صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
1398/08/20
0.0 (0)

جلسه 20 آبان مجلس؛ تصویب تحقیق و تفحص از شهر فرودگاهی امام

موافقت با تحقیق و تفحص از شهر فرودگاهی امام از جمله موضوعاتی بود که نمایندگان در جلسه امروز خود به آن پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس صبح امروز (دوشنبه، 20 آبان ماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 18دقیقه و با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد.

مخالفت نمایندگان با طرحی درباره معافیت خدمت سربازی

در جلسه امروز نمایندگان با کلیات طرح الحاق دو تبصره به بند (د) ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم که درخصوص معافیت فرزندان رزمندگان، جانبازان و آزادگان از خدمت سربازی بود، مخالفت کردند.

در این طرح آمده بود :"در صورت اذن فرماندهی کل قوا و مانند همان چه در برنامه آمده است؛ با رعایت بند 3 ماده 45 قانون وظیفه عمومی اصلاحی مصوب 22 آبان 90 ، فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هر ماه حضور از 12 روز کسر خدمت برخورار می شوند.

فرزندان آزادگان به ازار هرماه اسارت از12 روز کسر خدمت برخوردار و فرزندان جانبازان به ازای هر درصد جانبای از 12 روز کسر خدمت برخوردار می شوند."

مخالفان کلیات این طرح معتقد بودند کاهش معافیت کسری خدمت فرزندان خانواده ایثارگران مخالف برنامه ششم است و موافقان متذکر شدند: تسهیلات سربازی فرزندان ایثارگران دستخوش تغییر قرار نمی گیرد.

موافقت نمایندگان با تحقیق و تفحص از شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

در ادامه جلسه، نمایندگان مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) موافقت کردند و خواهان بررسی قراردادهای این شرکت و نحوه هزینه کرد درآمدها شدند.

بررسی نحوه رعایت صرفه و صلاح عمومی در قراردادهایی چون CIP ، پارکینگ ها، هتل، غرف، صرافی، تابلوهای تبلیغاتی، محوطه سازی ترمینال سلام، برف روبی و واگذاری اراضی و  نحوه وصول و هزینه کرد درآمدها و منابع شرکت از محورهای تحقیق و تفحص است که در گزارش کمیسیون عمران مجلس به آن اشاره شده است.

موافقت مجلس با بررسی اولویت دار طرح تنفس ۵ ساله به بانک رفاه برای واگذاری سهام

سپس نمایندگان با بررسی اولویت دار طرح مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک های تجاری غیردولتی، با 146 رأی موافق، 36 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.پ

تصویب لایحه موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین ایران و قزاقستان

همچنین نمایندگان با لایحه موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان با 156 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است:

موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان مشتمل بر یک مقدمه و 21 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

در تبصره این لایحه آمده است: رعایت اصل 139 قانون اساسی در حل و فصل اختلاف ها، موضوع ماده 17 و رعایت اصل 77 قانون اساسی در اصلاح های بعدی آن، موضوع ماده 18 موافقتنامه الزامی است.

مخالفت نمایندگان با بررسی طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران مطابق اصل ۸۵

نمایندگان مردم در خانه ملت همچنین با درخواست عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره رسیدگی به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران طبق اصل 85 قانون اساسی با 62 رأی موافق، 97 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

دستور رییس مجلس بر پیگیری موضوع توزیع برگه علیه رئیس جمهور در مجلس

در جلسه امروز، مصطفی کواکبیان به توزیع برگه‌ای در نشست امروز مجلس علیه رئیس جمهور اشاره کرد و خواستار توجه جدی مسئولان به ارزش‌های هفته وحدت شد و گفت: نباید امروز در مجلس برگه‌ای توزیع می‌شد که با تقطیع صحبت‌های رئیس جمهور و رهبری این دو را مقابل هم قرار می‌داد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم تهران بر پیگیری و بررسی این موضوع در هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد.

ناطقان میان‌دستور جلسه امروز

سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج و دیواندره؛ محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا؛ سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان؛ یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد ناطقان میان‌دستور جلسه امروز بودند و پس از قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور، دکتر علی لاریجانی زنگ پایان نشست علنی امروز (دوشنبه، 20 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 11 و 50 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:437675!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون