صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
1398/08/12
0.0 (0)

جلسه علنی صبح یکشنبه 12 آبان؛ تصویب دوفوریت طرح زندان‌زدایی

دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری، قرائت گزارشی درباره بهبود فضای کسب و کار و ارجاع طرح اصلاح قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به کمیسیون از اهم موضوعات جلسه علنی صبح مجلس بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه، 12 آبان ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی ساعت 8 و 14 دقیقه و با حضور 217 نفر از نمایندگان آغاز شد و دکترلاریجانی در نطق پیش از دستور، ۱۳ آبان را نماد هویتی انقلاب اسلامی در مبارزه با ظلم و استعمار دانست.

نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه 12 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به ادامه طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری با توجه به درخواست الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی برای بازگشت این طرح به کمیسیون موافقت کردند.

در ادامه، طرح استفساریه "آیا اماکن عمومی مذکور در تبصره (1) ماده (13) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات شامل قهوه‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی و اتاق‌های استعمال دخانیات مستقر در فروشگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری نیز می‌شود؟" در دستور قرار داشت که به دلیل تذکر محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز و بافق مبنی بر مغایرت این استفساریه با اصل (110) قانون اساسی، نمایندگان با ارجاع آن به کمیسیون موافقت کردند.

در جلسه امروز، نمایندگان درباره گزارش کمیسیون آموزش درمورد پذیرش خارج از نوبت دانشجو در دانشگاه آزاد مطالبی عنوان و به موضوعاتی همچون لزوم جلوگیری از جزیره‌ای بودن جذب دانشجو و ضرورت جبران خسارت حیثیتی، اجتماعی، روحی و روانی آسیب‌دیدگان اشاره کردند.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تهیه این گزارش تصریح کرد: کمیسیون باید بررسی دقیق تری داشته باشد تا چنین مشکلاتی در این حوزه در آینده تکرار نشود.

 نمایندگان در نشست علنی صبح امروز در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون اجتماعی درباره لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد که جهت رفع ایرادات شورای نگهبان به این کمیسیون ارجاع شده بود، بند (2) ماده واحده را اصلاح کردند که درباره حمایت از افرادی است که تحت عنوان مخبر یا گزارش دهنده، اطلاعات خود را برای پیشگیری، کشف یا اثبات جرم و همچنین شناسایی مرتکب، در اختیار مراجع ذی صلاح قرار می دهند و به این دلیل در معرض تهدید و اقدامات انتقام جویانه قرار می گیرند. بر اساس این اصلاحیه، اشخاص فوق در صورتی مشمول مقررات این قانون می‌شوند که اقدامات آنان در جمع‌آوری و ارائه اطلاعات مورد تأیید مراجع ذیصلاح باشد، اعم از اینکه اطلاعات مزبور قابل اثبات باشد یا نباشد. همچنین اشخاصی که با سوء نیت به ارائه اطلاعات مزبور اقدام کنند در صورتی که به اثبات جرم یا تخلف منجر نشود مشمول مقررات این قانون قرار نمی‌گیرند.

همچنین نمایندگان بر مصوبه خود در ماده 28 این لایحه اصرار کردند لذا برای دومین بار تعیین تکلیف وظایف دستگاه های نظارتی قانون آزمایشی به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده می شود.

در ماده 28 لایحه اصلاح و تمدید مدت اجرای آزماشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد آمده است:  شورای دستگاههای نظارتی موضوع ماده (221) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه، موظف به اقدامات زیر است:

الف ـ تهیه شاخص های اندازه گیری میزان سلامت اداری در دستگاههای موضوع بندهای (الف)، (ج) و (د) ماده (2) این قانون و اعلام عمومی آنها.

ب ـ اندازه گیری میزان سلامت اداری به صورت کلی و موردی و اعلام نتیجه بررسی به مسئولان و مردم حداکثر تا پایان شهریور ماه سال بعد.

ج ـ بررسی اقدامات دستگاههای مشمول قانون از راه تهیه گزارش درباره عملکرد و اجرای برنامه های پیشگیرانه و مقابله با فساد، اعلام قوت ها و ضعف ها و ارائه پیشنهاد به دستگاههای مسئول.

تبصره ـ آیین نامه اجرائی این ماده ظرف سه ماه از ابلاغ این قانون توسط شورا تهیه و به تصویب سران قوا می رسد.

شورای نگهبان تاکید دارد که اطلاق حکم ماده 28 این لایحه نسبت به دستگاه هایی که در قانون اساسی دارای وظایف خاص هستند، مغایر با اصولی چون 57، 60 ، 156، 170، 173 قانون اساسی است. همچنین در تبصره این ماده، تصویب آیین نامه توسط سران سه قوه مغایر اصول 138 و 158 قانون اساسی است.

در جلسه امروز، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی درباره بهبود فضای کسب و کار قرائت شد.

همچنین نمایندگان در نشست علنی صبح امروز در جهت تسهیل فضای کسب و کار با 163 رأی موافق کلیات لایحه‌ای را به تصویب رساندند که بر اساس آن و در صورت تصویب جزئیات، شورای داوری خصوصی‌سازی اختیارات بیشتری پیدا کرده و شورای مقررات زدایی فضای کسب و کار نیز تقویت می‌شود.

در این جلسه رضا کریمی نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین؛ سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مشهد و کلات؛ سیدجواد حسینی کیا نماینده سنقر و کلیایی؛ معصومه آقاپور علیشاهی نماینده شبستر و سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان ناطقان میان دستور بودند.

بر اساس این گزارش، لایحه اصلاح ماده 35 آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران، لایحه موافقتنامه همکاری اقتصادی بین دولت‌های ساحلی دریای خزر، لایحه موافقتنامه بین دولت‌های ساحلی دریای خزر در زمینه حمل و نقل، لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان، لایحه پروتکل اصلاحی بند 5- 4- 1- 10 اساسنامه موسسه منطقه‌ای استانداردسازی، ارزیابی، انطباق، تأیید صلاحیت و اندازه‌شناسی سازمان همکاری اقتصادی و سوال ملی محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق از وزیر کشور در خصوص عدم اجرای ماده 28 قانون برنامه ششم توسعه در خصوص کاهش حجم دولت؛ سوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی  نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص عدم اجرای ماده 3 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سوال ملی غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص عدم نظارت و کنترل بر فضای مجازی کشور در حفاظت  و حراست از اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام وصول شد.

نمایندگان مجلس با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری نیز موافقت کردند که با امضای 78 نفر از نمایندگان مجلس به هیأت رئیسه تقدیم شده بود.

در جلسه امروز تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت شد و مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز را رأس ساعت 11 و 48 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:436556!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون