صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

436976 1398/08/14 00:00:00
0.0 (0)

سفر رئیس مجلس به آذربایجان غربی با محوریت افتتاح پروژه‌های آبی

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه خود به استان آذربایجان غربی، چند پروژه‌ آبی را افتتاح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (سه شنبه ۱۴ آبان‌ماه) برای سفر یک روزه خود به استان آذربایجان غربی وارد شهر ارومیه شد که رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز او را در این سفر همراهی کرد.

تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای چند پروژه در آذربایجان غربی

به این شهر در جمع خبرنگاران، گفت: مردم ولایتمدار و خواستار سرافرازی ایران اسلامی آذربایجان غربی، همواره در دفاع از میهن نقش بسزایی داشته و در دوران دفاع مقدس نمادهای مختلفی از این استان در جنگ وجود داشت.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه در این سفر چندین پروژه از جمله نیروگاه برق سردشت، دو تصفیه خانه آب بهداشتی و یک پروژه در زمینه فاضلاب در شهر ارومیه به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: مجموعا به این چند پروژه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارتخصیص یافته است که هر کدام از آنها امتیازات خاصی از نظر سطح استفاده مردم دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۳۰۰ هزار نفر از پروژه‌های آب بهداشتی که امروز به بهره‌بردای می‌رسد استفاده می‌کنند، تصریح کرد: آب حاصل از پروژه تصفیه فاضلاب نیز برای احیای دریاچه ارومیه استفاده می‌شود.

افتتاح نیروگاه سد سردشت

در ادامه این سفر، رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور افتتاح نیروگاه سد سردشت وارد این شهر شد. وی در مراسم افتتاح نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سد سردشت گفت: از وزیر نیرو تشکر می‌کنم که با برنامه و منظم اقدامات را پیش برده‌اند و از همه همکاران ایشان در وزارت نیرو نیز قدردانی می‌کنم.

رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه نیروگاه افتتاح شده سردشت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قابلیت صادرات برق به عراق را دارد، تصریح کرد: از تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکت فراب که تلاش‌های بسیاری برای ساخت سد و نیروگاه داشته‌اند تشکر می‌کنم. این دو شرکت از شرکت‌های قابل طرح در سطح ملی و بین‌المللی هستند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه پروژه‌های دیگری نیز در استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود که استاندار و نمایندگان استان کوشش فراوانی برای به ثمر رساندن آن کرده‌اند، ادامه داد: نیروگاه برق و سد سردشت وجوه دیگری نیز در زمینه گردشگری دارد که باید آنها را جدی گرفت؛ ازجمله اینکه تا کنون از سدها استفاده گردشگری نشده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای کانال‌های زیر سد که مورد استفاده در بخش کشاورزی است، باید کمک کرد تا مردم در زمینه کشاورزی استفاده بهتری از آب سدها داشته باشند، افزود: از ظرفیت همسایگی با کشور عراق باید در این استان استفاده شود، بر اساس گزارش استاندار دومیلیارد دلار از طریق مرزهای استان صادرات به عراق صورت گرفته که برای آبادانی کشور بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه کشور با وجود تحریم‌ها دچار مشکلاتی است اما باید با طراحی صحیح از ظرفیت‌های کشور به درستی استفاده شود، گفت: باید از نیروهای بومی در پروژه‌ها استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه آمار ارائه شده در زمینه پروژه‌ها نشان از ظرفیت تکنیکی موجود در کشور دارد که باید فعال شود، خاطرنشان کرد: مردم سردشت حق بزرگی بر گردن ایران دارند و باید در تاریخ ماندگار شوند و از مجروحین و جانبازان سردشت باید پشتیبانی صورت بگیرد.

ایجاد ظرفیت گردشگری در سدهای کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح نیروگاه سد سردشت گفت: سرمایه گذاری بسیار خوب و بجایی توسط جمهوری اسلامی ایران در این منطقه انجام شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قرار گرفتن سه ژنراتور ۵۰مگاواتی می‌تواند در کنار تامین برق منطقه ظرفیت صادرات را نیز به همراه داشته باشد، ادامه داد: استفاده مناسب از آب موجود در منطقه می‌تواند در زمینه کشاورزی اثر گذاری فراوانی داشته باشد که در کنار آن طرح مناسبی نیز در زمینه گردشگری در حال انجام است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه این امکان در وزارت نیرو وجود دارد که در کنار بخش خصوصی از سدهای موجود در زمینه گردشگری نیز بهره‌برداری کنند، عنوان کرد: ایجاد ظرفیت گردشگری در برخی از سدهای مهم در دستور کار قرار گرفته و این اقدام چند وجهی است و در کنار تولید برق و تامین نیاز منطقه آب مورد مصرف کشاورزی نیز در دسترس قرار می‌گیرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت گردشگری سدهای کشور اقدامی توجیه پذیر است، گفت: سرمایه گذاری خوبی توسط قرارگاه سازندگی و شرکت فراب در این زمینه صورت گرفته که هر دو از بخش‌های مهم و تلاشگر هستند و شرکت فراب در داخل و خارج از کشور پروژه‌های خوبی را اجرا کرده که نوعی سرمایه محسوب می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص امکان صادرات برق به کشور عراق، گفت: با اقدام چند روز گذشته وزارت نیرو در زمینه سنکرون کردن برق حتما صادرات برق به کشور عراق انجام می‌شود و صادرات برق به این کشور برای ایران و عراق سودمند است.

رونمایی از طرح گردشگری منطقه سردشت

دکتر علی لاریجانی همچنین از نمایشگاه گردشگری منطقه سردشت بازدید و از طرح گردشگری این منطقه نیز رونمایی کرد.

افتتاح پروژه‌های آبی در مهاباد

در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی با سفر به مهاباد، به مقام‌ والای شهدای این شهر ادای احترام کرد. دکتر لاریجانی همچنین تصفیه خانه آب مهاباد را افتتاح و از بخش های مختلف این تصفیه خانه بازدید کرد.

بر اساس این گزارش؛ سه پروژه تصفیه خانه آب با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس به صورت همزمان به بهره‌برداری رسید.

این پروژه ها شامل تصفیه خانه آب مهاباد با جمعیت تحت پوشش 246 هزار نفر و ارزش سرمایه گذاری  63 میلیارد تومان، تصفیه خانه فاضلاب گلمان ارومیه با جمعیت تحت پوشش 45 هزار نفر و ارزش سرمایه گذاری 40 میلیارد تومان و تصفیه خانه آب پلدشت با جمعیت تحت پوشش 12 هزار نفر و ارزش سرمایه گذاری 6 میلیارد تومان است.

در ایران تفاوتی بین ترک و کرد و سایر اقوام وجود ندارد

دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاح پروژه های آب و فاضلاب این استان که در مهاباد به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: دشمن به دنبال سوءاستفاده از تنوع اقوام است و حال آن که همه ملت ایران با همدلی اقتصاد کشور را توسعه خواهند داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در نظام جمهوری اسلامی توجه به زیربناها امری مهم است، افزود: تلاش‌ها در حوزه جاده‌سازی، نیرو و گاز نشان از توجه به آبادانی کشور دارد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه امروز بیش از گذشته نیاز به آبادانی و توسعه داریم، گفت: دشمن همواره در تلاش است با تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد و توسعه کشور به ملت ایران آسیب بزند ولی با اتحاد و همدلی این نقشه شوم دشمن را خنثی خواهیم کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه آمریکا تنها در پی نفت ملت‌ها است، یادآور شد: طرح این سخنان چهره خبیث آمریکا را نشان می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ملت ایران نشان داده در این کشور تفاوتی بین ترک و کرد و سایر اقوام وجود ندارد و همه در کنار هم به دنبال توسعه و آبادانی کشور هستند.

نظرات کاربران

Parameter:436976!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون