صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
1397/11/07
0.0 (0)

خودروسازان با تولید فعلی تا 4 سال آینده نمی توانند به تعهدات عمل کنند

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازان با تولید فعلی تا 4 سال آینده نیز نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند چرا که بدون توجه به توانایی و ظرفیت خود تعهدات بسیاری ایجاد کردند.

 بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تصدی گری دولت در صنعت خودروسازی، گفت: تعرفه گذاری واردات خودرو توسط دولت نه تنها منفعتی ندارد بلکه به ضرر مصرف کننده نیز تمام می شود. از آنجایی که دولت در شرکتهای خودروسازی سهامدار است در تعرفه گذاری ها فقط به دنبال کسب سود است.

 

افزایش 60 درصدی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در سال جاری

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: شرکتهای خودروسازی داخلی توانایی تولید خودروهای هیبریدی را ندارند بنابراین نباید به بهانه حمایت از تولید ملی از واردات این خودروها جلوگیری کرد از سوی دیگر بر اساس قانون هوای پاک باید از این خودروها حمایت شود در حالیکه نه تنها هیچ حمایتی از خودروهای هیبریدی صورت نمی گیرد بلکه تعرفه واردات آن در سال گذشته 4 درصد بود اما در سال جاری به 25 تا 65 درصد افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه به زعم خودروسازان واردات خودرو هیچ لطمه ای به صنعت خودروسازی داخلی نمی زند اظهار کرد: خودروسازان با تولید فعلی تا 4 سال آینده نیز نمی توانند به تعهدات عمل کنند چرا که بدون توجه به توانایی خود تعهدات بسیاری ایجاد کردند.

 

افزایش قیمت خودروهای پیش فروش بهانه ای برای سرگرم کردن مردم

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به اینکه آیا طرح موضوعاتی مانند افزایش قیمت خودروهای پیش فروش بهانه ای برای سرگرم کردن مردم است توضیح داد: دو حالت وجود دارد، نخست آنکه خودروسازان توان تولید دارند و به منظور بالا بردن قیمت ها دربازار، خودرو پیش فروش شده را تحویل نمی دهند که در این صورت تخلف انجام داده اند. دوم آنکه خودروسازان بدون توجه به توان خود اقدام به پیش فروش کرده باشند که در این صورت نیز تخلف انجام داده است چرا که بر اساس ماده 4 یکی از آئین نامه های دولت صدور مجوز پیش فروش مستلزم آن است که خودروساز یا قطعات مورد نیاز خود را در انبار شرکت یا گمرک جمهوری اسلامی ایران داشته باشد یا اسناد حمل و گشایش اعتبار را در دست داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر خودروسازان در پیش فروش ها شرایط مذکور را رعایت می کردند تحریم مانعی برای تحویل خودروهای پیش فروش نبود.

مقاومت خودروسازان در برابر حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر برگشت به تعرفه سال قبل نشان دهنده نفوذ بالای آنان است.

وی با بیان اینکه خودروسازی صنعتی رهاشده است گفت: مقاومت خودروسازان در برابر حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر برگشت به تعرفه سال قبل نشان دهنده نفوذ بالای آنان است.

 

بدهی و زیان انباشته خودروسازان

پارسایی با اشاره به بدهی خودروسازان ادامه داد: خودروسازان حدود 20 هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکار هستند از سوی دیگر خودروسازان 10 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند و بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان بابت خودروهای پیش فروش شده به مردم بدهکار هستند بر اساس گزارش بانک مرکزی نیز قریب به 30 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارند.

وی با بیان اینکه در کارخانه های قطعه سازی تعداد زیادی کارگر مشغول هستند، یادآور شد: حمایت از تولید ملی برای خودروسازان بهانه ای بیش نیست چرا که شرکتهای خودروساز علیرغم بدهی به قطعه سازان، قطعات قاچاق را با قیمت های چند برابر از واردکنندگان خریداری می کنند. بر اساس صحبت های سخنگوی قوه قضائیه متخلف «ع.الف» با 700 میلیون دلار قطعه قاچاق دستگیر شده در واقع این افراد قطعه قاچاق وارد کرده و با زد و بند با خودروسازان، قطعات مورد نیاز تولید خودرو را چند برابر قیمت به فروش می رسانند.

 

تزریق 4 هزار میلیارد تومان و 800 میلیون یورو به صنعت خودروسازی در سال آینده

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه خودروسازان در پیش فروش ها تنها به دنبال کسب نقدینگی هستند خاطرنشان کرد: در بودجه سال 98 ، 4 هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و 800 میلیون یورو به صنعت خودروسازی تزریق می شود این مبالغ با چه ضمانتی به فعالان این حوزه پرداخت می شود درحالیکه سایر صنعتگران به دلیل برگشت خوردن تنها دو چک از تمامی تسهیلات بانکی محروم هستند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت خودروسازی کشور را نمی توان با هیچ کمک و حمایتی از بحران نجات داد یادآور شد: ایجاد بازار انحصاری اشتباه است و هیچ توجیه منطقی برای حمایت های عجیب و غریب از خودروسازی وجود ندارد مگر آنکه منافعی در آن وجود داشته باشد.

نظرات کاربران

Parameter:388657!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون