صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/08/21
0.0 (0)

در جلسه کمیسیون شوراها مطرح شد

درخواست تشکیل کارگروهی برای تعیین هویت مردم در برخی استان ها

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با بیان اینکه دولت قصوری در خصوص تصمیم گیری در زمینه هویت ندارد، خواستار تشکیل کارگروهی در دولت برای تسریع در این زمینه شد.

سید حمیدرضا کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، گفت: کمیسیون عمران درخواست اعمال ماده 236 قانون آیین نامه داخلی مجلس در خصوص اجرای ناقص قوانین مربوط به تعیین تکلیف استاد هویتی مردم در برخی استان های مرزی را ارائه کرده بود.

نایب رئیس کمیسیوون امور داخلی کشور و شوراها مجلس اظهار داشت: این درخواست با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس، مسئولین وزارت کشور و مرکز پژوهش ها مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم پل دختر در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه قصور دولت در بحث هویتی پذیرفته نشد، بیان داشت: از آنجایی که تصمیم گیری در باره هویت امری جمعی است نه فردی و شورای تامین استان، دستگاه قضا، دستگاه امنیتی و دستگاه انتظامی دخیل هستند، نمی توان گفت دولت در این زمینه کم کاری داشته است.

وی ادامه داد:  در جریان تصمیم گیری در زمینه هویت موانعی شکل می گیرد که وزارت کشور و سازمان ثبت احوال نمی توانند به تنهایی تصمیم گیری کنند، بنابراین گزارش عملکرد دولت قابل قبول بود و در خواست 236 پذیرفته نشد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: با وجود اینکه نظر کمیسیون شوراها بر این بود که دولت قصوری نداشت، مقرر شد تا نامه ای به هیات رئیسه مجلس بزنیم تا به دولت گفته شود برای تسریع در تصمیم گیری در حوزه هویتی کارگروهی تشکیل شود.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس تاکید کرد: از آنجایی که بیشترین بحث هویت در استان های مرزی است، از دولت می خواهیم تعیین تکلیف این موضوع در استان های مرزی را در اولویت قرار دهد.

 طبق ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس، هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده‌روز موضوع را رسیدگی و درصورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

تبصره 1- چنانچه نظر مجلس بر تأیید گزارش باشد موضوع جهت رسیدگی به قوه‌قضائیه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی نمایند.

تبصره 2- درصورتی که مجلس در مورد رئیس‌جمهور یا هریک از وزیران سه نوبت ‌رأی به وارد بودن گزارش بدهد طرح استیضاح درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم(89) قانون اساسی در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:437910!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون