صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

480946 1399/12/26 14:33:00
0.0 (0)

در آخرین نشست علنی مجلس در سال 1399 چه گذشت؟/ بودجه ۱۴۰۰ و قانون انتخابات در ایستگاه پایانی

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و قانون انتخابات ریاست جمهوری را جهت تامین نظر شورای نگهبان را اصلاح کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی امروز سه‌شنبه 26 اسفند ماه مجلس شورای اسلامی رأس ساعت 9 و 02 دقیقه با ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان مجلس پیش از آغاز علنی مجلس، به مدت یک ساعت نشست غیرعلنی را برگزار کردند، به همین منظور نشست غیرعلنی با هدف بررسی مسائل جاری کشور، بودجه 1400 و عملکرد مجلس یازدهم در سال 1399 برگزار شد.

دکتر قالیباف پیش از ورود به دستور کار صحن، فرآیند بررسی لایحه بودجه 1400 با تمام فراز و فرودها را تشریح کرد و با اشاره به مصوبات تاریخ‌ساز مجلس یازدهم برای تحقق شفافیت و انضباط مالی دولت، اتخاذ تصمیمات ضد تبعیضِ مهم با وجود اشکالات ساختاری بودجه، برقراری نظام مالیاتی عادلانه در لایحه بودجه با شجاعت، لغو معافیت‌های مالیاتی بی‌مبنا، همسان سازی حقوق بازنشستگان، اشتغالزایی در مناطق محروم گفت: معجزۀ اجتماعی مردم مطمئناً غیرممکن‌ها را ممکن خواهد کرد و فتح‌المبین‌هایِ اقتصادی و مدیریتی را محقق خواهد ساخت و جوانان را همانطور که رهبر معظم انقلاب در نظر دارند به میدان مشارکت فعال و موثر در ادارۀ کشور خواهد آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود همچنین به مشکلات بازار و گرانی‌ها اشاره کرد و تاکید کرد که این مسائل ظرف ۴۸ ساعت قابل ساماندهی است و دولت با تشکیل ستاد ساماندهی فوری بازار شب عید باید به مشکلات پایان دهد. 

بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است به عنوان نخستین دستور کار امروز مجلس مورد بررسی قرار گرفت. نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان موضوع سن کاندیداها را اصلاح کرده و ایرانی الاصل و تابع ایران بودن را به شروط این قانون برای ثبت نام کاندیداهای انتخابات اضافه کردند و حداکثر سن ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به ۷۵ سال افزایش یافت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه اصلاحات طرح مذکور جهت تامین نظر شورای نگهبان دو گروه را از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری منع کردند؛ اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را دارند و اشخاص غیر ایرانی که تابعیت ایران را کسب کرده اند، نمی توانند در انتخابات ثبت نام کنند.

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، مقرر کردند که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دارای شرایطی مانند ایرانی الاصل ، تابع ایران ،مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند و ثبت‌نام اتباع ایرانی با تابعیت مضاعف در انتخابات ریاست جمهوری را ممنوع کردند.

شورای نگهبان پس از اصلاح مجدد برخی تبصره‌های ماده واحده لایحه بودجه 1400 در جلسه گذشته مجلس شورای اسلامی، ایرادات و ابهاماتی را به این لایحه وارد دانست، از این رو اصلاح برخی از اجزا و بندهای تبصره‌های ماده واحده لایحه بودجه سال آتی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان برای دومین مرتبه ایرادات و ابهامات لایحه را جهت تامین نظر شورای نگهبان مرتفع کردند.

در جریان رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه، سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی در مورد راهکار حل مشکل تکمیل پروژه های نیمه تمام پیشنهاد داد تا برای اتمام پروژه های نیمه تمام از «مشارکت عمومی خصوصی» استفاده شود، زیرا منابع بودجه و صندوق توسعه ملی برای اتمام این پروژه ها کافی نیست. نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند.

نمایندگان پس از پایان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 1400 سقف بودجه را نیز اصلاح و دخل و خرج سال آینده را تعیین و تصویب کردند. بر همین اساس به موجب مصوبه مجلس، بودجه سال 1400 کل کشور از حیث منابع بالغ بر 28 میلیون و 823 هزار و 398 میلیارد و 457 میلیون ریال اعلام شد.

 در ادامه نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، امیرحسین بانکی پورفرد سخنگوی کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت پشت تریبون قرار گرفت و در خصوص اجرای آزمایشی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده توضیحاتی را ارایه کرد. طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با رأی صحن علنی اصل 85 شد لذا مصوبه کمیسیون مشترک مصوبه مجلس در نظر گرفته شد و صحن علنی به مدت اجرای آزمایشی طرح مذکور رأی موافق داد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را ساعت 12  و 14 دقیقه به صدا درآورد و گفت: جلسه بعدی در صورت اعلام ایراد به لایحه بودجه از سوی شورای نگهبان رأس ساعت 15 عصر امروز برگزار می‌شود و در صورت عدم ایراد از سوی این شورا، جلسه آتی مجلس در روز یکشنبه (15 فروردین ماه) ساعت 7:45 صبح با ادامه دستور کار برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:480946!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون