صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
1398/07/22
0.0 (0)

جلسه علنی 22مهر؛ محکومیت حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه

در جلسه علنی 22مهر مجلس شورای اسلامی، بیانیه نمایندگان در محکومیت حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه قرائت شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دو شنبه، 22 مهرماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 12دقیقه و با حضور بیش از دو سوم از نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 22 مهرماه) مجلس شورای اسلامی با اصل لایحه اصلاح قانون پولشویی موافقت کردند  و در ادامه با ارجاع لایحه اصلاح قانون پولشویی به کمیسیون قضایی و حقوقی با 149 رأی موافق، 25 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر جهت بررسی بیشتر موافقت کردند.

در ادامه وکلای ملت با رد طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آیین نامه داخلی مجلس که ناظر به صلاح آیین نامه داخلی درباره تذکرات نمایندگان و ختم تذکرات به سوال بود، موافقت کردند.

همچنین بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در دستور قرار داشت که با موافقت نمایندگان روبرو شد.

با ورود به جزئیات این طرح، نمایندگان با ماده 1 این طرح درخصوص تغییر عنوان قانون موافقت کردند و عنوان "قانون تشکیلات آیین دادرسی دیوان عدالت اداری" مصوب 22/9/1390 به "قانون دیوان عدالت اداری" تغییر می یابد.

نمایندگان همچنین در ادامه با پیشنهاد محمدجواد فتحی درخصوص حذف تبصره 2 ماده 2 این طرح که به رسیدگی یک مرحله ای در شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری به شکایات مراجع اختصاصی اداری اشاره داشت با 109 رأی موافق، 41 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که در آن آمده بود : شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از عمومی و خصوصی از آرای و تصمیمات مراجع اختصاصی اداری موضوع بند 2 ماده 10 این قانون مستقیماً در شعب تجدیدنظر مطرح و مورد رسیدگی قرار میگیرد. رأی صادره قطعی است. سایر شکایات و اعتراضات در شعب بدوی رسیدگی می شود. پس از لازم الاجرا شدن این قانون پرونده های موجود در شعب بدوی و تجدیدنظر مطابق صلاحیت زمان ثبت دادخواست رسیدگی می شود.

در جلسه امروز، هادی شوشتری نماینده قوچان و فاروج؛ محمود نگهبان سلامی نماینده خواف و رشتخوار؛ عبدالکریم حسین زاده نماینده نقده و اشنویه؛ سیدمهدی مقدسی نماینده اراک، کمیجان و خنداب و اصغر مسعودی نماینده نی ریز و استهبان نطق میان دستور داشتند.

در ادامه سوال سمیه محمودی از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور درخصوص دلایل عدم برنامه ریزی مناسب برای کاهش آسیب های اجتماعی در دستور قرار داشت که این نماینده از پاسخ های وزیر به صورت مشروط قانع و از به رأی گذاشتن این سوال منصرف و خواستار برنامه ریزی همه نهادهای مسئول برای کاهش آسیب های اجتماعی شد.

در جلسه امروز، نامه دیوان محاسبات در واکنش به نطق حسن کامران درباره قطع فوق العاده های ایثارگری توسط دیوان محاسبات قرائت شد که در آن تاکید شده بود: ممنوعیت پرداخت همزمان دو فوق العاده ایثارگری براساس قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون جامع خدمات‌رسانیمربوط به دیوان محاسبات نبوده و حکمی است که هیات تخصصی دیوان عدالت اداری آن را صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، بیانیه نمانیدگان مجلس در محکومیت حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه نیز قرائت شد که در آن آمده:

بسمه تعالی

«امروز فریاد مظلومیت کردهای سوریه بر اثر تجاوز دولت ترکیه بلند است. در دنیایی که حاکمان آن دم از برادری،‌ عدالت و حمایت از مظلوم سر می‌دهند، سکوت ننگین سازمان‌های بین المللی در تاریخ مثل همیشه ثبت خواهد شد. سکوت سیاسی دولت‌های مدعی حقوق بشر و سازمان ملل در تاریخ خواهد ماند. ریاست محترم مجلس شورای اسلامی  در اعتراض به حمله نظامی ترکیه به مردم بی‌دفاع سوریه سفر خود به ترکیه را لغو می‌نماید و این قابل تقدیر و تشکر است.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر خود  لازم می‌دانیم که از مظلومان کُرد سوریه دفاع و حمایت کرده و انتظار داریم که دولت جمهوری اسلامی ایران که حامی مظلومان است، از طرق مختلف حمایت خود را از مطلومان کرد سوریه اعلام کند.»

عبدالرضا مصری نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 11 و 57 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:434238!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین