صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

سفر رئیس مجلس به آذربایجان غربی با محوریت افتتاح پروژه‌های آبی

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه خود به استان آذربایجان غربی، چند پروژه‌ آبی را افتتاح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (سه شنبه ۱۴ آبان‌ماه) برای سفر یک روزه خود به استان آذربایجان غربی وارد شهر ارومیه شد که رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز او را در این سفر همراهی کرد.

تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای چند پروژه در آذربایجان غربی

به این شهر در جمع خبرنگاران، گفت: مردم ولایتمدار و خواستار سرافرازی ایران اسلامی آذربایجان غربی، همواره در دفاع از میهن نقش بسزایی داشته و در دوران دفاع مقدس نمادهای مختلفی از این استان در جنگ وجود داشت.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه در این سفر چندین پروژه از جمله نیروگاه برق سردشت، دو تصفیه خانه آب بهداشتی و یک پروژه در زمینه فاضلاب در شهر ارومیه به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: مجموعا به این چند پروژه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارتخصیص یافته است که هر کدام از آنها امتیازات خاصی از نظر سطح استفاده مردم دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۳۰۰ هزار نفر از پروژه‌های آب بهداشتی که امروز به بهره‌بردای می‌رسد استفاده می‌کنند، تصریح کرد: آب حاصل از پروژه تصفیه فاضلاب نیز برای احیای دریاچه ارومیه استفاده می‌شود.

افتتاح نیروگاه سد سردشت

در ادامه این سفر، رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور افتتاح نیروگاه سد سردشت وارد این شهر شد. وی در مراسم افتتاح نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سد سردشت گفت: از وزیر نیرو تشکر می‌کنم که با برنامه و منظم اقدامات را پیش برده‌اند و از همه همکاران ایشان در وزارت نیرو نیز قدردانی می‌کنم.

رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه نیروگاه افتتاح شده سردشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قابلیت صادرات برق به عراق را دارد، تصریح کرد: از تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت فراب که تلاش‌های بسیاری برای ساخت سد و نیروگاه داشته‌اند تشکر می‌کنم. این دو شرکت از شرکت‌های قابل طرح در سطح ملی و بین‌المللی هستند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه پروژه‌های دیگری نیز در استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود که استاندار و نمایندگان استان کوشش فراوانی برای به ثمر رساندن آن کرده‌اند، ادامه داد: نیروگاه برق و سد سردشت وجوه دیگری نیز در زمینه گردشگری دارد که باید آنها را جدی گرفت؛ ازجمله اینکه تا کنون از سدها استفاده گردشگری نشده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای کانال‌های زیر سد که مورد استفاده در بخش کشاورزی است، باید کمک کرد تا مردم در زمینه کشاورزی استفاده بهتری از آب سدها داشته باشند، افزود: از ظرفیت همسایگی با کشور عراق باید در این استان استفاده شود، بر اساس گزارش استاندار دومیلیارد دلار از طریق مرزهای استان صادرات به عراق صورت گرفته که برای آبادانی کشور بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه کشور با وجود تحریم‌ها دچار مشکلاتی است اما باید با طراحی صحیح از ظرفیت‌های کشور به درستی استفاده شود، گفت: باید از نیروهای بومی در پروژه‌ها استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه آمار ارائه شده در زمینه پروژه‌ها نشان از ظرفیت تکنیکی موجود در کشور دارد که باید فعال شود، خاطرنشان کرد: مردم سردشت حق بزرگی بر گردن ایران دارند و باید در تاریخ ماندگار شوند و از مجروحین و جانبازان سردشت باید پشتیبانی صورت بگیرد.

ایجاد ظرفیت گردشگری در سدهای کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح نیروگاه سد سردشت گفت: سرمایه گذاری بسیار خوب و بجایی توسط جمهوری اسلامی ایران در این منطقه انجام شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قرار گرفتن سه ژنراتور ۵۰مگاواتی می‌تواند در کنار تامین برق منطقه ظرفیت صادرات را نیز به همراه داشته باشد، ادامه داد: استفاده مناسب از آب موجود در منطقه می‌تواند در زمینه کشاورزی اثر گذاری فراوانی داشته باشد که در کنار آن طرح مناسبی نیز در زمینه گردشگری در حال انجام است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه این امکان در وزارت نیرو وجود دارد که در کنار بخش خصوصی از سدهای موجود در زمینه گردشگری نیز بهره‌برداری کنند، عنوان کرد: ایجاد ظرفیت گردشگری در برخی از سدهای مهم در دستور کار قرار گرفته و این اقدام چند وجهی است و در کنار تولید برق و تامین نیاز منطقه آب مورد مصرف کشاورزی نیز در دسترس قرار می‌گیرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت گردشگری سدهای کشور اقدامی توجیه پذیر است، گفت: سرمایه گذاری خوبی توسط قرارگاه سازندگی و شرکت فراب در این زمینه صورت گرفته که هر دو از بخش‌های مهم و تلاشگر هستند و شرکت فراب در داخل و خارج از کشور پروژه‌های خوبی را اجرا کرده که نوعی سرمایه محسوب می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص امکان صادرات برق به کشور عراق، گفت: با اقدام چند روز گذشته وزارت نیرو در زمینه سنکرون کردن برق حتما صادرات برق به کشور عراق انجام می‌شود و صادرات برق به این کشور برای ایران و عراق سودمند است.

رونمایی از طرح گردشگری منطقه سردشت

دکتر علی لاریجانی همچنین از نمایشگاه گردشگری منطقه سردشت بازدید و از طرح گردشگری این منطقه نیز رونمایی کرد.

افتتاح پروژه‌های آبی در مهاباد

در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی با سفر به مهاباد، به مقام‌ والای شهدای این شهر ادای احترام کرد. دکتر لاریجانی همچنین تصفیه خانه آب مهاباد را افتتاح و از بخش های مختلف این تصفیه خانه بازدید کرد.

بر اساس این گزارش؛ سه پروژه تصفیه خانه آب با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس به صورت همزمان به بهره‌برداری رسید.

این پروژه ها شامل تصفیه خانه آب مهاباد با جمعیت تحت پوشش 246 هزار نفر و ارزش سرمایه گذاری  63 میلیارد تومان، تصفیه خانه فاضلاب گلمان ارومیه با جمعیت تحت پوشش 45 هزار نفر و ارزش سرمایه گذاری 40 میلیارد تومان و تصفیه خانه آب پلدشت با جمعیت تحت پوشش 12 هزار نفر و ارزش سرمایه گذاری 6 میلیارد تومان است.

در ایران تفاوتی بین ترک و کرد و سایر اقوام وجود ندارد

دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاح پروژه های آب و فاضلاب این استان که در مهاباد به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: دشمن به دنبال سوءاستفاده از تنوع اقوام است و حال آن که همه ملت ایران با همدلی اقتصاد کشور را توسعه خواهند داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در نظام جمهوری اسلامی توجه به زیربناها امری مهم است، افزود: تلاش‌ها در حوزه جاده‌سازی، نیرو و گاز نشان از توجه به آبادانی کشور دارد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه امروز بیش از گذشته نیاز به آبادانی و توسعه داریم، گفت: دشمن همواره در تلاش است با تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد و توسعه کشور به ملت ایران آسیب بزند ولی با اتحاد و همدلی این نقشه شوم دشمن را خنثی خواهیم کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه آمریکا تنها در پی نفت ملت‌ها است، یادآور شد: طرح این سخنان چهره خبیث آمریکا را نشان می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ملت ایران نشان داده در این کشور تفاوتی بین ترک و کرد و سایر اقوام وجود ندارد و همه در کنار هم به دنبال توسعه و آبادانی کشور هستند.

نظرات کاربران

Parameter:436976!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

خیانتکاران به آرمان فلسطین در تمام جنایات صهیونیست‌ها شریک هستند
خیانتکاران به آرمان فلسطین در تمام جنایات صهیونیست‌ها شریک هستند

 رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه خیانتکاران به آرمان فلسطین در تمام جنایات صهیونیست‌ها شریک هستند، نوشت: هیچ راه حلی بدون مشارکت مردم فلسطین وجود نخواهد داشت.

دکتر قالیباف درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت
دکتر قالیباف درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت

رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی درگذشت پیرغلام عزای حضرت سیدالشهدا (ع) حاج علی شمقدری را تسلیت گفت.

حکام خیانتکار منطقه از امروز شریک تمام جنایات صهیونیست ها هستند
حکام خیانتکار منطقه از امروز شریک تمام جنایات صهیونیست ها هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اقدام برخی از کشورهای منطقه در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گفت: حکام خیانتکار منطقه از امروز شریک تمام جنایات صهیونیست ها از گذشته تاکنون هستند.

مجلس به دنبال گره‌گشایی از کار مدیران اجرایی و تولیدکنندگان است
مجلس به دنبال گره‌گشایی از کار مدیران اجرایی و تولیدکنندگان است

رئیس مجلس با بیان اینکه با وجود همه سختی‌های ایجاد شده به دلیل تحریم‌ها، امکان حل مشکلات کشور وجود دارد، بر شنیدن حرف مردم و مسئولان قوه مجریه قبل از هر تصمیمی تاکید کرد و گفت: مجلس به دنبال گره‌گشایی از کار تولیدکنندگان، صنعتگران و مدیران اجرایی است.

تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت مادر شهیدان اعتدال‌پور دهکردی
تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت مادر شهیدان اعتدال‌پور دهکردی

رییس مجلس در پیامی درگذشت مادر شهیدان  اعتدال‌پور دهکردی را تسلیت گفت.

تاکید حجت الاسلام قرائتی بر تقویت اعتبارات حوزه فرهنگ
تاکید حجت الاسلام قرائتی بر تقویت اعتبارات حوزه فرهنگ

با حضور رئیس ستاد اقامه نماز در کمیسیون فرهنگی مجلس، مقرر شد ستاد سه تا ۵ اولویت متناسب با ماموریت کمیسیون فرهنگی را ارائه کند و همچنین بر اساس تقویم زمانی نشست‌های مشترک تداوم یابد.

آموزش و پرورش متولی مهدهای کودک می‌شود
آموزش و پرورش متولی مهدهای کودک می‌شود

در نشست امروز کمیسیون آموزش مجلس مقرر شد کمیته‌ای متشکل از آموزش و پرورش، مرکز پژوهش‌ها و بهزیستی برای متولی‌گری آموزش و پرورش بر مهدهای کودک تشکیل شود.

انگاره ای نادرست که باعث کاهش اثرگذاری مثبت مجلس می شود
انگاره ای نادرست که باعث کاهش اثرگذاری مثبت مجلس می شود

مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس گفت: این انگاره که نماینده و مجلسی کارآمدتر و مطلوب‌تر است که طرح‌های بیشتری در آن ارائه شود و تذکر، سؤال و تحقیق و تفحص بیشتری انجام دهد، انگاره نادرستی است که موجب کاهش اثرگذاری مثبت اقدامات مجلس در وضعیت کشور شده است.

علنی و غیرعلنی جلسه 25 شهریور مجلس/ بررسی عملکرد وزارت نفت و تغییر ساختار مجلس
علنی و غیرعلنی جلسه 25 شهریور مجلس/ بررسی عملکرد وزارت نفت و تغییر ساختار مجلس

تغییر ساختار مجلس، گزارش عملکرد وزارت نفت با حضور زنگنه و سوال از وزیر کار از اهم دستور کار جلسه امروز مجلس بود.

با توجه به‌ فشار دشمن، با برنامه ریزی های قبلی نمی‌توان پیش برویم/ دولت و مجلس تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کنند
با توجه به‌ فشار دشمن، با برنامه ریزی های قبلی نمی‌توان پیش برویم/ دولت و مجلس تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط کنونی و اعمال تحریم‌ها و فشار بر کشور وزارت نفت نمی‌تواند با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های قبلی پیش رود، همه باید در مجلس، دولت، پژوهشگاه‌ها و صنایع بپذیریم که تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کنیم.

چکش‌کاری طرح جهش تولید و تأمین مسکن در کمیسیون عمران
چکش‌کاری طرح جهش تولید و تأمین مسکن در کمیسیون عمران

مواد 1 تا 5 طرح «جهش تولید و تأمین مسکن» در نشست امروز کمیسیون عمران مورد بررسی قرار گرفت. 

ملت‌ها هرگز تسلیم توطئه دشمنان نمی شوند
ملت‌ها هرگز تسلیم توطئه دشمنان نمی شوند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر امروزه مشاهده می شود برخی دولت های عربی تحت فشار مستکبران درصدد عادی سازی اجباری روابط با رژیم صهیونیستی هستند، باید به ملت های آنها توجه شود زیرا مردمان این کشورها حاضر به تحمل رژیم صهیونیستی نیستند.

همکاری کمیسیون‌های مختلف مجلس در موضوعات فرابخشی
همکاری کمیسیون‌های مختلف مجلس در موضوعات فرابخشی

مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس جزئیات هشتمین جلسه شورای هماهنگی هیأت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌ها را تشریح کرد.

ضرورت حمایت تخصصی و حرفه ای از بازار سرمایه
ضرورت حمایت تخصصی و حرفه ای از بازار سرمایه

رئیس مجلس با تأکید بر مدیریت و تنظیم حرفه‌ای بازار سرمایه گفت: مجلس با جدیت پیگیر تقویت و تثبیت بازار سرمایه به عنوان منبع تأمین مالی است.

جزئیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی در کمیسیون کشاورزی تصویب شد
جزئیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی در کمیسیون کشاورزی تصویب شد

جزئیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه امروز کمیسیون کشاورزی، بررسی و تصویب شد و در دستور کار سه‌شنبه صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

لزوم راه‌اندازی سامانه الکترونیکی ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری
لزوم راه‌اندازی سامانه الکترونیکی ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

در کمیسیون امور داخلی کشور مقرر شد وزارت کشور سامانه الکترونیکی برای ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری راه‌اندازی کند که اطلاعات ثبت نام همزمان به دست شورای نگهبان برسد.

بررسی پیشنهاد بیمه سبد سرمایه گذاری در نشست کمیسیون اصل ۹۰
بررسی پیشنهاد بیمه سبد سرمایه گذاری در نشست کمیسیون اصل ۹۰

در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید شد دولت و سازمان بورس از اقداماتی همچون برداشت از صندوق توسعه ملی و تعلیق ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید که موجب رشد حبابی بازار می شود اجتناب کنند.

مخالفت سازمان سنجش با تمدید کنکور نظام قدیم
مخالفت سازمان سنجش با تمدید کنکور نظام قدیم

در نشست امروز کمیسیون آموزش مجلس، موضوع تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم بررسی و با مخالفت سازمان سنجش مواجه شد.

جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی برای بررسی نهایی طرح جمعیت
جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی برای بررسی نهایی طرح جمعیت

جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی برای بررسی نهایی طرح جمعیت برگزار و تا ۱۵ روز آینده نظرات کمیسیون‌های فرعی و دستگاه‌های مربوطه اخذ می شود.

بار اجرای طرح ها بر دوش دولت است/ مجلس در ۳ فرصت ۱۰۰ روزه باقی مانده به دولت کمک می کند
بار اجرای طرح ها بر دوش دولت است/ مجلس در ۳ فرصت ۱۰۰ روزه باقی مانده به دولت کمک می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید براین که بار سنگین مسائل اجرایی بر دوش دولت است گفت: ما نیز در این مدت باقی مانده از دولت که به فرموده رهبر معظم انقلاب ۳ فرصت ۱۰۰ روزه است به دولت برای کاهش مشکلات و سروسامان دادن به مشکلات اقتصادی کمک می کنیم.