صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/16
0.0 (0)

عابدی:

راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت پایان بخش تمام سوء‌استفاده‌های حوزه دارو است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت و بازگشت به ریل‌گذاری مجلس در قالب اجرای برنامه ششم توسعه تنها راه جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی در حوزه دارو است.

 حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در واکنش به خبر جعل و سوء‌استفاده از مُهر پزشکان جهت نسخه کردن برخی داروهای گران قیمت، گفت: کمیسیون بهداشت و درمان همواره در دو برنامه 5 ساله پنجم و ششم توسعه بر تشکیل پرونده الکترونیک سلامت توسط وزارت بهداشت و درمان به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی تاکید کرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه راه‌اندازی پرونده‌ الکترونیک سلامت و بازگشت به ریل‌گذاری مجلس در قالب اجرای برنامه ششم توسعه تنها راه جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است، افزود: ایجاد کامل پرونده الکترونیک سلامت در واقع پایان بخش سوءاستفاده‌هایی چون جعل مُهر پزشکان، دفترچه بیمه تقلبی، آزمایش‌ها و داورهای مکرر است.

پرونده الکترونیک سلامت مانع سوءاستفاد‌های احتمالی در حوزه دارو

عابدی با اشاره به اینکه هر چند وزیر بهداشت و درمان از افتتاح پرونده الکترونیک سلامت خبر داده است اما تا زمانی که تمامی دفترچه‌های بیمه و نسخه نویسی‌های دستی حذف نشود، ما آن را راه اندازی شده نمی‌د‌انیم، گفت: زمانی که پرونده الکترونیک اجرا شود، اطلاعات بیمار به راحتی در هر مرکز درمانی و بیمارستانی در سطح کشور قابل دسترس خواهد بود و از تمامی سوءاستفاده‌‌های احتمالی چون آزمایش‌های تکراری، جعل مهر و دفترچه خدمات درمانی جلوگیری می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه کاهش تخلف‌ها و سواستفاده‌های حوزه دارو تجهیزات پزشکی، اجرای کامل برنامه ششم توسعه توسط وزارت بهداشت و درمان و بیمه‌ها است، افزود: با اجرای این برنامه تمامی داروخانه‌ها به سیستم نسخه پیچی الکترونیک مجهز می‌شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت‌های لازم برای اجرای کامل پرونده الکترونیک سلامت فراهم شده است؟ خاطر نشان کرد: زیر ساخت‌های پرونده الکترونیک سلامت چندان امر پیچیده‌ای نیست و امکان فراهم شدن آن وجود دارد چرا که به سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیاز نداشته و بسیار از شرکت‌ها حاضرند در این موضوع سرمایه‌گذاری کنند و از تراکنش‌های موجود بهره‌مند شوند، از طرفی تمامی منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد زیرساخت مناسب اجرای این طرح در بودجه طرح تحول سلامت پیش بینی شده و اگر مسئولان مربوطه اراده کنند تمامی مشکلات قابل حل خواهد بود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:428873!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین