صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/07
0.0 (0)

عابدی در نطق میان دستور:

دلیل مقاومت دولت در برابر افزایش میزان یارانه نقدی مشخص نیست

نماینده مردم اصفهان در مجلس، گفت: نمی‌دانم چرا دولت برای افزایش یارانه 45 هزار تومانی از طریق افزایش قیمت حامل‌های انرژی مصرف کنندگان پر مصرف با استفاده از ظرفیت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مقاومت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حیدرعلی عابدی در نطق میان دستور خود در نشست امروز ( یکشنبه 7 مهرماه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک ایام هفته دفاع مقدس، گفت: از دولت تدبیر و امید که با تلاش‌های شبانه روزی علی‌رغم تمامی انتقادات توانست تا کنون تنش‌های جنگ اقتصادی را مدیریت کنند تشکر می‌کنم، همچنین ارائه مواضع روشنگرانه در مورد حقوق حقه ملت ایران در سازمان ملل توسط رئیس جمهور نیز جای تشکر دارد.

جناح‌های سیاسی برای عبور از بحران اقتصادی به همبستگی نیاز دارند

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اقشار مختلف خصوصا جناح‌های سیاسی کشور امروز بیش از هر زمان دیگر به وحدت، گفت‌وگو و تعامل برای عبور از بحران‌های اقتصادی ناشی از سیاست‌های استکباری ترامپ قانون گریز و کشورهای اروپایی ناتوان از اجرای تعهدات خود نیاز دارند.

فروش اموال مازاد در اختیار استانداران قرار بگیرد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: با توجه به مسائل و مشکلات اقتصادی خصوصا در طرح‌های عمرانی کشور از دولت انتظار داریم در تهیه لایحه بودجه سال آینده و در تبصره 12 فروش اموال مازاد را در اختیار استانداران قرار دهد و مسیر هزینه آن را جهت طرح‌های عمرانی کشور در همان استان تعیین کند؛ در غیر این صورت مشکلات گذشته ادامه می‌یابد.

سالانه 80 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌شود

وی با اشاره به اینکه اگر اختیارات کافی به استانداران داده شود در فعال سازی‌های پروژه‌های نیمه تمام عمرانی استان‌ها اثرگذاری بسیاری بالایی پیدا می‌کنند، ادامه داد: در بخش کشاورزی نیاز به اراده جدی برای تغییر الگوی کشت وجود دارد، سالانه بیش از 80 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌کنیم که 90 درصد آن مربوط به کشاورزی است.

صرفه جویی 10 درصدی مشکل کم آبی سه استان را برطرف می‌کند

عابدی با تاکید بر اینکه اگر وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت را اعلام و برای اجرای آن تمهیداتی به کار ببندد کافی است تا 10 درصد صرفه جویی شود که معادل 7 میلیارد متر مکعب در سال می‌شود، عنوان کرد: استان اصفهان، چهارمحال بختیاری و یزد در بحرانی ترین وضعیت یک میلیارد متر مکعب آب کسر دارند و با صرفه جویی آب بخش کشاورزی مشکل سه استان برطرف می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌دانم چرا دولت برای افزایش یارانه 45 هزار تومانی با افزایش قیمت حامل‌های انرژی از مصرف کنندگان پر مصرف با استفاده از ظرفیت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مقاومت می‌کند، گفت: امیدواریم افزایش میزان یارانه نقدی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی فشار مسائل مربوط به تامین آرد بر روی نانوایان برای افزایش قیمت نان است، افزود: هرچند که قیمت آرد ارزان و مناسب است و افزایش نیافته اما مزد کارگر، هزینه تولید و بیمه سالیانه افزایش پیدا می‌کند و نانوایان در فشار شدیدی قرار دارند، باید یارانه آرد به نان صنعت داده شود تا صنعت نان ارزان قیمت در اختیار مردم قرار بگیرد و نانوایان از فشار موجود رها شوند.

میلیاردها متر مکعب آب شیرین به دریا و خلیج فارس ریخته می‌شود

وی با تاکید بر اینکه منابع عظیم کشور در حال حاضر در اتلاف شدن است از یک سو استان‌ها برای انتقال آب از دریا هزینه‌های سنگینی می‌کنند اما از سوی دیگر میلیاردها متر مکعب آب شیرین به دریا و خلیج فارس ریخته می‌شود، تصریح کرد: بودجه استان‌ها جهت انتقال آب می‌تواند به صورت مثال در استان خوزستان برای خرید آب مازاد بر مصرف نیاز به کار بگیردند.

عابدی با اشاره به اینکه وزارت نیرو باید از ظرفیت قانونی اصل 45 استفاده و برای ارائه الگوی حل مشکلات آب منطقه‌ای در کل کشور استفاده کند، ادامه داد: فعالیت ستاد احیا زاینده رود و ساماندهی آن رودخانه را از تونل  تا تالاب گاوخونی را علی رغم تمامی تذکرات دولت و موافقت‌های رئیس جمهور را شاهد نیستیم.

شاهد افت مراقبت‌های شدید پرستاری به دلیل کاهش تعداد نیروها هستیم

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش بهداشت درمان شاهد افت مراقبت‌های شدید پرستاری به دلیل کاهش تعداد نیروها هستیم، گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به استخدام 20 هزار پرستار در سال جدید کرده اما این موضوع نیز کمبودها را جبران نمی‌کند، در ماده 74 قانون توسعه ششم دولت و وزارت بهداشت مکلف شده‌اند تا مراقبت‌های در  منزل را افزایش دهد اما شاهد این امر حیاتی برای مردم نیستیم.

مرکز مبارزه با بیماری سالک تاکنون ایجاد نشده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: مقرر بود دانشگاه علوم پزشکی 10 مرکز تخصصی در شرق استان اصفهان و مرکز مبارزه با بیماری سالک ایجاد کند اما تا کنون این اقدام صورت نگرفته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: از وزارت صنعت و معدن و میراث فرهنگی و گردشگری این انتظار را داریم تا با اقدام به‌جای مجلس شورای اسلامی و ایجاد وزارت میراث فرهنگی و گردشگری شاهد رشد چشمگیر گردشگری در سال‌های بعدی باشیم./

پایان پیام

 

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:431846!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون