صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/04/16
0.0 (0)

شهرام کوسه غراوی پیشنهاد داد:

ساخت مسکن ارزان قیمت در بافت های فرسوده شهری

عضو کمیسیون عمران مجلس بااشاره به ساخت مسکن ارزان قیمت، متذکرشد: توجه دولت باید بر روی بافت های فرسوده باشد چون این بافت ها زیرساخت های لازم را دارد و با نوسازی بافت های فرسوده، امنیت مردم بیشتر خواهد شد.

به گزارش  خبرگزاری خانه ملت،  شهرام کوسه غراوی با بیان اینکه انبوه سازان یا بخش خصوصی همیشه به عنوان بازوان پر توان دولت در همه مسائل اقتصادی توانسته اند کمک کنند، گفت: انبوه سازان همواره در اهدافی که دولت پیش می برد همراهی می کردند حتی پروژه های عمرانی که در کل کشور انجام می شود توسط بخش خصوصی انجام می شود.

وی با ذکر اینکه دولت خود فی النفسه مجری نیست، تصریح کرد: یعنی پیمانکاران پروژه عمرانی، مجری ها هستند که همه این ساختار توسعه ای را دارند و به عنوان کمک کننده به دولت پیش می برند. بنابراین یک اعتماد ویژه تری باید به بخش مسکن مخصوصا به انبوه سازان در حوزه پرداخت تسهیلات، در اخذ مجوزات لازمه و زمین هایی که در اختیار این افراد داده می شود، داده شود و این می تواند کمک حال خیلی خوبی باشد تا بتوانیم تعادل را در عرضه و تقاضا داشته باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس، ابراز داشت: هرچقدر عرضه ای بیشتر باشد قطعا تعادل بخشی در تقاضا هم می تواند رقم بخورد و قیمت ها را هم متعادل می کند، در واقع ساختارهای روانی هستند که باید کنترل شوند.

وی با تاکید بر اینکه با ساخت خانه ها توسط انبوه سازان، اشتغال نیز در همه بخش ها ایجاد می شود، گفت: در امر ساختمان سازی مشاغل زیادی درگیر هستند و با ساخت مسکن انبوه همه این مشاغل فعال خواهند شد.

کوسه غراوی با اظهار بر اینکه نوسانات بازار قیمت بر روی کار انبوه سازان اثر گذار است، گفت: هر انبوه سازی که در عرصه بازار فعالیت می کند به دنبال سود است ولی وقتی حس کند سود قابل قبولی ندارد، قطعا پا به این عرصه نخواهد گذاشت.

وی با اشاره به ساخت مسکن ارزان قیمت، متذکر شد: باید توجه داشت که ساخت این مسکن ها بر اساس اصول شهرسازی باشد و مسکن بدون پارکینگ قطعا معضلاتی را در آینده ایجاد خواهد کرد اما توجه دولت باید بر روی بافت های فرسوده باشد چون این بافت ها زیرساخت های لازم را دارد و با نوسازی بافت های فرسوده، امنیت مردم بیشتر خواهد شد.

در ادامه حسن محتشم با بیان اینکه انبوه سازان به عنوان بازوی اجرایی تخصصی در بخش ساخت و ساز، آماده بوده اند و اکنون نیز آمادگی دارند تا بتوانند در پروژه های تولید مسکن مشارکت فعال داشته باشند، اظهار کرد: چون اهرم های اقتصادی در اختیار دولت است و از طرفی وزارت راه و شهرسازی نیز به نوعی متولی تامین مسکن برای اقشار کم درآمد هست، آن ها باید پا پیش بگذارند و شرایطی را فراهم کنند تا از این نیروی بالقوه اجرایی در جهت تامین مسکن متقاضیان کم درآمد جامعه استفاده کنند.

وی با اشاره به اثرگذاری نوسات قیمت سکه و ارز بر بخش مسکن، عنوان کرد: این مسئله غیر طبیعی نیست و روالش به همین شکل است یعنی زمانیکه ارزش پول ملی پایین می آید قیمت کالاها بالا می رود.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران خاطر نشان شد: انبوه سازان در سرتاسر کشور حضور دارند و باید این نیرو باید بکار گرفته شود، ضمن اینکه مزایای اشتغال هم که برای کشور دربر دارد می تواند موثر واقع شود.

وی تامین مسکن ارزان قیمت و متوسط قیمت برای اقشار واقعی فاقد مسکن توسط دولت بخصوص وزارت راه و شهرسازی را به عنوان یک گام اجرایی موثر مهم برشمرد و گفت: به نظر می آید جدای از 400 هزار واحدی که 200 هزار تای آن در شهرهای جدید است و مابقی در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گذاشته اند.

محتشم متذکر شد: اولا ساخت این واحدها را هرچه زودتر اجرایی کنند چون هرچقدر دیر شروع شود، تکمیل و تحویل اینها به تاخیر می افتد و جامعه بخاطر متقاضیان مسکنی که ما هر سال داریم، دچار تنش افزایش قیمت می شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر برای واحدهای ارزان قیمت، پیشنهاد کرده ایم اگر دولت به واحدهای کوچک رو بیاورد در شهر ها به کمک شهرداری ها و در شهرهای جدید نیز که دولت دست اندر کار است و زمین دارد، واحدهای کوچک با متراژ مشایعات کم و حتی اگر لازم باشد بدون پارکینگ واحدهای 40، 50 متری بسازند تا بتوانند اینها را با قیمت پایین به جامعه معرفی کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران اظهار داشت: حتی اگر لازم است مثل کشورهای توسعه یافته اگر کسی توان خرید همین واحدهای کم متراژ را هم ندارد و با وام نمی تواند خریداری کند بیایند و 50 الی 60 درصدش را به متقاضی واگذار کنند و بعد از اینکه اقساط خودش را پرداخت کرد مابقی اش را هم بعدا بپردازد./

پایان پیام 

 

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:419336!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون