صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها
450724 1398/10/02
0.0 (0)

درخواست سردار نقدی از کمیسیون امنیت ملی مجلس برای افزایش اعتبارات سپاه و بسیج

سردار نقدی با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس درخواست افزایش اعتبارات با لحاظ تورم و برنامه‌های آتی را داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی در نشست امروز صبح (دوشنبه دوم دی ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که با حضور سردار نقدی و همکاران وی جهت بررسی بودجه و اعتبارات سپاه پاسداران تشکیل شد، سردار نقدی گزارشی از فعالیت‌های سپاه و بسیج در سال جاری ارائه کرد.

سردار نقدی در توضیح گزارش خود یادآور شد که « سپاه و بسیج تاکنون در هیچ ماموریتی نگفته است که این اقدام وظیفه کیست؟ بلکه وارد عمل شده است. از سیل و حضور در مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده تا سقوط پهپاد آمریکایی سپاه و بسیج در خط مقدم بوده‌اند و در هر گوشه‌ای از ایران اسلامی هر اقدام فداکارانه، ایثارگرانه و خدمت‌رسانی که لازم بوده حضور پیدا می‌کند.»

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه توضیح داد که « سپاه و بسیج همواره صادقانه و خالصانه خدمت کردند. قرارگاه خاتم النبیاء نیز در اقصی نقاط این کشور کارهای چشمگیر عمرانی و سازندگی می‌کند. سپاه و بسیج فراجناحی و فراقوه‌ای خدمت می‌کنند و نگاه ویژه به مناطق محروم دارند و سپاه و بسیج در خط مقدم تولید، محرومیت‌زدایی، استکبار زدایی، تولید تکنولوژی و امنیت کشور بدون هیچ ادعا و با کمترین اعتبار قرار دارند.»

بر اساس گزارش مذکور در جلسه امروز سردار نقدی در ادامه به وضعیت بودجه سپاه و بسیج اشاره کرد و گفت که «در ارتباط با مظلومیت اعتبارات این حوزه همین بس که بودجه سپاه و بسیج در جدول ۲۲ قرار دارد نه در جدول ۷. چرا اعتبارات ما در جدول متزلزل قرار می‌گیرد؟ لذا اولین درخواست ما اصلاح جایگاه سپاه و بسیج در جدول است سپس انتظار داریم در تخصیص اعتبارات تورم و برنامه های پیش رو دیده شود.»

معاون هماهنگ کننده یادآور شد که «در بودجه فعلی اعتبارات سپاه و بسیج کاهش یافته است البته لازم به توضیح است که حقوق و مزایا با افزایش مناسب تامین شده و در سال آینده مشکلی در این زمینه نداریم ولی نسبت به برنامه‌ها و ماموریت‌های آتی با کسری بودجه جدی روبرو هستیم. در بودجه و اعتبارات بسیج به شدت نیازمند افزایش اعتبارات هستیم به ویژه اینکه حضور بسیج در عرصه سازندگی و محرومیت زدایی بُرده چندجانبه دارد و جوانان داوطلبان خدمت می‌کنند و ضمن دوری از مفاسد به مردم نزدیک می‌شوند، اعتقاد به نظام را تقویت می‌کنند، هزینه طرح‌ها را کاهش می‌دهند به نوعی که گاهی طرح‌هایی را با یک دوازدهم برآورد هزینه‌های اولیه انجام می‌دهند.»

یکی از خواسته‌های سپاه تسویه حساب کامل با قرارگاه خاتم الانبیا و پرداخت بدهی‌های قرارگاه از سوی دولت بود زیرا قرارگاه به شدت نیازمند مطالبات خود است. در این جلسه آقای ملکوتی‌خواه نماینده سازمان برنامه و بودجه نیز اظهار داشت که «دولت آمادگی دارد همه ماموریت‌های محرومیت‌زدایی را به شکل متمرکز به بسیج بسپارد. تجمیع ردیف‌ها هم در چارچوب مورد توافق صورت گرفته و کلیه ماموریت‌های سپاه و بسیج نیز دیده شده است.»

نماینده سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت که «ما در ۵ دستگاه ردیف کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله مجلس را حذف کردیم. در حال حاضر هم جدول ۲۲ نداریم و اگر اختصاص از صندوق قطعی شد باید در آن شرایط اولویت ها را در نظر بگیریم.»

در این جلسه به موضوع پرداخت حقوق به رزمندگان معسر و پیگیری طرح شهید کاظمی پرداخته شد به ویژه توجه و تقویت شرایط جانبازان زیر ۲۵ درصد مورد تاکید قرار گرفت. در موضوع اعتبارات حوزه توازن در استان‌ها هم باید در مجلس توافق شود که چه درصدی در اختیار سپاه و بسیج قرار گیرد. از این رو مجموعه پیشنهادات سپاه و بسیج جمع‌بندی جهت پیگیری به کمیسیون تلیق بودجه ارائه خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:450724!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین