صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

462170 1399/06/16 18:00:00
0.0 (0)

تاکید بر همکاری کمیسیون اصل ۹۰ و سازمان بازرسی کل کشور

در نشست کمیسیون اصل ۹۰ ، تفاهم هایی بین کمیسیون اصل ۹۰ و سازمان بازرسی کل کشور برای تقویت بازوی نظارتی مجلس صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، در نشست امروز (یکشنبه 16 شهریور) کمیسیون اصل 90 با رئیس سازمان بازرسی کل کشور که در ادامه جلسات هماهنگی با نهادها و دستگاه های نظارتی و رفع مشکلاتی که در گذشته بین کمیسیون و بخش های نظارتی بود، برگزار شد، اعضای کمیسیون اصل 90 میزبان حجت الاسلام درویشیان رئیس کل سازمان بازرسی کل کشور و مدیران و معاونان این  سازمان بودند.

در این نشست ضمن اینکه بر روند مشترک کمیسیون و سازمان بازرسی بر موضوعات کلان کشور و ایجاد نظام مسائل تاکید شد، همچنین تلاش برای رفع مشکلات و اساسی کشور نیز مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد ظرفیت سازمان بازرسی کل کشور در این حوزه کمک کننده کمیسیون اصل 90 باشد.

در این نشست مقرر شد اگر در این حوزه پرونده های تشکیل می شود، مسائل اصلی طی کمیته های مشترک شناسایی و بر مبنای آن به سازمان ارجاع داده شود تا سازمان بازرسی هم بر اساس ظرفیت بازرسی که در سطح کشور دارد به کمیسیون اصل 90 کمک کند.

همچنین لیستی از ارجاعاتی که در گذشته از کمیسیون اصل 90 به سازمان بازرسی که بعضا بدون پاسخ مانده است، تهیه شد در اختیار رئیس سازمان کل کشور قرار گرفت تا در آینده پرونده ها بر زمین مانده جمع شود، ما موظفیم که پرونده هایی که از گذشته تشکیل شده است تا انتها پیگیری کنیم تا پرونده مختومه شود، قرار شد این موارد در بازه مدت کوتاهی بین کمیسیون و سازمان تعیین تکلیف شود تا تحول جدیدی که در حوزه مسئله محوری در مجلس به دنبال آن هستیم تحقق یابد.

در این جلسه یکی دیگر از نکاتی که مورد بررسی قرار گرفت این بود که اعضای کمیسیون اصل 90 بر موضوع هماهنگی بیشتر بین مجموعه سازمان بازرسی و کمیسیون با مواجهه با برخی موضوعاتی که نیازمند کمک دستگاه قضا برای تسریع رسیدگی و صدور حکم است تاکید کردند که مورد قبول رئیس سازمان بازرسی قرار گرفت.

درباره برخی مصادیق پرونده ها نیز بحث و قرار شد تیم های تخصصی در سازمان بررسی تشکیل و مباحث را بررسی کند و نظر سازمان بازرسی در مورد این پرونده ها به سرعت اعلام شود. در ادامه هم قرار شد که این دست جلسات بین کمیسیون و سازمان بازرسی ادامه پیدا کند. ضمن اینکه رئیس سازمان بازرسی بیان کرد برای اینکه مسائل روز زمین نماند، علاوه بر ظرفیت ایجاد نظام مسائل، 30 درصد ظرفیت سازمان را برای بررسی مسائل روز اختصاص می دهد.

مسئله دیگر مورد تفاهم طرفین قرار گرفت موضوع ترک فعل ها در دستگاه های مختلف اجرایی بود که مقرر شد درباره این موارد کمیسیون و سازمان بازرسی به صورت جدی ورود کنند، توافق و تفاهم این بود برخی مسائل کشور این است که مشکل آنجا رقم می خورد که مسئول اجرایی، نهاد اجرایی امری را اجرا نمی کند که همین ترک فعل زمینه بعدی برای مشکلات کشور می شود.

نظرات کاربران

Parameter:462170!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون