صفحه اصلی » پروفایل فراکسیون » اخبار فراکسیون
1398/05/30
0.0 (0)

ابراهیمی تشریح کرد

تلاش فراکسیون فناوری اطلاعات برای پر کردن خلاء‌های فضای مجازی

رئیس فراکسیون فناوری اطلاعات مجلس گفت: با توجه به اینکه در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم اما متاسفانه در حوزه نرم‌افزارها و فناوری اطلاعات دچار خلاء هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی علی ابراهیمی در تشریح عملکرد فراکسیون فناوری اطلاعات گفت: عصر امروز عصر فناوری اطلاعات است و فکر می‌کنم با توجه به اینکه قوانین و اسناد بالادستی تقریبا هماهنگ با پیشرفت علم در حوزه فناوری اطلاعات نیست، به همین دلیل لازم است تا مجلس ورود کند.

نماینده مردم شازند در مجلس ادامه داد: در حوزه فضای مجازی، نرم‌افزارها و سیستم‌هایی که اکنون فناوری اطلاعات و سرعت تبادل را بالا برده، خلاء‌هایی دیده می‌شود که محل سوء استفاده و یا تفسیر بد است؛ به عنوان مثال در مواردی مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند و برای اینکه زمینه‌های خلاء‌های قانونی پر شود، فراکسیون فناوری اطلاعات به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده می‌تواند بسیار موثر باشد.

قانون‌هایی که به روز نیست، موضوعیت خود را از دست می‌دهند

وی افزود: خوشبختانه کسانی که از عضویت در این فراکسیون استقبال کردند، بیش از 190 نفر هستند که نشان دهنده علاقمندی به این حوزه است. در واقع هر چیزی به خصوص قانون، چنانچه  به روز نباشد رو به اضمحلال خواهد رفت. قانونگذاری اگر به علوم روز مجهز نباشد، بسیاری از قوانین موضوعیت خود را از دست می‌دهند. در این حوزه کار جدیدی آغاز شده و امیدوارم به شکلی با دستگاه‌های زیربط نیز هماهنگ شویم تا بتوان کمکی به فراهم شدن زمینه‌های قانونی خواستگاه و رویکرد جدید جامعه امروز در سطح دنیا شود.

آنچه به عنوان قانون و چارچوب قابل تبعیت است را باید دنبال کرد

رئیس فراکسیون فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه آنچه به عنوان قانون و چارچوب قابل تبعیت است را باید دنبال کرد، گفت: قوانینی که از قبل وجود دارد، بر اساس اقتضای زمان خود تدوین شدند و نیاز به رویکرد جدید و نوآوری دارند؛ از همه مهمتر اینکه در عصری هستیم که تبادل اطلاعات و استفاده از این فناوری اجتناب ناپذیر شده است.

برای اینکه از اضمحلال قانون جلوگیری شود باید آن را به‌روز کرد

ابراهیمی اظهار داشت: برای اینکه از اضمحلال قانون در کشور جلوگیری شود باید قوانین را به‌روز کرد؛ برخی از قوانین مثل ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای از قبل بوده و چنانچه اطلاعاتی که مجلسی‌های امروز داشتند، آن زمان به ممنوعیت آن رای نمی‌دادند، البته این موضوع از دید بنده است.

باید به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کمک کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: باید تلاش بیشتری انجام داد و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کمک کرد چراکه نیاز به یک سری زیرساخت‌های قانونی دارد و بنده فکر می‌کنم که این فراکسیون می‌تواند بسیار کمک کند.

نظرات کاربران

Parameter:435367!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون