صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/23
0.0 (0)

کاظمی با تاکید بر عدم وجود خلاء قانونی؛

رفراندوم، تابویی که باید شکسته شود

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه در ارتباط با برگزاری همه‌پرسی خلاء قانونی وجود ندارد، گفت: رفراندوم به تابویی تبدیل شده که باید شکسته شود.

محمد کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص وضعیت قانون برگزاری رفراندوم، گفت: بر اساس اصول قانون اساسی تکلیف برگزاری رفراندوم مشخص است، قانون همه‌پرسی در جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 1368 به تصویب رسیده و نحوه برگزاری به طور کامل مشخص شده است. بر اساس همین قانون می‌توان با موافقت دو سوم آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفراندوم برگزار کرد.

وزارت کشور مسئول اجرای رفراندوم

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در قانون مسئولیت اجرای برگزاری رفراندوم مانند سایر انتخابات وزارت کشور است، در مورد برگزاری نیز هیچ مشکلی وجود ندارد زیرا ما سال‌ها در این کشور انتخابات‌های متفاوت برگزار کردیم و تقریبا هر دو سال یکبار یک انتخابات داشته‌ایم.

وی افزود: هیچ مسئله و خلاء قانونی نیز برای برگزاری رفراندوم نداریم اما عدم اجرای رفراندوم به یک تابو تبدیل شده است. هرچند شرایط جامعه هم برای برگزاری رفراندوم آماده است. موضوعات مهم مانند تعیین تکلیف لوایح چهارگانه را نیز می‌توان به رفراندوم گذاشت زیرا لوایح چهارگانه موضوع تخصصی نیست و مردم درباره آن می‌توانند نظر دهند، متاسفانه عده‌ای موضوع را سیاسی کردند در حالی که هیچ ابهام و مشکلی ندارند.

برگزاری رفراندوم در همه دنیا رواج دارد

کاظمی یادآور شد: این موضوع در همه دنیا رواج دارد و در قوانین اساسی بسیاری از کشورهای دیگر هم پیش بینی شده است. بنابراین باید تابو شکنی کنیم زیرا قانون اساسی این اختیار را به ما داده که می‌توانیم به آراء مردم مراجعه کنیم و مستقیما از آنها نظرخواهی کنیم.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کدرد: دولت نیز اخیرا به این موضوع پرداخته و آقای رئیس جمهور هم در اظهارات خود مطرح کرده‌اند اما رفراندوم باید به درخواست مجلس و بر اساس همان سازوکاری که در قانون اساسی تعیین شده، برگزار گردد./

پایا پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:425543!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون