صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
1398/05/28
0.0 (0)

سخنگوی کمیسیون اصل 90 : هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: طبق اسناد فقط بابت طراحی صندوق پژو 206 ، 250 میلیون دلار هزینه شده که با ارز امروز قیمت آن به 3 هزار میلیارد تومان می رسد. این در حالی است که با این میزان پول می شد یک خط کامل تولید خودروی جدید را طراحی کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از هزینه 250 میلیون دلاری طراحی صندوق خودروی پژو 206 خبر داد.

بهرام پارسایی در گفتگو با ایسنا با اشاره به تهیه گزارش مربوط به صنعت خودرو در کمیسیون اصل 90 گفت: در جریان تهیه این گزارش آنچه که برای من اثبات شده فساد کلان و عدم نظارت بر خودروسازی و تبدیل خودروسازان به یک مافیای قدرتمند است.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که ما در این گزارش به آن رسیدیم و من چند بار این موضوع را ناباورانه مطالعه کردم هزینه سنگین طراحی صندوق خودروی پژو 206 است. همانطور که می دانید پژو 206 ساخت فرانسه و طراحی شده در فرانسه است و در ایران تنها یک صندوق به آن اضافه شده و تبدیل به پژو SD شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اسناد فقط بابت طراحی صندوق پژو 206 ، 250 میلیون دلار هزینه شده که با ارز امروز قیمت آن به 3 هزار میلیارد تومان می رسد. این در حالی است که با این میزان پول می شد یک خط کامل تولید خودروی جدید را طراحی کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما معتقدیم موارد این چنینی است که باعث می شود قیمت تمام شده خودروهای بی کیفیت در کشور ما چندین برابر خودروهای باکیفیت خارجی باشد و هزینه آن هم از جیب مردم پرداخت می شود.

پارسایی درباره طراحی 120 میلیارد تومانی خودروی سمند در دهه 70 نیز اظهار کرد: در آن زمان بزرگترین اختلاس کشور، اختلاس 123 میلیارد تومانی بود. در چنین شرایطی این میزان هزینه برای طراحی خودروی سمند آن هم با ارز 400 تومانی صورت گرفته در حالی که استاندارد جهانی در این طراحی رعایت نشده است و برای مصرف کننده هم جذابیتی نداشت.

وی ادامه داد: بین سالهای 84 تا 93 نیز به دلیل غیراستاندارد بودن و جذاب بودن سمند سه مرحله تغییرات در آن ایجاد کردند که آن هم مجموعا 110 میلیارد تومان هزینه داشته است یعنی برای طراحی خودروی سورن 22 میلیارد تومان، برای طراحی خودروی دنا 49.5 میلیارد تومان و برای طراحی خودروی دنا پلاس 39.5 میلیارد تومان هزینه شده است.

به گفته پارسایی، طراحی خودرو یکی از منافذی است که خودروسازان به دلیل روحیه و عملکرد انحصارطلبی شان نهایت سوءاستفاده را از آن داشته اند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «خودروسازها 25 هزار میلیارد تومان خودرو پیش فروش کردند، 30 هزار میلیارد تومان به بانکها و 25 هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکارند و 30 هزار میلیارد تومان هم زیان انباشته دارند» افزود: اینکه چرا تاکنون با آنها برخورد نشده جای سوال دارد اما به نظر می رسد یک از راههایی که به راحتی می توانستند به جیب مردم دستبرد بزنند همین به اصطلاح طراحی های کارشناسی نشده است که به خاطر آن به منافع کلان رسیدند.

وی همچنین مدعی شد: در دولت دهم هم ایران خودرو را وادار کردند در یکی از کشورها خط تولید راه بیندازد به همین منظور 90 میلیون دلار در آنجا هزینه شد که بعد از صرف این هزینه کشور مقصد گفت که تا 10 سال دیگر به آنها برق نمی دهد و این حجم سرمایه ملی در آنجا از دست رفت هیچ کسی هم مواخذه نشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس در پایان خواستار ورود جدی قوه قضائیه برای بررسی تخلفات خودروسازان شد و گفت: امیدواریم خودروسازان که در موارد مختلف اقدام به حیف و میل و غارت اموال مردم کردند روزی پاسخگوی عملکرد خود باشند.

نظرات کاربران

Parameter:426284!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون