صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
1398/08/26
0.0 (0)

خجسته خبر داد:

دپو ذرت های آلوده وارداتی در انبار گمرک بندر امام خمینی(ره)

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از ورود ذرت های آلوده وارداتی و دپوی آن در انبار گمرک بندر امام خمینی(ره) خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی،امیر خجسته در تشریح جزئیات بیشتر از واردات 500 هزار تن ذرت به کشور گفت: بر اساس اطلاعات دقیقی که از سوی مردم، دلسوزان و گمرکات به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اصل نود رسیده 140 هزارتن ذرت آلوده به قارچ سمی آفلاتوکسین است که خطرناکترین سم را دارد بر این اساس باید زمانی که آنها وارد کشور شد مرجوع می شدند اما این اقدام صورت نگرفت.

امیر خجسته در تشریح جزئیات بیشتر از واردات 500 هزار تن به کشور گفت: بر اساس اطلاعات دقیقی که از سوی مردم، دلسوزان و گمرکات به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اصل نود رسیده 140 هزار تن ذرت آلوده به قارچ سمی آفلاتوکسین است که خطرناکترین سم را دارد بر این اساس باید زمانی که آنها وارد کشور شد مرجوع می شدند اما این اقدام صورت نگرفت.

وی ادامه داد: باید مسئولان پاسخگو باشند چه کسی در این چهار سال آنها را مرجوع نکرده و در نزد خود نگه داشته است که با هر روز نگهداری سم آنها بیشتر می شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: گفته شده کسی نمی تواند از کنار انبار ذرت های آلوده عبور کند تا از وارد شدن آسیب به آنها جلوگیری شود.

خجسته با طرح این سوال که چه دستان پشت پرده ای وجود دارد عنوان کرد: این آلودگی چهار سال است روز به روز بیشتر می شود ولی همه در برابر آن سکوت کردند کسانی که بیانیه مشترک داده اند بجای تکذیب تعیین تکلیف کنند و از پنهان کاری خودداری کرده و اطلاعات دقیق را در اختیار مردم قرار دهند. وی با بیان اینکه ذرت های آلوده وارد کشور شده در انبارهای بندر امام خمینی(ره) قرار دارند بیان کرد: با وجود دستور رئیس جمهور مبنی بر امحای آنها چرا تاکنون این کار انجام نشده است؟

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید ذرت های آلوده واردشده هرچه زودتر تعیین تکلیف شود و این اطمینان به مردم داده می شد که یک دانه از 140 هزار تن ذرت های وارداتی آلوده وارد بازار نشده است. وی مبدا ذرت های آلوده وارد شده را کشور برزیل اعلام کرد و گفت: آنها با 35 میلیون دلار ارز دولتی وارد شده اند و به نظر می رسد در این زمینه رانت وجود دارد که کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه عده ای از مسئولان درباره موضوع واردات ذرت های آلوده قصور کردند تصریح کرد: کمیسیون اصل نود با جدیت در حال پیگیری این موضوع است تا نتیجه حاصل شود.

خجسته با بیان اینکه 360 هزار تن از ذرت های آلوده وارد شده سالم است گفت: آنها پس از ورود به تایید سازمان استاندارد و وزارت بهداشت رسیده اند اما 140 هزار تن آن که آلوده به سم آفلاتوکسین بوده پیگیر آن هستیم تا هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

وی با بیان اینکه فرصت یک ماهه به مسئولان داده شده تا وضعیت ذرت های واردشده را روشن کنند خاطرنشان کرد: امنیت سلامت مردم جزو وظایف اصلی کمیسیون اصل نود است چون ما وکیل مردم هستیم نه دولت. تلاش می کنیم تا تمام زوایای این موضوع آشکار شده و به اطلاع عمومی برسد.

منبع:

نظرات کاربران

Parameter:438288!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون