صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/08/15
0.0 (0)

عابدی در تشریح نشست کمیسیون بهداشت ودرمان:

خانواده‌های بیماران "اس ام آی" خدمات مراقبت در منزل دریافت می‌کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد اعضای انجمن حمایت ازبیماران ام.اس.ای، گفت: ارائه خدمات مراقبت در منزل و مشاوره روان پزشکی به خانواده‌ بیماران اس.ام.ای  جهت کاهش مشکلات روحی و روانی آنها صورت می‌گیرد.

حیدر علی عابدی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در تشریح جزییات دستورکار نشست امروز(سه‌شنبه 14 آبان ماه) کمیسیون بهداشت و درمان، گفت: این جلسه در خصوص بررسی مشکلات و حمایت بیماران اس.ام.ای بود که با حضور دکتر اشرفی، حسینی، آهنی و یزدانی از انجمن بیماران اس.ام.ای و دکترشادنوش مسئول بیماری‌های نادر وزارت بهداشت، برگزار شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد اعضای انجمن بیماران اس.ام.ای در خصوص آزمایشهای غربالگری پیشاز ازدواج، افزود: بر اساس آمار‌های ارائه شده از هر چهار هزار زایمان یک نوزاد با «اس ام ای» متولد می شود و تقریبا از هر 40 نفر، یک نفر ناقل ژن معیوب است که با انجام آزمایش‌های غربالگری قابل پیشگری و کنترل است. زوج‌های جوان و افرادی که تصمیمی به ازدواج دارند می‌توانند با انجام آزمایش‌های غربالگری قبل از باروری، از این موضوع مطلع شوند.

کاهش90 درصدی ابتلا به بیماری تالاسمی

عابدی با تاکید بر اینکه با اجرای آزمایش‌های غربالگری می‌توانیم بیماری اس.ام.ای را همانند بیماری تالاسمی کنترل کنیم، ادامه داد: در حال حاضر ابتلا به بیماری تالاسمی با انجام آزماشی‌های غربالگری هنگام ازدواج حدود 90 درصد کاهش داشته است.  با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه هم تصویب شده که هنگام ازدواج ازمایش غربالگری قبل از ازدواج با همکاری وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی برای 50 نوع بیماری انجام شود.

سالانه 1000 میلیارد تومان بودجه آزمایش غربالگری قبل از ازدواج نیاز است

 وی اظهار کرد: ما اگر سالانه 1000 میلیارد تومان بودجه برای آزمایش غربالگری قبل از ازدواج اختصاص بدهیم، می‌توانیم ناقلین ژن معیوب را شناسایی کرده و راه‌های تشخیص قطعی، پیشگیری، درمان و توانبخشی این بیماری‌ها به آنها گفته شود.

ارائه خدمات مراقبت در منزل به خانواده‌ها بیماران اس ام آی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد دوم انجمن حمایت از بیماران اس ام آی، تصریح کرد: ارائه خدمات مراقبت در منزل و مشاوره روان پزشکی به خانواده‌ بیماران اس ام ای  جهت کاهش مشکلات روحی و روانی آنها صورت می‌گیرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:436992!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون