صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/19
0.0 (0)

هاشمی:

دولت لایحه جامع ساماندهی کودکان خیابانی را به مجلس ارائه کند

عضو کمیسیون بهداشت مجلس ساماندهی کودکان کار به دلیل وجود متولیان متعدد تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است، گفت: باید تفکیک وظایف دستگاه‌های متولی در دستور کار قرار گیرد و دولت لایحه جامع ساماندهی کودکان خیابانی را به مجلس ارائه کند.

همایون هاشمی، رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه بر اساس تجربه چندین ساله‌ام در حوزه خدمات اجتماعی ساماندهی کودکان کار به دلیل وجود متولیان متعدد تاکنون نتیجه بخش نبوده است، گفت: باید تفکیک وظایف دستگاه‌های متولی در دستور کار قرار گیرد.

همایون هاشمی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: فازهای جمع‌آوری، ساماندهی، بازتوانی و اجتماع‌پذیری در مورد کودکان کار باید مورد توجه قرار گیرد واین فازها باید در کنار هم به صورت پیوسته و در زمان مناسب انجام و از موازی کاری پرهیز شود.

بازتوانی و اجتماع‌پذیری کودکان، کار بسیار سخت، زمان بر و هزینه بر است

وی یادآور شد: جمع آوری کودکان کار به طور معمول بر عهده نیروی انتظامی است که مقام قضایی دستور جمع‌آوری آنها را صادر می‌کند البته ساماندهی، بازتوانی و اجتماع‌پذیری کودکان، کار بسیار سخت، زمان بر و هزینه بر بوده که بر عهده سازمان بهزیستی است و این سازمان تاکنون نهایت اهتمام خود را برای تحقق این مهم داشته است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی عدم توجه مسئولان به بازدهی را یکی از مشکلات سد راه ساماندهی کودکان خیابانی دانست و گفت: متاسفانه مسئولان تصمیم گیر زود می‌خواهند به نتیجه دلخواه برسند و سود و فایده را در کوتاه مدت می‌بینند در حالی که برای اینکه در 20 سال آینده جوانان شاداب با کمترین میزان آسیب اجتماعی داشته باشیم باید اکنون سرمایه‌گذاری مناسب را داشته باشیم.

ساماندهی کودکان خیابانی پیچیدگی‌های اجتماعی مختص به خود را دارد

بر اساس اظهارات هاشمی ساماندهی کودکان خیابانی پیچیدگی‌های اجتماعی مختص به خود را دارد زیرا بخشی از آنان فاقد سرپرست و بی سرپرست هستند و عمده آنها سرپرست دارند که سرپرستان دچار بزه هستند و کودکان را استثمار و کار حرفه‌ای مافیایی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در رابطه با ساماندهی کودکان خیابانی خلاء قانونی وجود دارد و متولی مشخصی وجود ندارد؛ البته هر زمانی که در کشور فقر و بیکاری افزایش می یابد با افزایش مفسده‌ها و آسیب های اجتماعی مانند کودکان کار روبرو می شویم.

دولت لایحه جامع ساماندهی کودکان خیابانی را به مجلس ارائه کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزایش تعداد کودکان کار در خیابان ها را بیانگر افزایش مشکلات اقتصادی و جاماندن آنها از تحصیل دانست و گفت: تعدادی از کودکان اولیا موثر خود را از دست داده و برخی از آنها نیز به دلیل فقر مضاعف خانوادگی وارد بازار کار شده‌اند در واقع علل اولیه معضل کودکان خیابانی یعنی اعتیاد، فقر، از هم گسیختگی و عدم یکپارچگی اجتماعی را می‌توان رفع کرد؛ در این رابطه نیاز است نمایندگان برای رفع این معضل تلاش کنند یا دولت در شرایط فعلی لایحه جامع ساماندهی را که بسیار ضروری است به مجلس ارائه کند زیرا خلاء قانونی در این رابطه وجود دارد.

وی یادآور شد: در تمامی جوامع بین المللی کودک حق کار ندارد در واقع وقتی عنوان کودک کار را به کار می‌بریم به کار کودک رسمیت می بخشیم و کار کودکان به منزله استثمار کودکان است؛ دولتمردان و وزرای تعاون، کشور و بهداشت باید همکاری هماهنگی را برای ساماندهی کودکان خیابانی داشته باشند البته مردم و سازمان‌های مردم نهاد نیز باید پای کار بیایند و متولی واحدی تعیین شود این به این منظور نیست که کار تنها بر روی دوش یک سازمان باشد بلکه باید مدیریت مناسب و تقسیم وظایف مورد توجه قرار گیرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:433665!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون