صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

479071 1399/12/12 15:47:00
0.0 (0)

ذره بین نظارتی مجلس بر روی کارنامه مالیاتی دولت؛ در شانزدهیمن جلسه بررسی لایحه بودجه

خانه ملتی ها مصوباتی را در راستای افزایش نظارت پارلمان بر عملکرد اقتصادی و مالیاتی دولت مصوب کردند که تکلیف سازمان امور مالیاتی برای ارائه سه ماه یکباره گزارش به دیوان محاسبات از جمله مصوبات امروز بهارستان بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه 12اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 3 دقیقه و با حضور 216 نفر از نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان مردم در خانه ملت در شانزدهیمن جلسه بررسی لایحه بودجه در بخش هزینه‌ای در ابتدا، کار خود را از بررسی ردیف (1) بند (د) تبصره (6) لایحه بودجه آغاز کردند و در اولین مصوبه امروز خود تکلیف کردند که درآمدهای حاصل از اخذ عوارض ارزش افزوده شهرستان های تهران به چه نحوی بین شهر تهران و نقاط روستایی و عشایری آن توزیع شود.

در ردیف دوم همین بند نیز مقرر شد مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتی از واحدهای تولیدی و پیمانکاران پروژه ای واقع در استان به حساب استان محل استقرار واحد تولیدی منظور شود.

شرکت‌های بیمه مکلف به ارائه گزارش عملکرد شدند

در ادامه نمایندگان مجلس برای شفاف سازی شرکت‌های بیمه ضمن موافقت با بند (ه) تبصره (6)، وزارتخانه نیرو و نفت را مکلف به ارائه گزارش مبالغ پرداختی شرکت‌های بیمه‌ای به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و انرژی کردند.

اما امروز مجلس یک تصمیم مهم محیط زیستی نیز داشت، که بر این اساس یک هزار میلیارد تومان به وزارت کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از مواد اولیه، قطعات و کالاهای قابل بازیافت با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست کشور اختصاص می‌کند. این تصمیم با موافقت با بند (و) تبصره (6) اتخاذ شد.

تصمیم بعدی نمایندگان مجلس، مصوبه حمایتی از تمام بیماری‌های خاص بود به این نحو که با موافقت با بند (ز) تبصره 6  مقرر شد؛ بخشی از عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی برای بیماری های نادر هزینه ‌شود.

در ادامه نمایندگان با الحاق جزئی به تبصره (6) موافقت کردند که بر این اساس، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی و کلیه اشخاص شاغل در کسب و کارهای حقوقی اعم از وکالت و مشاوره حقوقی و خانواده مکلف به استفاده از پایانه‌ فروشگاهی شدند.

امروز همچنین موضوع نحوه هزینه کرد درآمد دولت از حق السهم اپراتورها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد تا با ارجاع بخش هزینه‌ای بند (ی) تبصره (6) به تلفیق بررسی دقیق تری بر موضوع بخش هزینه‌ای حق السهم اپراتورها صورت گیرد.

اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده یک سال دیگر تمدید شد تا بر اساس بند این بند از تبصره (6) لایحه بودجه علاوه بر اجرای این قانون، عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی نیز به عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک جمهوری اسلامی ایران محسوب ‌شود.

مصوبه بعدی مجلس برای شفافیت و انضباط مالی در سازمان امور مالیاتی بود که بر این اساس  بند (د) تبصره (6) سازمان امور مالیاتی را مکلف به ارائه گزارش هر سه ماه یک بار درباره نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده به دیوان محاسبات کردند.

نمایندگان مجلس، در ادامه برای افزایش سرمایه‌گذاری مردم در پروژه‌های زیربنایی  معافیت‌های  مالیاتی در نظر گرفتند به طوریکه بر اساس بند الحاقی (21) تبصره (6) مقرر شد به منظور فراهم ساختن زمینه سرمایه‌گذاری عموم مردم در انواع پروژه های زیربنایی و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای‌، حمل و نقل و تولیدی صنعتی و کشاورزی و نیز تشویق فرهنگ سرمایه گذاری غیرمستقیم، هرگونه نقل و انتقال دارایی به/ از صندوق های سرمایه‌گذاری پروژه که پذیره‌نویسی آن‌ها با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود، از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض نقل و انتقال معاف باشد.

در ادامه نمایندگان مردم  با الحاق یک بند به جز (ه) تبصره (6) موافقت کردند که که بر این اساس شرکت‌های بیمه‌گر را مکلف به بررسی حوادث ناشی از گاز ظرف کمتر از دو ماه و پرداخت خسارات آن حداکثر تا سه ماه کردند.

نمایندگان مردم در مجلس در ادامه با  الحاق یک بند به ردیف (18) تبصره (6) لایحه بودجه،  سازمان امور مالیاتی را مکلف کردند که ظرف دو ماه از لازم‌الاجرا شدن این بند دستورالعمل اجرایی مربوط به اخذ مالیات از درآمدهای کاربران حرفه‌ای رسانه‌های کاربرمحور از محل تبلیغات را تهیه و به تأیید وزیر اقتصاد و امور دارایی برساند.

همچنین نمایندگان مجلس با بند الحاقی 2 تبصره 7 ماده واحده موافقت و وزارت صمت را مکلف به فروش قسطی خودرو به جانبازان کردند.

یکی از تصمیمات مهم امروز مجلس بحث شفاف سازی حساب‌های درآمدی و هزینه‌ای کلیه دستگاه‌های اجرایی به ویژه شرکت‌های تابعه وزارت نفت و سازمان ایدرو و ایمیدرو بود که بر اساس مصوبه امروز دستگاههای اجرایی را موظف شدند تا کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های خود را فقط از طریق حساب‌های افتتاح‌شده نزد بانک مرکزی انجام دهند.

در نهایت نشست نوبت صبح امروز مجلس ساعت 11:52 دقیقه به پایان رسید.

نظرات کاربران

Parameter:479071!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون