صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
1398/08/21
0.0 (0)

جلسه علنی 21 آبان مجلس؛ مهلت 5 ساله برای واگذاری سهام بانک رفاه

مهلت 5 ساله برای واگذاری سهام بانک رفاه و گزارشی درباره آسیب شناسی و راهکارهای رونق تولید در سال ۹۸ از اهم دستورات جلسه علنی 21 آبان مجلس بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 21 آبان ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 48دقیقه و با حضور بیش از دو سوم  نمایندگان آغاز شد.

دکتر علی لاریجانی درباره تاخیر در آغاز جلسه صحن به جلسه غیر علنی اشاره کرد و گفت: دلیل شروع صحن با تاخیر، بررسی نکاتی درباره بودجه سال آینده بود.

نمایندگان در نشست امروز با کلیات و اصل لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی با 153 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده واحده لایحه مذکور آمده است: به دولت اجازه داده می شود در موسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی به شرح منشور پیوست عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط و یا کمک، اقدام نماید. 

در تبصره 1 این ماده واحده آمده است: تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت برعهده دولت است. کلیه دستگاه های اجرایی موظفند تمام ارتباطات و تعاملات موردنیاز خود با موسسه یاد شده را از طریق دستگاه اجرایی طرف عضویت برقرار نمایند.

براساس تبصره2 ماده واحده مذکور؛ رعایت اصول یکصد و سی و نهم (139) و هفتاد و هفتم (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ترتیب در مورد ارجاع اختلاف به داوری، موضوع ماده 6 و هرگونه اصلاح منشور موضوع ماده 18، الزامی است.

در جلسه امروز رحیم زارع سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گزارش کمیسیون متبوعش را درخصوص آسیب شناسی، چالش ها و راهکارهای رونق تولید در سال ۹۸ را قرائت کرد.

مسعود پزشکیان نیز ضمن گرامیداشت هفته وحدت و تبریک ولادت با سعادت رسول گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع)، گفت: در شرایطی که آمریکایی ها درصدد تفرقه افکنی بین جوامع اسلامی هستند بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت داریم.

در ادامه نمایندگان با کلیات "طرح الحاق یک تبصره به ماده (۵) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی" با 132رأی موافق، 17 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس این طرح " مهلت 5 ساله‌ای برای واگذاری سهام بانک رفاه در نظر گرفته شده است."

بنابراین گزارش متن طرح طرح الحاق یک تبصره به ماده (۵)قانون اجرای سیاست­های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی به شرح زیر است:

ماده واحده - متن زیر به عنوان تبصره (۵) به ماده (5) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی مصوب۱۳۸۷ / ۳ / ۲۵ با اصلاحات بعدی آن، الحاقات بعدی آن الحاق می شود:

تبصره ۵- سازمان تأمین اجتماعی با تعریف مالک واحد موضوع تبصره (۱) این ماده به عنوان سهامدار بانک رفاه کارگران، با رعایت شروط ذیل تا پنج سال بعد از تصویب این تبصره از شمول حکم این ماده مستثنی خواهد بود؛ در صورتی که هر یک از شروط ذیل نقض شود، بانک رفاه کارگران مشمول حکم این ماده و تبصره (۲) آن خواهد شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است، ظرف مدت یک سال سهام مازاد بر سی و سه درصد (۳۳) سازمان تأمین اجتماعی در بانک رفاه را از طریق بورس اوراق بهادار یا خارج از بورس اوراق بهادار در چهارچوب قوانین و مقررات به فروش رسانده و وجوه حاصل از فروش سهام مازاد را پس از کسر هزینه های مربوط به سازمان تأمین اجتماعی مسترد نماید:

الف - انتشار عمومی آخرین صورت­های مالی سالانه تلفیقی حسابرسی شده سازمان تأمین اجتماعی تا شش ماه پس از لازم الاجراء شدن این تبصره و برای سالهای بعد تا پایان تیرماه سال بعد

ب- رعایت سقف رشد سالانه مانده بدهیهای سازمان تأمین اجتماعی با تعریف مالک واحد موضوع تبصره (۱) به بانک رفاه کارگران در سطح حداکثر ده درصد( ۱۰٪) علاوه بر رعایت سایر مقررات بانک مرکزی

ج- تأمین شرایط پذیرش بانک رفاه کارگران در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران تا حداکثر دو سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون

د- واگذاری سی و سه درصد(۳۳٪) از سهام بانک رفاه کارگران و درخواست پذیرش در بورس اوراق بهادار یا فرابورس در سالهای سوم و چهارم و سی و چهار درصد( ۳4%) از سهام این بانک تا حداکثر پنج سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون.

ناطقان میان دستور جلسه امروز نیز علی بختیار نماینده مردم گلپایگان، علی رستمیان نماینده دلفان و سلسله، مهدی شیخ نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، علی گلمرادی نماینده بندر ماهشهر و احمد مازنی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس بودند.

در پایان جلسه نیز بیانیه ای به امضای 153 نفر از نمایندگان قرائت شد که طی آن از رئیس جمهور درخواست شد که برای اعمال اولویت بومی گزینی در آزمون استخدامی که 30 آبان 98 برگزار می شود، تا تعیین تکلیف طرح فوق الذکر، برگزاری این آزمون به تعویق بیفتد.

مسعود پزشکیان نیز زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه، 21 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 11 و 45 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:438056!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون