای اصل نود و یکم (91) قانون اساسی رئیس قوه قضائیه موظف است از میان حقوقدانان مسلمان در رشته‌های مختلف حقوقی حداقل به تعداد دو برابر افراد مورد نیاز در هر نوبت به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

۲- پس از معرفی حقوقدانان به مجلس شورای اسلامی انصراف آنان ممنوع است و در صورتی که بنا به دلایل موجه، انصراف فردی ضرورت پیدا کند، انصراف باید با اطلاع و هماهنگی رئیس قوه قضائیه باشد و رئیس قوه قضائیه موظف است حداقل سه روز پیش از جلسه أخذ رأی فرد دیگری را به جای او به مجلس معرفی کند.

ماده2- جزء (2) بند «ز» ماده (117) قانون به ذیل بند «ه‍« این ماده انتقال می‌یابد.

نظرات کاربران

Parameter:439068!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین