صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/07/02
0.0 (0)

الماسی در تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی:

توضیحات زنگنه درباره بهینه‌سازی مصرف سوخت و گازهای فلر

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر داد: سوال‌های محمدرضا نجفی نماینده تهران از وزیر نفت درباره دلایل عدم بهینه‌سازی مصرف سوخت و گازهای فلر با وجود توضیحات زنگنه در جلسه امروز کمیسیون متبوعش مراعا ماند.

سکینه الماسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح جلسه امروز(سه‌شنبه2مهرماه) کمیسیون انرژی مجلس به حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در کمیسیون متبوعش جهت پاسخگوی به سوالات محمدرضا نجفی نماینده تهران و بیت‌الله عبداللهی نماینده اهر و هریس اشاره کرد.

سوال بیت‌الله عبداللهی از وزیر نفت؛ دلایل عدم تخصیص سهمیه قیر آذربایجان

نماینده مردم کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال بیت‌الله عبداللهی، گفت: طبق سوال نماینده اهر و هریس، قیــــر نقش اساسی در احداث و تکمیل پروژه‌های عمرانی دارد اما سهمیه قیر آذربایجان شرقی یا تحویل داده نمی‌شود یا در فصل سرما تحویل می‌شود که سبب عقب‌ماندگی استان به‌ویژه شهرستان‌های اهر و هریس شده است که این نماینده از توضیحات آقای زنگنه قانع و مقرر شد؛ خواسته وی طی 2 هفته آینده حل و فصل شود.  

عدم پیشرفت مناسب طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت چه دلیلی دارد؟

وی همچنین در تشریح سوال محمدرضا نجفی از بیژن زنگنه، مطرح کرد: براساس سوال نخست نماینده تهران، مصرف و هدررفت انرژی در کشور بالا است لذا باید کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی جزو دغدغه‌های مسئولان کشور باشد و در تمامی برنامه‌های ابلاغی و بالادستی بر این موضوع تاکید شده اما عدم پیشرفت مناسب طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت چه دلیلی دارد؟

دو سوال نجفی از وزیر نفت مراعا ماندند

الماسی در تشریح پاسخ‌های وزیر نفت به‌سوال نجفی در مورد بهینه‌سازی مصرف سوخت، افزود: به گفته بیژن زنگنه به‌دلیل عدم تخصیص بودجه این طرح به‌طور کامل اجرایی نشده است البته با توجه به اینکه اعداد و ارقام ارائه شده برای نماینده تهران قانع‌کننده نبود، مقرر شد؛ طی دو هفته آینده جلسه‌ دیگری با وزیر نفت و مسئولان وزارتخانه متبوعش برگزار شود و درصورت قانع نشدن نماینده، سوال مذکور به صحن ارجاع شود.

چرا اقدام عملی برای جلوگیری از سوزاندن این گازهای همراه نفت صورت نمی‌گیرد؟

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در تشریح سوال دیگر محمدرضا نجفی از وزیر نفت، بیان کرد: به گفته این نماینده؛ براساس ترازنامه هیدروکربوری سال 94 که موسسه مطالعات انرژی تحن نظر وزارت نفت منتشر کرده است گازهای سوزانده شده همراه نفت 27 میلیارد متر مکعب در روز (معادل 70 میلیون بشکه نفت در سال) و گازهای سوزانده شده در پالایشگاه‌های گاز 17 میلیون مترمکعب در روز(معادل 38 بشکه نفت خام) است اما چرا اقدام عملی برای جلوگیری از سوزاندن این گازهای همراه نفت صورت نمی‌گیرد؟

اقدامات قابل‌تامل وزارت نفت در حوزه فلرینگ گازهای فلر

وی با بیان اینکه جلوگیری از سوزاندن این گازهای همراه نفت از دغدغه‌های نمایندگان کمیسیون انرژی است، افزود: دولت موظف است تا پایان برنامه ششم توسعه 80درصد گازهای فلر را فلرینگ کند و باوجود اقدامات بسیار خوب وزارت نفت همچون تاسیس پالایشگاه بیدبلند، این حوزه نیاز به توجه بیشتری دارد.

اختلاف‌نظر میان نجفی و زنگنه/از تاکید بر کاهش تولید گازهای فلر تا بر روند افزایشی آن

به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی اختلاف‌نظرها همچون تاکید وزیر نفت بر کاهش تولید گازهای فلر و اعتقاد نجفی بر روند افزایشی تولید این گازها سبب شد که جلسه دیگری طی دو هفته آینده برگزار و این موضوع مجددا بررسی شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:431126!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون