صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
1398/08/19
0.0 (0)

جلسه نوبت عصر 19 آبان؛ اعلام وصول طرح آموزش و اشتغال برابر برای همه

در جلسه نوبت عصر 19 آبان، طرح آموزش و اشتغال برابر برای همه ایرانیان اعلام وصول شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه، 19 آبان ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 14:16 دقیقه و با حضور 200 نفر از نمایندگان آغاز شد.

اصلاح برخی مواد طرح "اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس" 

نمایندگان در این جلسه در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده 3 این طرح جهت تأمین نظر شورای نگهبان با 159رأی موافق، 5 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده (3) اصلاحی این طرح آمده است که ماده (202) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود: رئیس جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت 2 هفته پس از انجام مراسم تألیف یا سقوط دولت، یا تغییر بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت، ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تسلیم کنند. رئیس مجلس مکلف است نامه معرفی هیأت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام وصول و قرائت کند سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد.

کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظفند پس از بررسی صلاحیت، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آنها با اسناد بالادستی ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیأت رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود. گزارش مذکور قبل از صحبت مخالفان و موافقان توسط سخنگو قرائت می‌شود.

همچنین در نشست امروز مجلس ماده (6) طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس جهت تأمین نظر شورای نگهبان با 170 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع  208 نماینده حاضر در جلسه اصلاح شد.

بر اساس این ماده اصلاحی یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده 234 مکرر به قانون الحاق می‌شود: هر یک از کمیسیون‌ها گزارش موضوع مرتبط با مواد 211، 214 و 234 این قانون را پس از تصویب مجلس تهیه و فوراً از طریق هیأت رئیسه حسب مورد به قوه قضائیه یا مراجع قانونی ذیربط ارسال می‌کنند.

گزارش‌های ارسالی به قوه قضائیه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده‌ها را هر 3 ماه یک بار به اطلاع نمایندگان می‌رساند.

بر اساس تبصره 1 این ماده اصلاحی، موارد مذکور در مواد 215 و  234 این قانون طبق ماده 576 قانون مجازات اسلامی مصوب 2/3/75 با اصلاحات و الحاقات بعدی مورد رسیدگی قرار می گیرد. عزل و برکناری مقاماتی که در قانون اساسی احکام خاصی دارد، مطابق همان قانون اقدام می‌شود.

بر اساس تبصره 2 این ماده اصلاحی، گزارش ماده 234 در مورد رئیس جمهور بر اساس بند (10) اصل 110 قانون اساسی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

گزارش کمیسیون آموزش از حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان

همچنین در این جلسه، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در خصوص حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان در صحن علنی قرائت شد.

ارجاع طرح مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت های تعاونی به کمیسیون اقتصادی

در ادامه جلسه، گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح اصلاح ماده (133) قانون مالیات‌های مستقیم به دلیل داشتن بار مالی و مشمول اصل 75 قانون اساسی به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با طرح اصلاح ماده (133) قانون مالیات‌های مستقیم گفت: با توجه به نظر معاونت قوانین این طرح مشمول اصل 75 قانون اساسی می شود و باید در کمیسیون مربوطه مسئله بار مالی برطرف وسپس در صحن مطرح شود.

گفتنی است براساس ماده 133 ‌قانون مالیات های مستقیم، صددرصد درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، شرکتهای تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش‌آموزان و اتحادیه‌های آنها از مالیات‌ معاف است.

تصویب لایحه موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی آسیا و اقیانوسیه

نمایندگان در این جلسه با اصل لایحه موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه با 141 رأی موافق، 2 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است: موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه مشتمل بر یک مقدمه و 25 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

بر اساس تبصره1 ماده واحده هرگونه اصلاح موافقتنامه موضوع ماده (20) و اجرای ماده (12) و بند (6) ماده (11) موافقتنامه در خصوص جمهوری اسلامی ایران، رعایت اصول هفتاد و هفتم (77) و یکصد و بیست و پنجم (125) قانون اساسی الزامی است.

بر اساس تبصره2 این ماده واحده در اجرای ماده (17) موافقتنامه در خصوص جمهوری اسلامی ایران، رعایت اصل یکصد و سی و نهم(139) قانون اساسی الزامی است.

بر اساس تبصره 3 ماده واحده مذکور، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است تبادل اطلاعات تجاری با خارج از کشور را از طریق سامانه نرم‌افزار جامع یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت (سامانه جامع تجارت) موضوع بند «الف» ماده(6) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ساماندهی، مدیریت و نظارت کرده و گزارش آن را به کمیسیون‌های «امنیت ملی و سیاست خارجی» و «اقتصادی» مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. کلیه دستگاههای اجرائی مرتبط با تجارت خارجی کشور موظفند صرفاً از طریق سامانه مذکور نسبت به تبادل اطلاعات با خارج از کشور اقدام نمایند.

ناطقان میان‌دستور

محسن کوهکن ریزی نماینده مردم لنجان؛ محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو؛ سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و پیشوا؛ شادمهر کاظم زاده نماینده مردم دهلران و دره شهر و محمدرضا بادامچی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، ناطقان میان‌دستور جلسه امروز بودند.

اعلام وصول

در این جلسه، سوال ملی شهاب نادری نماینده پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر از وزیر راه و شهرسازی در مورد علت عدم استانداردسازی جاده‌ها، عدم اجرای سامانه املاک، عدم اجرای مسکن اجتماعی و تأثیر مکرر پروازها؛ طرح تشکیل هیأت هماهنگی و نظارت بر زندان‌ها و طرح الزام به رعایت حق اشتغال و آموزش برابر برای همه ایرانیان اعلام وصول شد.

پس از قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور، مسعود پزشکیان زنگ پایان نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 19 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 17 و 17 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:437678!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون