صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

480931 1399/12/27 00:00:00
0.0 (0)

تاکید کمیسیون اصل ۹۰ بر عدم قیمت گذاری دستوری در بورس کالا

اعضای کمیسیون اصل نود در جلسه با رئیس سازمان بورس بر عدم قیمت گذاری دستوری در بورس کالا تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه کمیسیون اصل ۹۰ در ادامه بررسی طرز کار، برنامه و تصمیم های بازار سرمایه با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و معاونان سازمان بورس و فرابورس برگزار شد.

در ابتدای جلسه تاکید شد که مبنای کمیسیون همکاری برای رفع مشکلات و چالش های بازار سهام و احقاق حقوق عامه سهامداران است؛ به همین دلیل تلاش شده در سلسله جلسات کارشناسی که در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی در کمیسیون اصل ۹۰ برگزار می شود کمکی به مدیران و مسئولین این مجموعه در بررسی طرز کارها و انجام پیشنهادات و موارد این چنینی باشد.

در این جلسه همچنین بر لزوم تلاش دولت و دستگاه های دولتی برای کاهش کسری بودجه دولتی تاکید شد، همچنین بر عدم قیمت گذاری دستوری محصولات به خصوص محصولات و تولیدات ناشران بازار سهام و محصولات عرضه شده در بورس کالا تاکید شد.

یکی از مواردی که در جلسه به آن اشاره شد، مالیات ستانی از عواید حاصل از فعالیت های غیر مولد اقتصادی و هدایت منابع به سمت بازار سرمایه بود که قرار شد جزییات احصا شود تا در مجلس بتوان کمک کرد بازار سرمایه به این سمت سوق پیدا کند. همچنین نکاتی در خصوص مسائل و راهکارهای ارتقا بازار سرمایه از جمله توجه به تامین مالی بخش غیر دولتی از حیث انتشار اوراق، توجه به شفافیت، نظارت و کارایی بازار سرمایه بود مطرح و قرار شد مسئولین سازمان بورس در این حوزه ایده و طرح های خود را ارائه کنند.

توسعه و افزایش تعداد صندوق های سرمایه گذاری بازار سهام از مواردی بود که به آن اشاره شد، همچنین کمیسیون بر لزوم ارتقای زیرساخت های بازار و سامانه های نظارتی به منظور کشف دستکاری قیمت ها تاکید و خواستار مجازات افراد متخلف و مداخله گران در قیمت سهام شد.

همچنین بر تهیه بسته های آموزش برای عموم مردم با اولویت تولید محتوای مناسب برای اقشار مختلف اجتماعی در قالب های متنوع اشاره و مقرر شد اگر نیاز به همراهی سایر نهادها و دستگاه ها از جمله سازمان صدا و سیما است، کمیسیون اصل ۹۰ از ظرفیت قانون خود برای برقراری ارتباطات بین مجموعه ها استفاده می کند.

دهقان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اعلام کرد نقدها و نظرهایی که در کمیسیون اصل ۹۰ پیرامون بازار سرمایه ارائه می شود، حرف و نظر سازمان بورس است که باید در برنامه های خود مدنظر قرار دهد، همچنین اعضای کمیسیون اصل ۹۰ بیان کردند که با نظارت بر اجرای برنامه های رئیس جدید سازمان بورس زمینه رسیدن رئیس سازمان به اهداف و برنامه هایش را فراهم می کنند.

نظرات کاربران

Parameter:480931!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون