صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

سفر رئیس مجلس به سمنان؛ تأکید بر همبستگی و پرهیز از مسائل حاشیه‌ای

دکتر لاریجانی در سفر به استان سمنان تاکید کرد که خیر کشور در این است که مسائل حاشیه‌ای مطرح نشود تا به همبستگی کشور لطمه نزند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (دوشنبه، ۶ آبان ماه) به استان سمنان سفر کرد.

وی در بدو ورود به شهر دامغان با حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام شامخ شهدای این شهر ادای احترام کرد.

مبارزه با مفاسد به تعطیلی کارخانجات نینجامد

دکتر علی لاریجانی در این سفر واحد احیاء مستقیم مجتمع فولاد کویر دامغان را افتتاح کرد و در این مراسم گفت: برای من افتخاری است که در شهر زیبای دامغان حضور دارم، این که این پروژه مهم در شهر شما محقق شده خوشحال کننده است و از مسئولین و مهندسین آن تشکر می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صنعت فولاد از اقدامات زیر بنایی در صنعت هر کشور محسوب می‌شود و در چهل سال گذشته در این زمینه رشد خاصی داشته‌ایم، ادامه داد: با توجه به وجود معادن قوی در کشور اگر سنگ اندازی‌های خارجی وجود نداشت در این زمینه وضعیت بهتری داشتیم.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه همت‌های بلند لازم است تا کشور را از گردنه‌های بلند عبور دهیم، عنوان کرد: رسول خدا(ص) می‌فرماید مردانی را دوست دارم که همتی بلند دارند، ایران آینده باید به دست مردانی که همت بلند دارند به جایگاه واقعی خود برسد.

وی با بیان اینکه جوانانی که با نیاز کشور آشنا هستند، باید همت خود را بلند کنند تا به اهداف مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب دست پیدا کنیم، گفت: ظرفیت خوبی در شهر دامغان و استان سمنان وجود دارد که این ظرفیت در معادن، کشاورزی و گردشگری مشهود است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: به دلیل اینکه کشوری با ذخایر نفتی و گازی هستیم،  در بخش معادن کمتر سرمایه گذاری کرده‌ایم و تنها حدود ۸ درصد از معادن کشور اکتشاف شده است، زیرا مخازن نفت و گاز در دسترس هستند . به همین دلیل تمرکز غیرمنطقی در بخش معادن به وجود آمده بود و فرد سرمایه گذار باید از دالان های بسیار زیادی می‌گذشت که در مجلس  آنها را باز و اختیارات را از حالت تمرکز خارج کردیم، به طوری که امروز در هر استان به ریاست استاندار، شورای معادن تشکیل شده است تا مسیر سرمایه گذاری روان شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مشکلات سیستم دیوانی کشور، افراد سرمایه‌گذار را رنج می‌دهد و  تسهیل این موضوع ،  یکی از وظایف بسیار مهم است، گفت: در دوره‌های مختلف مجلس چندین قانون در جهت تسهیل کسب و کار تصویب کردیم که اگر به قاعده اجرا می‌شد، وضعیت بهتری داشتیم، حجیم شدن دولت نیز کار را دشوار کرده است؛ باید امورات به مردم واگذار شود و سیستم دولتی نقش هدایت کننده را ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه از استاندار سمنان می خواهم با توجه به ظرفیت معدن استان سمنان، شورای معادن را جدی بگیرد، افزود: معادن به زیرساخت‌هایی نیاز دارد اما یکی از محورهای مهم استان سمنان ظرفیت‌های قانونی بخش معدن است.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه ظرفیت بسیار مهم دانشگاهی در شهر دامغان وجود دارد که پشتوانه ای قوی برای این شهرستان محسوب می‌شود، عنوان کرد: مطالعات عمیقی در دانشگاه آزاد در حال انجام است و دانشگاه باید در این جهت به خدمت گرفته شود، اگر سمت‌گیری  دانشگاه به جانب آموزش‌های کاربردی باشد، به نفع منطقه است، زیرا به افرادی که در زمینه‌های کاربردی تخصص دارند، احتیاج داریم.

وی ادامه داد: سرعت تخلیه روستاها به سمت شهرها زیاد بود، متأسفانه چرخه اقتصادی روستا نمی‌چرخید و معیوب عمل می‌کرد، در مجلس تصویب شد که به دست مردم در حاشیه روستاها امکاناتی در جهت اشتغالزایی خلق شود. این موضوع نیاز به حمایت و تسهیلات ارزان قیمت داشت که از صندوق توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری اعتبارات ارزی تخصیص یافت و با سود ۵ درصد در اختیار افراد قرار گرفت.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اگر چرخه اقتصادی روستاها به خوبی عمل کند،  می‌توان در آینده این چرخه را قوی نگاه داشت، گفت: با توجه به وضعیت آبی باید سرمایه‌گذاری سنگینی برای آبیاری مزارع کشاورزی انجام می‌شد که در مجلس منابعی به این موضوع اختصاص یافت. در عین حال اجرای سیستم‌های گلخانه‌ای باید پیگیری شود زیرا می‌توانیم فعالیت این بخش را به صورت ۴ فصل داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه شهر دامغان در مسیر زائرین امام رضا (ع) قرار دارد و در این شهر سرمایه‌گذاری گردشگری دارای توجیه اقتصادی است و می‌توانیم در این زمینه از ظرفیت کشورهای دیگر نیز استفاده کنیم، افزود: امیدواریم این گونه فعالیت‌های اقتصادی در کشور رشد کند، هر چند که به دلیل شیطنت آمریکایی‌ها دوران سختی را می‌گذرانیم و این دوره گذرا است و باید همه زمینه‌ها را برای حضور مردم در سرمایه‌گذاری‌ها فراهم  کنیم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در شرایط فعلی با مشکلاتی در زمینه خصم بیرونی مواجه هستیم و سر و صدای آنها برای جنگ بی‌حساب است، به دنبال ایجاد مشکلات اقتصادی هستند، قصد دارند مردم را از سرمایه‌گذاری مأیوس کنند و این را وزیر خارجه آنها نیز می‌گوید، گفت: باید به نوع حرف زدن‌ها و مسائل مطرح شده در رسانه‌ها در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دقت کنیم، نباید آسایش، آرامش و همبستگی مردم را بر هم بزنیم و جامعه را قطعه قطعه کنیم. گاهی مسائل فرعی به مسائل اصلی فکری عموم جامعه تبدیل می‌شود که بسیار اشتباه است، هیچ موضوعی بیشتر از همبستگی ملی اهمیت ندارد. در کشور ما اختلاف نظر زیاد است. این موضوع در تمام کشورهای دارای دموکراسی رخ می‌دهد، اما باید بفهمیم در چه شرایطی، چه موضوعی را مطرح می‌کنیم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: امام رضا (ع) می‌فرماید انسان صالح  به عقل و تدبیر است، وقتی انسان خصمی را می‌بیند باید مسئله اصلی کشور را تشخیص دهد و در آن زمینه همفکر شود، برای این موضوع نیاز است که شرایط را بفهمیم. رسانه‌ها باید به این موضوع توجه کنند و نیش زدن‌ها مناسب امروز نیست.

وی ادامه داد: دشمن  سازمان دهی بسیار کرده است. گروهی در خزانه‌داری آمریکا مجددا تشکیل شده تا از مسیرهای دور زدن تحریم‌ها جلوگیری کنند و برای آن پول و جایزه دریافت می‌کنند.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه خیر کشور در این است که امروز مسائل حاشیه‌ای  مطرح نشود تا به همبستگی کشور لطمه نزند، عنوان کرد: مگر نه این است که دشمن قصد دارد تولید را فلج و به اقتصاد کشور لطمه بزند، در هر استان سوال می‌کنم کارخانه‌های شما چگونه فعالیت می‌کنند و مشکل آنها چیست زیرا دشمن رکود و تعطیلی کارخانه های ما را دنبال می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر تخلفی در دستگاه و کارخانه‌ای رخ داد نباید آن کارخانه تعطیل شود،  بلکه باید متخلف مجازات شده و با فساد مبارزه کرد، افزود: تمام همت بخش‌های قضایی، دولتی و امنیتی  این باشد که چگونه عنصر فاسد از بین برود اما کارخانه و کارگاه نیز به فعالیت خود ادامه دهد. هیچ موضوعی مهمتر از این نیست که کارخانه‌ها فعال باشند و کارگران حقوق دریافت کنند و شغل داشتن کارگران بسیار مهم است.

وی ادامه داد: لوازم مقابله با خصم همبستگی مردم است و تمام بخش‌ها باید مشکلات مالیاتی و سرمایه در گردش واحدها را برطرف کنند، چنان که قانون مورد نیاز این اقدامات نیز وجود دارد.

رئیس قوه مقننه در پایان با تأکید بر اینکه باید لشکر تولید کشور فعالیت کند و همه در خدمت آن باشند، خاطر نشان کرد: بخش‌های قضایی و امنیتی کشور باید تلاش کنند تا مبارزه با فساد منجر به رکود یا تعطیلی کارخانه‌ها نشود.

امروز مجاهدان نه در غربت که پیشگامان منطقه‌اند

دکتر علی لاریجانی در چهارمین اجلاسیه بین‌المللی مجاهدین در غربت گفت: از امام رضا (ع) روایت است کسی که مومن حقیقی است سه خصلت دارد.  خداوند عالم به غیب است و یک مومن که می‌خواهد راه رستگاری را طی کند، باید رازدار باشد. سنت پیامبر مدارای با مردم است و انسان مومن باید با مردم مدارا کند، سنت ولی پایداری، استقامت و شکیبایی در سختی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امام صادق (ع) می فرماید استقامت، صبر و شکیبایی سر ایمان است، ادامه داد: امام صادق (ع) همچنین می فرماید مسلمان و مومن زمانی به کمال مطلوب می‌رسد که سه ویژگی داشته باشد. در امر دین به شناخت کامل برسد. در امور اقتصادی میانه‌روی را از دست ندهد و در پیشامدها استقامت و خویشتن‌داری کند.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه برای زندگی سعادتمندانه استقامت در راه بسیار کلیدی است، ادامه داد: در قرن گذشته حوادث مهمی مانند انقلاب مشروطه که نقش علما در آن برجسته بود و نهضت تنباکو با هدایت میرزای شیرازی را شاهد بودیم، نهضت مشروطه به تمامی اهداف خود نرسید اما برخی از وجوه آن تحقق یافت و موجب بیداری جامعه شد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در خصوص انقلاب مشروطه تحلیلی دارند که دلیل عدم موفقیت انقلاب مشروطه را  کنار گذاشتن مردم از صحنه می دانند، ادامه داد: حرکت شیخ فضل‌الله نوری بسیار مهم بود و اهمیت اسلامیت در جمهوری اسلامی ریشه در آن نهضت دارد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به این که بعد از جنگ جهانی، انگلیس بر عراق سلطه یافت که در ادامه و در قالب یک انقلاب دست وی قطع شد، افزود: حرکت آیت‌الله مدرس و میرزا کوچک خان موفق بودند هرچند برخی از بخش‌های آن حرکات به موفقیت نرسید.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مسئله فلسطین کل عالم اسلام را دچار رعشه کرد و آوارگی ۹ میلیون فلسطینی موضوعی سهمگین بود مسئله فلسطین را کماکان مسئله اول دنیای اسلام و زنده بودن این مساله را  حاصل مقاومت دانست و ادامه داد:" مهمترین انقلاب در قرن گذشته،  پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود.  امام (ره) کوله‌باری از حوادث قرن را به دوش می‌کشید و این انقلاب با محورهای اسلامی حرکت‌های خود را آغاز کرد که بزرگان زیادی بر آن تأکید داشتند".

وی با اشاره به اینکه مسئله جهاد با حرکت انقلاب اسلامی رشد پیدا کرد، افزود: امام رضا(ع) می‌فرماید کسانی که خود را از جهاد  محروم می‌کنند،  باعث وهن  دین می‌شوند، همچنین باعث جرأت پیدا کردن دشمنان و تسلط آنها بر مسلمانان می‌گردند. در منطقه کشورهایی هستند که پول و امکانات زیادی دارند اما حقیر هستند و با یک تلفن نظر خود را عوض می‌کنند، زیرا مجاهدت ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه طی چند دهه اخیر غربی‌ها تلاش می‌کنند حرکت مجاهدانه را با حرکات کور و وحشیانه تروریست‌ها یکی بدانند، گفت:  یکی از خیانت‌های تروریست‌ها به عالم اسلام این بود که چهره غلطی را  به نمایش گذاشتند، مجاهدان جان خود را می‌دهند که راحتِ خلق به وجود آید اما تروریست‌ها به دنبال وحشت خلق هستند. حزب‌الله جان خود را می‌دهد تا مسلمانان در آرامش باشند،  اما داعش و امثال آن به دنبال وحشت‌آفرینی اند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه وضعیت مسلمانان در استقامت و احیای مجاهدت موجب شرایط متفاوتی شده است، افزود: امروز مجاهدان جایگاه غربت ندارند و در منطقه پیشگام هستند. امروز قدرت مهم تنها دولت‌ها نیستند بلکه جریان‌های مجاهدانه هستند و همه می‌دانند حزب‌الله و حماس در میان جریان‌های تأثیرگذار منطقه قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل وجود نیروهای تأثیرگذار در منطقه،  جریان بیداری اسلامی، جریانی واقعی، زنده و پیشگام است، ادامه داد: مسلمانان بعد از اقدامات صورت گرفته توسط غربی‌ها و دشمنان راهی جز مقاومت ندارند و طرح‌های صلح قلابی مسیری  جز مقاومت باقی نگذاشته است، سال‌ها پیش کسینجر گفته بود ارزش نفت اعراب بیشتر از  خود آنها است، آیا این توهین نیست؛ ترامپ نیز در حال حاضر چنین مباحثی را به صراحت مطرح می‌کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه ژان پل سارتر، صاحبنظر فرانسوی می‌گوید غرب همواره با اعراب به چشم مادون انسان رفتار می‌کند و از نظر آنها اعراب تنها ساکنان سرزمین‌های عربی هستند نه مالک آنها، گفت: بعد از کشته شدن ابوبکر بغدادی، ترامپ درباره ماجراجویی های خود گفت که ما نفت و مناطق نفتی را لازم داریم، آیا این نوع سخنان توهین نیست، رفتار غرب نسبت به مسلمانان چاره‌ای جز مقاومت باقی نگذاشته است.

دکتر لاریجانی افزود: فردی به نام برژینسکی در یکی از مطالب خود می‌گوید در فرهنگ این منطقه کینه‌ای عظیم نسبت به دنیای غرب وجود دارد که یکی از مثال‌های آن مسئله هسته‌ای ایران است و می‌گوید ادعای آمریکا در خصوص ساخت سلاح هسته‌ای بی‌معنی است ، زیرا  اصولا ایران  کشوری اصیل و  به معنای واقعی منسجم  است، حال آن  که در اغلب کشورهای خاورمیانه چنین چیزی مشاهده نمی‌شود .ایران کشوری با هویتی معتبر و دولتی مستحکم است. او می گوید ارتش اسرائیل حدودا 100 تا 200 بمب هسته‌ای دارد و این برای قتل عام کفایت می‌کند. بنابراین پرداختن به موضوع هسته‌ای ایران حقه‌بازی است و  ما ۱۵ سال  است که گرفتار حقه‌بازی آمریکا هستیم.

وی با  طرح این پرسش که آمریکا با کدام مجوز حقوقی به عراق حمله کرد، افزود: ترامپ می‌گوید ما نفت آنها را می‌خواستیم، آیا طمع داشتن به نفت یک کشور، توجیه ماجراجویی و حمله به آن  است؟

 رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیامبر اسلام از قول خداوند نقل می‌کند به عزت و جلالم قسم مسلمانی را که به ولایت حاکم ستمکار گردن نهد ، عذاب می‌کنم هر چند نیکوکار باشد و از هر مسلمانی که به ولایت حاکم عادل از سوی خداوند گردن نهد، درمی‌گذرم، هرچند اعمال صالح نداشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فکر اسلامی اقتضاء  دارد که  مسلمان غیرت دینی داشته و به دنبال پیدا کردن حاکم عادل باشد، عنوان کرد: امروز زمانی نیست که مسلمانان دست پایین را داشته باشند. آنها صاحب فکر و اندیشه هستند، جریان فکری اسلامی و مجاهدت فراموش نشده و در غربت نیز جریانی قوی و تحول ساز داشته است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه از نظر استراتژی، تاکتیک و تکنولوژی شاهد پیشرفت مقاومت هستیم، ادامه داد: قصد داشتند موضوع یمن را طی ۳ هفته حل کنند اما اکنون ۵ سال است درگیر آن هستند. طی ۷۰ سال گذشته به دنبال ریشه‌کنی فلسطینی‌ها بوده‌اند، اما موفق نمی‌شوند و این نتیجه مقاومت است.

وی با اشاره به اینکه زنده بودن جریان مقاومت توسط غربی‌ها حس می‌شود و محور مقاومت و هدف و روش‌ آنها از تروریست‌ها جداست و حال آن که غربی‌ها قصد دارند این دو محور را مخلوط کنند، افزود: ظرفیت بیداری در منطقه بسیار ارزشمند است و به میزان قدرت آن دشمن دسیسه می‌کند.

رئیس قوه مقننه افزود: سال‌های گذشته در مجلات عربی مقاله‌ای از عمرعبدالهادی دیده‌ام با این موضوع که چرا ما ایران را دوست داریم . این نویسنده در آن  مقاله گفته بود که  ایران را به  این دلیل دوست داریم  که رهبران آن به دنبال رشد قدرتمندانه هستند، حال آن که رهبران عرب این گونه نیستند. ایران از نظر علمی، فنی و صنعتی رشد کرده، ایران در برقراری توازن قوای هسته‌ای تحول ایجاد کرده، ایران از محور مقاومت عرب‌ها با اعزام کارشناس و ارسال  پول و سلاح حمایت می کند اما عرب‌ها با این محور دشمنی می‌کنند، رهبران ایران سدی محکم در برابر پروژه‌های آمریکایی و اسرائیلی هستند اما رهبران عرب در درون آن  پروژه‌ها مشارکت می‌کنند، رهبران ایران اهمال‌کار و ثروت‌اندوز نیستند. آمریکا دست از  گفت‌وگوی مذبوحانه با رهبران ایران برنمی‌دارند اما رهبران عرب چاپلوسی آمریکا را می‌کنند.‌در ایران مردم رهبران را انتخاب و حفظ کرده و تغییر می دهند اما رهبران عرب ترس تزریق می کنند، ما ایران را دوست داریم به دلیل اینکه کشور همسایه ما، کشوری مسلمان و مقاوم در برابر تفرقه‌افکنی‌ها است.

دکتر لاریجانی در پایان با تأکید بر این که در سختی و فشار اقتصادی قرار داریم،  اما باید قدر و منزلت خود را  بدانیم، مقاومت و استقامت را عامل تغییر جایگاه ایران در معادلات و پایان فشارها توصیف و  خاطر نشان کرد: در موضوع هسته‌ای زمانی می‌گفتند اجازه فعالیت حتی  یک سانتریفیوژ را نمی‌دهیم اما بعدها غنی سازی را پذیرفتند و برای مذاکره درخواست دادند. از این رو باید گفت که  استقامت، زحمت و نتیجه درخشان دارد و این راه عزت ایران است.

نظرات کاربران

Parameter:436264!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون