صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

482896 1400/01/24 14:00:00
0.0 (0)

روز شلوغ بهارستان: از بیانیه مجلس در خصوص مذاکرات تا پاسخگویی وزیر دفاع

نمایندگان در نشست امروز ، ضمن صدور بیانیه ای درباره مذاکرات هسته‌ای و استماع توضیحات وزیر دفاع درخصوص اعمال فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح، پرونده اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را بستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، پنجمین نشست علنی امروز ( سه‌شنبه 24 فروردین ماه سال 1400) بهارستان به ریاست دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی راس ساعت 8 و 8دقیقه و حضور  219 نفر از نمایندگان آغاز شد. سوال عبدالرضا مصری درباره "علت عدم اجرا و اعمال قانون برنامه ششم درخصوص اعمال فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح" در دستور مجلس بود.

مصری نماینده کرمانشاه با ابراز تأسف از عدم اجرای مواد قانون برنامه و برخورد سلیقه‌ای مدیران با آن، گفت: اجرای قانون برنامه یا عمدی یا سهوی بر مبنای تبعیض صورت می‌گیرد که نشان می‌دهد مدیران، دانش کافی در مدیریت جامع ندارند و همه گروه‌ها و اقشار را در تصمیم‌گیری‌های خود جای نمی‌دهند. او همچنین این تبعیض‌ها درخصوص همسان‌سازی‌ها، جامعه کارگری، تخصیص ارز 4200 تومانی و تاراج سکه‌های بانک مرکزی -که صرفاً عده‌ای خاص از آن برخوردار شدند-، مشهود دانست.

امیر حاتمی با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه براساس قانون برنامه ششم توسعه، باید فوق‌العاده مناطق جنگی را برای نیروهای مسلح شاغل در این مناطق اعمال کند، گفت: سازمان برنامه و بودجه موظف شده به منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس، فوق‌العاده خاصی را به شاغلان دستگاه‌های اجرایی مناطق عملیاتی دفاع مقدس با تامین اعتبار لازم پرداخت کند که این کار در مورد شاغلان کشوری اجرا شده است، اما به علت عدم تامین اعتبار مورد نیاز و ورود به یک ابهام به کارکنان لشگری شاغل در این مناطق پرداخت نمی‌شود و از این جهت صحبت آقای مصری درست است چراکه تبعیضی در این زمینه اتفاق افتاده است.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس پس از استماع توضیحات وزیر دفاع از پاسخ‌های او با گذاشتن قید رسیدگی و پیگیری موضوع، از این توضیحات قانع شد و از رئیس مجلس خواست موضوع رسیدگی به رفع تبعیض در پرداخت فوق‌العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دهد.

در ادامه تنفسی نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی داده شد و سپس نمایندگان به "گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز" رسیدگی کردند.

دکتر محمدباقر قالیباف در رابطه با نهایی شدن و تصویب "لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز"، ضمن تقدیر از فعالیت کمیسیون اقتصادی و مسئولان دولتی، گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز معضل کارت‌های بی‌نام بازرگانی را برطرف می‌کند و مسئولیت اجرای دقیق این قانون برعهده رئیس جمهور است.

در ادامه تذکرات کتبی نمایندگان قرائت شد.

دستور بعدی درباره "بررسی لایحه یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک" بود که بر اساس آن، نمایندگان با کلیات این لایحه موافقت کردند.

همچنین نمایندگان با طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری مواقت کردند.

ناطقان میان دستور جلسه علنی ۲۴ فروردین مجلس سیدجواد ساداتی نژاد نماینده کاشان و آران بیدگل؛ مهدی باقری نماینده زنجان و طارم؛ کمال حسین پور نماینده پیرانشهر و سردشت؛ مهدی عسگری نماینده کرج ، اشتهارد و فردیس و روح‌اله نجابت نماینده شیراز و زرقان بودند.

 گفتنی است سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز بیانیه 203 نفر از نمایندگان مجلس در تقدیر و تشکر از اقدامات و تلاش‌های نیروی انتظامی در تعطیلات نوروز سال 1400 را قرائت کرد.

با نوجه به اینکه که در جلسه روز یکشنبه 22 فروردین ماه دو تن از نمایندگان مجلس به رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی درباره تعامل با مجلس تذکر دادند، پرویز فتاح، جوابیه ای را دراین خصوص در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار داده است که علی کریمی فیروزجائی عضو هیأت رئیسه مجلس آن را قرائت کرد.

هچنین جوابیه رحمانی فضلی وزیر کشور در پاسخ به اظهارات احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو درخصوص حوادث آبان ماه 1398 قرائت شد.

سپس بیانیه ۲۰۴ نفر از نمایندگان درخصوص مذاکرات هسته‌ای قرائت شد که شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» را به همراه داشت.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه 24 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12  و 25 دقیقه به صدا درآورد.

 

نظرات کاربران

Parameter:482896!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون