صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
451493 1398/10/17
0.0 (0)

تصویب سه فوریت طرح اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا در جلسه 17 دی مجلس

سف فوریت طرح اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان "سازمان تروریستی" توسط ایالات متحده آمریکا توسط نمایندگان تصویب و از سوی شورای نگهبان تایید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 17 دی ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت 8 و 13 دقیقه با حضور 213 نفر از نمایندگان آغاز و به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی مراسم مرثیه سرایی با حضور حاج احمد واعظی مداح اهل بیت برگزار شد.

براساس این گزارش؛ دکتر علی لاریجانی در این نشست با اشاره به درگذشت یکی از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، گفت: مطلع شدیم همکار گرامی مان جناب آقای دکتر محمدنعیم امینی فرد به رحمت ایزدی پیوسته اند، حادثه بسیار ناگواری بود که رخ داد.

رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن مأموریت به کمیسیون امنیت برای پیگیری مستمر پاسخ کوبنده تاکید کرد که حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع شهید سلیمانی، رفراندوم برای تداوم مسیر مقاومت بود.

نمایندگان مجلس پس از نطق دکتر لاریجانی و در واکنش به اقدام ددمنشانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد سلیمانی در عراق، شعار مرگ بر آمریکا و نه سازش نه تسلیم، انتقام انتقام در صحن علنی مجلس سر دادند.

وکلای ملت در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی سه فوریت اصلاح طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان "سازمان تروریستی" توسط ایالات متحده آمریکا با اکثریت آراء به سه فوریت و کلیات این طرح رأی مثبت دادند.

در جریان بررسی طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا، با ماده یک این طرح با 228 رأی موافق، صفر رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند. 

در ماده 1 اصلاحی قانون آمده است: به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی و از آنجا که این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین‌الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می‌شود سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است. به موجب این قانون نیروها و کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.

همچنین نمایندگان مجلس ماده 2 طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را با 230 رأی موافق، صفر رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

در ماده 4 اصلاحی قانون آمده است: ستاد کل نیروهای مسلح مکلف است با همکاری وزارت اطلاعات و بهره‌گیری از امکانات و توانایی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر واحدهای اطلاعاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فهرست و اسامی کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی می‌باشند و از تروریست‌ها حمایت و پشتیبانی می‌نمایند را برای تعقیب قضایی اعلام نموده و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران حداکثر ظرف مدت‌ سه ماه از تصویب این قانون سازوکاری را ایجاد نماید که براساس آن اسامی اعلام شده را به عنوان یک سازما و افراد تروریستی تحت تعقیب و مجازات قضایی براساس قانون مجازات اسلامی قرار دهد.

همچنین نمایندگان مجلس با الحاق یک ماده به قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا با 229 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده الحاقی به این قانون آمده است که دولت موظف است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبلغ دویست میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

در ادامه محمدعلی وکیلی بیانیه مجمع نمایندگان استان تهران برای تقدیر از حضور حماسی مردم تهران در تشییع شهدای مقاومت را به شرح ذیل قرائت کرد:

مردم عزیز استان تهران روز گذشته حماسه بی‌نظیر خلق کردند و شهدای مقاومت را با اشک خشمی مقدس بدرقه کردند. داغ شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمانش اگرچه جانکاه است و به فراموشی نمی‌گراید اما زمینه خروش ملتی بزرگ علیه جنایتکاران را فراهم کرد. مردم غیور تهران با اشک فریاد سردارشان را بدرقه کردند، ملت ایران در زمان و مکانی که صلاح بدانند چنان انتقام سختی از عاملان این جنایت بزرگ خواهد گرفت تا همیشه تاریخ عبرت مستکبران شود.

مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی این حضور حماسی را ارج نهاده و آن را نماد انسجام و اتحادی بی نظیر میان مردم ایران می‌داند.

همچنین نمایندگان در جریان بررسی طرح شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی با ارجاع ماده 3 این طرح به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها جهت بررسی بیشتر با 126 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده3 این طرح؛ امکانات و منابع قانونی تامین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات، اعم از نقدی و غیرنقدی و مستقیم و غیرمستقیم منحصراً شامل موارد زیر است:

1- اموال و دارایی شخصی نامزد؛

2- کمک‌های احزاب و گروههای سیاسی؛

3- کمک‌های اشخاص حقیقی ایرانی؛

4- منابع و امکانات عمومی که مطابق این قانون و سایر قوانین مرتبط استفاده از آن برای انجام فعالیت‌ها و تبلیغات انتخاباتی مجاز است، از قبیل سالن‌های اجتماعات، جایگاه‌های نصب تبلیغات، مستندات تلویزیونی (صوتی و تصویری)؛

تبصره 1- اشخاص حقوقی به جز احزاب و گروههای سیاسی، از هرگونه کمک به فعالیت‌های انتخاباتی تحت هرعنوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ممنوع می‌باشند و اعم از اینکه به‌صورت کمک نقدی یا غیر نقدی باشد و یا اینکه اموال، خدمات یا دیگر امتیازات مستقیم و یا غیرمستقیم را به قیمتی کمتر از آنچه قیمت متعارف آن‌ها است، برای نامزدها و یا درجهت فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغات فراهم نمایند.

تبصره 2- نامزدها و احزاب و گروههای سیاسی حق ندارند هیچ‌گونه کمک مادی و غیرمادی اشخاصی که دارای تابعیت غیرایرانی باشند و یا اشخاصی را که به یکی از جرائم اقتصادی محکوم در مراجع ذی‌صلاح می‌باشند، را اعم از مستقیم و غیرمستقیم دریافت دارند.

براساس این گزارش؛ جمعی از دانشجویان رشته حقوق ثبتی دانشگاه علمی کاربردی واحد اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، جمعی از دانشجویان رشته حقوق ثبتی دانشگاه علمی کاربردی واحد 54 تهران، جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه امام صادق (ع) تهران، جمعی از کارکنان اداره آبفای روستایی شهرستان شازند استان مرکزی، رئیس شورای شهر سلماس و هیأت همراه و اعضای شورای شهر دیر مهمانان نشست امروز نهاد قانون گذاری کشور بودند.

همچنین حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان، اکبر ترکی نماینده فریدن، فریدونشهر و چادگان، یعقوب شیویاری نماینده میانه، نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و کلات و هاجر چنارانی نماینده نیشابور ناطقان میان دستور نشسن امروز مجلس بودند.

در ادامه اکبر رنجبرزاده بیانیه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان در پی درگذشت محمدنعیم امینی فرد نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت و آشار در مجلس شورای اسلامی را قرائت کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: درگذشت دکتر امینی فرد که از نخبگان جامعه پزشکی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بود، همه نمایندگان و دوستان ایشان را متاثر کرد. این ضایعه را تسلیت عرض می کنیم و از خداوند بزرگ برای آن عزیز سفر کرده علو درجات، و برای بازماندگان و خانواده معزز ایشان صبر و شکیبایی مسئلت داریم.

براساس این گزارش طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا که در نشست امروز مجلس تصویب شده بود با حضور فقها و حقوقدانان شورای نگهبان  و آیت الله جنتی دبیر این شورای نگهبان در صحن علنی مجلس بررسی و تایید شد.

عباسعلی کدخدایی در این نشست علنی با تسلیت و تبریک شهادت حاج قاسم سلیمانی و با بیان اینکه امید است که همه ما بتوانیم راهی را که ایشان رفتند و اقدامات قانونی مناسب را انجام دهیم، گفت: از نمایندگان، رئیس و هیأت رئیسه مجلس که در کمترین فرصت در حوزه قانونگذاری طرح اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا تصویب کردند، تشکر می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تأیید طرح مذکور توسط شورای نگهبان افزود: این اصلاحیه در قالب طرح پس از بحث و بررسی توسط اعضای شورای نگهبان تأیید شد؛ در واقع این طرح اولین 3 فوریتی است که پس از انقلاب تصویب و در دستور کار قرار گرفته است و اقدامات دیگری هم در جای خود انجام خواهد شد.

پس از اظهارات کدخدایی نمایندگان شعار «مرگ بر آمریکا» و «الله اکبر خامنه‌ای رهبر» سر دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از تایید "طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا" تصویب آن را اقدام منحصربه فرد مجلس دانست و گفت: جریان مقاومت با جدیت در منطقه دنبال می‌شود.

همچنین در این نشست بیانیه جمعی از نمایندگان ملت در تقدیر از حماسه حضور ملت در تشییع سردار دلها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی قرائت شد که متن آن به شرح زیر است:

بسمه تعالی

حاج قاسم سلیمانی چهره ماندگار انقلاب اسلامی و تربیت شده مکتب اسلامی و انقلابی امام خمینی (ره) و فرزند برومندش مقام معظم رهبری به دستور ترامپ و پنتاگون و برخلاف همه مقررات بین المللی در یک اقدام تروریستی به شهادت رسید و به آرزوی دیرینه اش نائل گردید.

شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی در کنار تمام امتیازات ویژه، تخصصی و نظامی خویش که در طول دوران سخت جنگ تحمیلی و در مدت طولانی جنگ های تحمیلی و منطقه غرب ایران به والاترین درجه تجربه و دانش رسیده بود، انسانی متدین، متواضع، ولایتمدار، مردم دوست و انقلابی که با همه وجود به ایران اسلامی و ملت عزیزمان عشق می ورزید و در کنار این ویژگی برجسته، فراتر از مرزهای کشور به مردمان تحت ستم همسایگان از عراق، سوریه و لبنان گرفته تا فلسطین و افغانستان و یمن علاقمند بود و برای آزادی و استقلال آنان تلاش می کرد.

حاج قاسم سلیمانی نسبت به امنیت ملی کشورمان حساسیت ویژه ای داشت و نگاهشان به همه ملت پدرانه بود و به طور متقابل آحاد مردم برای ایشان احترام ویژه ای قائل بود و به او عشق می ورزید.

آنچه پس از شهادت این مرد بزرگ اتفاق افتاد یک پدیده کاملا جدید بود که اگر پیکر ایشان و شهدای همراهشان را به همه استان های کشور می بردند، همین شور و عشق و علاقه را جهانیان شاهد بودند.

مردم غیرتمند و وفادار خوزستان، مشهد مقدس، تهران، قم و کرمان و سایر استان های کشور والاترین و قوی ترین عرض احترام قدرتمندانه را در برابر جهانیان به نمایش گذاشتند و آفرین بر این مردم به ویژه زنان، جوانان و کودکان.

ما نمایندگان ملت بزرگ ایران، ضمن محکومیت شدید جنایت آمریکا، مراتب قدردانی و تشکر فراوان خویش از آحاد ملت ایران که اینگونه قاطع و انقلابی، پاسخ یاوه گویی های ترامپ رئیس جمهور آمریکا را دادند. امیدواریم مسئولان ذی ربط این مطالبه ملی را که با فریاد مکرر انتقام در این مراسم سر داده شد، هر چه سریعتر عملی کنند و از هدایت های ارزشمند و انقلابی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای نهایت سپاسگزاری را داریم. همچنین از مرجعیت گرانقدر عراق حضرت آیت الله العظمی سیستانی و ملت بزرگ عراق و همه مسئولان کشوری و لشگری و مجلس آن کشور به خاطر تشییع باشکوه شهدای جنایت آمریکا در خاک آن کشور به ویژه سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تشکر و قدردانی می نماییم.

در ادامه بیانیه نمایندگان ملت خطاب به رهبر معظم انقلاب درخصوص شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به شرح زیر قرائت شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب

با سلام و احترام

وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ

بدون تردید اقدام ابلهانه دولت آمریکا به ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی سید شهدای مقاومت، قهرمانی ملی و سردار دل ها، نقطه عطف مهم و تاریخی در تقابل جبهه استکبار، به سردمداری آمریکا با محور مقاومت به ویژه جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. در واقع مقامات دولت آمریکا با این اقدام تروریستی تلاش کردند، محور مقاومت را تضعیف و حضور خود را در منطقه افزایش دهند.

آنها می خواستند با به شهادت رساندن یکی از عالی ترین مقامات ایران و پذیرش مسئولیت این اقدام تروریستی به صورت رسمی، جمهوری اسلامی ایران را تحقیر نمایند، بنابراین تردیدی نداریم که سطح واکنش جمهوری اسلامی ایران به این اقدام تروریستی دولت جنایتکار آمریکا، تعیین کننده موازینه بلندمدت قدرت در سطح منطقه و جهان خواهد بود.

تحلیل ما نمایندگان مردم در خانه ملت درباره فضای موجود و گزینه های پیش رو به شرح ذیل است:

اولا انتقام سخت که حضرتعالی در پیام خود به مناسبت شهادت سردار سلیمانی به آن اشاره کردید و این روزها به خواسته عمومی ملت قدرشناس ایران تبدیل شده است، لذا می بایست به بلندای قامت این سردار سرافراز ایران و اسلام باشد تا تلخی این پاسخ در خاطره همه بدخواهان به ویژه آمریکا، مانع جسارت مجدد به وطن و سربازان وطن شود.

ثانیاً انتقام سخت باید مناسب، مستقیم و نظامی باشد و در اسرع وقت اجرایی شود، قطعاً هیمنه پوشالی آمریکا را متلاشی خواهد کرد و مقامات دولت آمریکا با پوشت و گوش خود مجدداً درک خواهند کرد که دوران بزن دررو تمام شده است.

همچنین ضرورت دارد بر روی مواضع خروج نظامیان آمریکا از منطقه غرب آسیا تمرکز شود تا این هدف استراتژیک با کمک محور مقاومت محقق شود.

به گزارش پارلیران؛ دکتر علی لاریجانی زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و یک دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:451493!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین