صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
439923 1398/09/19
0.0 (0)

در سفر دکتر لاریجانی به کرمانشاه عنوان شد؛

تاکید رییس مجلس بر پرهیز از منفی بافی در کشور

دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منفی بافی سم مهلک برای کشور است، گفت: زمانی در مقابل ستم بین المللی موفق می شویم که ید واحده باشیم، لذا نباید  برای هر انتخاباتی نهادهای کشور را تخریب کرد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز (سه شنبه، ۱۹ آذرماه) در جریان سفر یک روزه خود به استان کرمانشاه وارد این شهر شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به کرمانشاه در فرودگاه مورد استقبال بازوند استاندار، مجمع نمایندگان استان و فرماندهان نظامی قرار گرفت.

وی در بدو ورود و در جمع خبرنگاران در زمینه اهداف این سفر، گفت: با وقوع حوادثی مانند زلزله، استان کرمانشاه نیاز به آبادانی دارد و با توجه به سابقه مردم این استان در تحمل جنگ تحمیلی، همواره مورد توجه نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند.

رئیس قوه مقننه، ادامه داد: فرصتی پیش آمده تا در این سفر چندین پروژه مهم در زمینه نیروگاه و آبرسانی به روستاها در استان افتتاح و عملیات ساخت چند پروژه آغاز شود.

دکتر لاریجانی افزود: در ادامه سفر نشستی با مدیران اجرایی استان کرمانشاه برگزار می‌شود تا وضعیت بودجه‌  این استان را بررسی کنیم و مشخص شود چه اقدامات توسعه‌ای باید صورت بگیرد.

منفی بافی برای کشور سم مهلک است

در ابتدای این سفر طرح آبرسانی به ۵۵ روستا به صورت همزمان با حضور دکتر لاریجانی به بهره‌ برداری رسید که با اجرای طرح آبرسانی به ۵۵ روستا در سطح استان کرمانشاه ۱۲ هزار نفر از مردم روستاهای این استان از نعمت آب شرب بهره‌مند می ‌شوند.

رییس نهاد قانون گذاری کشورمان، در مراسم بهره برداری از طرح آبرسانی به ۵۵ روستای این استان، گفت: با توجه به نقش قهرمانانه مردم استان کرمانشاه در دفاع مقدس مشکلات آن ها باید با سرعت و جدیت پیگیری شود، خوشبختانه این استان نمایندگان خوبی در مجلس دارد که با تحرک و فعال هستند و امیدواریم با کمک آن ها در بررسی لایحه بودجه ۹۹ برخی از این مشکلات برطرف شود.

وی افزود: یکی از دغدغه های اصلی کشور و رویکرد محوری نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون آبادانی روستاها  بوده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در رژیم گذشته تنها چند شهر آباد در کشور وجود داشت و مابقی شهرها و روستاها رها شده بودند، ادامه داد: آبرسانی، راهسازی، احداث شبکه بهداشت و برقراری خطوط تلفن در روستاها نتیجه رویکرد امام خمینی (ره) در زمینه محرومیت زدایی و  آبادانی روستاها بود و این رویکرد محوری در شرایطی هم که جنگ  ۸ ساله به کشور تحمیل شده بود، پیگیری می شد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی تلاش زیادی برای آبادانی ایران و نقاط محروم صورت گرفته است، عنوان کرد: وضعیت تحریم ها علیه کشور جدی است اما در این شرایط  آبادانی مناطق  روستایی رها نشده و باید ادامه یابد.

وی با بیان اینکه برخی از  این دست خدمات با تشخیص و تفکر نمایندگان مجلس ساماندهی شده است، ادامه داد: در زمان بررسی بودجه سال ۹۸ منابعی برای آبررسانی به روستاها در نظر گرفته شد تا مشکل آب شرب خانگی  آن ها  برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمار پیشرفت آبرسانی به روستاها با تصمیم  مجلس به نقطه کنونی رسیده است، افزود: نمایندگان در این دوره از مجلس در زمینه آبرسانی، گازرسانی، بهداشت و درمان خدمات زیادی به مردم ارائه کرده اند که  باید از نیروهای خدمتگزار حمایت کنیم و نگذاریم خدمت رسانی نهادهای کشور به روستاها در فضای غبار آلود سیاسی نادیده گرفته شود، زیرا  منفی بافی برای کشور سم مهلک است.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد دل مردم را با منفی بافی خالی می کنند در حالی که مردم با عزم خود دشمن را شکست داده اند، تصریح کرد: زمانی  در مقابل ستم بین المللی موفق می شویم که ید واحده باشیم، لذا نباید  برای هر انتخاباتی نهادهای کشور را تخریب کرد؛ زیرا نظام اصلی از مجموع همین  نهادها تشکیل شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه انتخابات امر مهمی است و باید ادب انتخاباتی در آن رعایت شود، افزود: می توان با وجود تحریم ها به شرط با هم بودن دست به اقدامات بزرگی زد و  مشکلات مردم را در اولویت قرار داد.

رئیس قوه مقننه در پایان خاطرنشان کرد: برخی از افراد در زمینه اجرای طرح هادی، آسفالت معابر روستایی و همچنین شبکه فاضلاب روستاها  مطالبی داشتند که از استاندار می خواهم این مشکلات را برطرف کنند.

همچنین در ادامه رییس مجلس شورای اسلامی واحد نخست بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو با ظرفیت ۳۱۰ مگاوات را افتتاح کرد که در این مراسم از طریق ارتباط تصویری عملیات  ساخت تصفیه خانه شهرهای صحنه و سنقر نیز افتتاح شد.

موضوعات تخصصی، دستخوش کشمکش های سیاسی است

براساس این گزارش دکتر لاریجانی در ادامه این سفر سیستم خنک کننده هوای ورودی به کمپرسور واحدهای گازی نیروگاه اسلام‌آباد غرب را به‌ بهره برداری رساند که با اجرای این پروژه ۹۵ درصد صرفه جویی اقتصادی صورت گرفته و ۱۷ و نیم درصد توان تولیدی نیروگاه اسلام آباد غرب در پیک بار را افزایش می ‌دهد.

وی از احداث نیروگاهی در این سطح از تکنولوژی در اسلام آباد غرب تشکر و قدردانی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مردم اسلام آباد در انقلاب اسلامی  و در مقابله با رژیم بعثی پیشگام بودند و شهدای این شهرستان نشان دهنده جوانمردی آنها است، تصریح کرد: باید  تلاش کنیم  از گردنه ای که آمریکا برای کشور  به وجود آورده است،  با موفقیت عبور کنیم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه یکی از کارهای خوبی که در کشور صورت گرفته، تشکیل شرکت های تخصصی مانند فراب است که سرمایه ملی محسوب می شوند، ادامه داد: در ایران باید از این گونه شرکت ها حمایت بیشتری شود، چنان که  غالب افراد برخوردار از ضریب هوشی بالا  به دانشکده های فنی می روند و می توان انتظار داشت که در صورت شکل گیری چرخه مطلوب اقتصادی، جهش خوبی نیز برای کشور فراهم کنند.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران نیروی انسانی توانمندی دارد که باید به این سرمایه توجه شود، عنوان کرد: شرکت های خصوصی که در زمینه تولید برق فعالیت دارند، به دلیل ضعف دولت در خرید تضمینی با کاهش انگیزه مواجه هستند، به طوری که خرید برق توسط دولت و عرضه آن با قیمت پایین موجب این کاهش انگیزه شده است.

دکترلاریجانی با بیان این که مسائل کشور باید با مردم در میان گذاشته شود، تصریح کرد: با شکل گیری چرخه اقتصادی، شغل ایجاد می شود اما به دلیل اینکه موضوعات ملی و  تخصصی دستخوش کشمکش های سیاسی است ،چرخه اقتصادی مطلوب شکل نمی گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس، دولت، قوه قضائیه و رسانه ها باید بدانند اصلاحات اقتصادی زمانی در کشور رخ می دهد که شاهد همگرایی باشیم، افزود:  همواره باید  کمک به اقشار پایین، اصل قرار گیرد و  برای این که اقتصاد کشور بدون نفت باشد ، لازم است چرخه اقتصادی به صورت علمی، اصولی و   متعارف شکل گیرد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه آمار ارائه شده توسط وزیر نیرو افتخارآمیز است و نشان از پویایی دارد، عنوان کرد: مهندسین و مسئولین اجرایی با وجود فضای یاس آلود زنده اند، اما به دلیل وجود سیستم غوغایی و بادهای موسمی سیاسی در کشور ، خدمات آن ها به حاشیه رانده می شود که جای تاسف دارد.

وی گفت: ملتی می تواند مقاومت و ایستادگی کند که امیدوار باشد؛ چرا که  از میان حرف های یاس آلود انرژی برای کار و پیشرفت حاصل نمی شود. رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هرچه افعال کشور از معقولیت برخوردار باشد همکاری ملت نیز بیشتر می شود، چرا که مردم ما هوشیار و با تجربه هستند .

دکترلاریجانی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه در زمینه گسترش فضای کار در بخش برق تصمیمات خوبی گرفته شد و دولت نیز باید آسیب های موجود را برطرف کند، تصریح کرد: واگذاری نیروگاه ها به اسم اجرای اصل ۴۴ و یا بابت دیون به نهادهای غیرتخصصی مبنای عقلانی ندارد و تخلف محسوب می شود؛ به خصوص که بهره وری  را کاهش می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره  به این که یکی از ایرادات دولت،  عدم اصلاح اشتباهات دولت قبلی است، خاطرنشان کرد: امیدواریم حرکت مثبت موجود در وزارت نیرو و برنامه ریزی آقای اردکانیان با پیشرفت خوبی همراه باشد.

همچنین موستا ملامحمد محمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه، در این سفر با دکتر علی لاریجانی دیدار و گفت و گو و برخی مشکلات روحانیت اهل سنت این استان را  مطرح کرد و رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به رفع آنها قول مساعد داد.

استانداران کمیته خلق ثروت تشکیل دهند

دکتر علی لاریجانی در آخرین برنامه سفر یک روزه خود به کرمانشاه در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه حضور یافت و گفت: نکات خوبی توسط فعالان اقتصادی، نمایندگان و استاندار  مطرح شد که می توان برخی از آن ها را اجرایی کرد. به خصوص که استان کرمانشاه سنگر محکمی برای هویت ملی ایران بوده و در دفاع از ایران اسلامی در مقابل متجاوزان،  کارنامه درخشانی دارد و  به همین دلیل باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که افزایش سرمایه اجتماعی، دغدغه درستی است، ادامه داد: هر کس مسئولیتی دارد، بداند که  با پشتوانه ملت بزرگ ایران مسئولیت دریافت کرده است و باید به اتکای همین پشتوانه، اخلاق سیاسی و تقوای حکمرانی داشته باشند.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه راست گفتاری، عمل مجاهدانه و وفاق ملی اضلاعی هستند که می توانند کمک کننده و مقوم پیشرفت  باشند، عنوان کرد: هرگونه اصلاح و پیشرفت در  کشور  به ارتباط صمیمانه در همه بخش ها بستگی دارد.

وی با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به انتخابات برخی  تصور می کنند که تخریب افراد و نهادها بر روی افزایش آرایشان تاثیر می گذارد در حالی که اثر منفی دارد، افزود: در مجلس فعلی برخی  مصوبات،  مانند مالیات بر ارزش افزوده، صندوق مکانیزه فروش و توسعه روستاها مشکلات تولیدکنندگان را کاهش  می دهد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: هرساله برای اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار مبلغی از صندوق توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری برداشت می شود که ادامه این روند به رفع بخش مهمی از مشکلات بخش کشاورزی کمک خواهد کرد.

وی همچنین  با اظهار رضایت از این که استان کرمانشاه مسیر توسعه خود را یافته است، عنوان کرد: استفاده از مزیت صادرات به کشور عراق پایه خوبی برای جهش این استان در حال و  آینده است.

رئیس قوه مقننه  با اشاره به ضرورت بررسی منابع برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و این که سال گذشته نیز در جریان بررسی لایحه ، چنین افزایشی صورت گرفت، گفت: صنایع تبدیلی باید در استان کرمانشاه جدی گرفته شود، زیرا هم نیروبر است و هم ارزش افزوده محصولات کشاورزی را افزایش می دهد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر این که باید مشکلات موجود در زمینه قانون بیمه محصولات کشاورزی بررسی و برطرف شود، عنوان کرد: معافیت هایی در زمینه گردشگری وجود دارد و اگر پیشنهاد مشوق دیگری  نیز در زمینه رونق گردشگری وجود داشته باشد، بررسی خواهد شد.

وی با اشاره به این که استانداران باید در استان ها کمیته هایی برای خلق ثروت تشکیل دهند، افزود: دغدغه ای در زمینه استفاده بهینه از اراضی و دشت های موجود در استان کرمانشاه وجود دارد که با توجه به معضل بیکاری جوانان می تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین باید به طرح گرمسیری در این استان و رفع معضل حاشیه نشینی توجه بیشتری داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: اجرای پروژه فاضلاب شهر کرمانشاه در حال واگذاری است که باید با سرعت بیشتری پیگیری شود.

نظرات کاربران

Parameter:439923!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین