صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/16
0.0 (0)

حال و هوای استان لرستان در محرم؛ از خره‌مالی تا برگزاری چهل منبر

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با بیان اینکه شیوه و سنت عزاداری محرم در این استان قدمتی بسیار طولانی دارد، گفت: آیین‌های عزاداری و مذهبی نباید مهجور مانده و فراموش شوند.

مجید کیان پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد آداب و رسوم استان لرستان در ایام محرم، گفت: شیوه و سنت عزاداری محرم در لرستان خاص بوده و قدمتی بسیار طولانی دارد این عزاداری تفاوت‌های زیادی با سایر مناطق و اقوام کشور دارد و در این رابطه می‌توان به چهل منبر و خره‌مالی ( گل مالی ) اشاره کرد؛ مردم عاشورایی لرستان این روزها با شور حسینی آماده برگزاری هر چه بهتر آیین‌های عاشورایی هستند.

مجید کیان پور

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با بیان اینکه به استناد کتیبه قدیمی ترین تکایای استان 150 سال قدمت دارد، افزود: مردم لرستان معتقد به آداب و مذهبی هستند و سالانه تعداد زیادی گردشگر در ایام محرم و سوگواری امام حسین ( ع ) برای دیدن این آیین به استان سفر می‌کنند.

گل مالی آیینی به جا مانده از پیشینیان قوم لر

وی با یادآوری اینکه گل مالی در استان لرستان قدمتی چندهزار ساله داشته و آیینی به جا مانده از پیشینیان قوم لر است، ادامه داد: روز قبل از عاشورا عزاداران حسینی حوضچه‌هایی درست و با ریختن خاک نرم در آنها بطری‌های گلاب را بر روی‌شان می‌چینند تا در روز عاشورا مراسم را برگزار کنند.

مراسم گل مالی و عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در خرم آباد

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: آتش‌هایی نیز برپا می‌شود تا عزادارانی که در روز عاشورا آیین گل‌مالی ( خره مالی ) را انجام می‌دهند با جمع شدن دور آتش از سرما حفظ شوند.

مراسم " چهل منبر "به یاد اسارت حضرت زینب ( س ) در روز تاسوعای حسینی برگزار می‌شود

کیان پور با یادآوری اینکه مراسم " چهل منبر "به یاد اسارت حضرت زینب ( س ) در روز تاسوعای حسینی برگزار می‌شود، گفت: این مراسم در استان قدمت زیادی دارد به گونه‌ای که دخترانی به صورت گروهی و به یاد اسارت حضرت زینب ( س )  از صبح تاسوعا با نقاب و پای برهنه از محله باغ دختران حرکت و با نیات مختلف  با حضور در 40 مراسم عزاداری40 شمع روشن می کنند که به چهل منبر معروف است.

آیین‌های مذهبی نباید مهجور مانده و فراموش شوند

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس دهم، یادآور شد: آیین‌های عزاداری و مذهبی نباید مهجور مانده و فراموش شوند بلکه باید به درستی اطلاع رسانی و به مردم و گردشگران معرفی شوند./

پایان پیام 

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:428791!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین