صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/05
0.0 (0)

قوامی در نطق میان دستور:

بهره‌وری حلقه مغفول مانده در اقتصاد ایران است

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهره‌وری در اقتصاد ایران مغفول مانده است، گفت: رشد اقتصادی کشور تنها با افزایش بهره وری و کاهش هزینه‌ها امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هادی قوامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 4 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در  نطق میان دستور خودضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهید باهنر و رجایی گفت: تولید، معجزه نظام خلقت است ونیروی کار، زمین ، سرمایه، مدیریت و دانش فنی عوامل تولید هستند، ازطرفی عاملی که در بین عوامل تولید، قابلیت جانشینی ندارد کارآفرینان است، چرا که نقش بسیار مهمی در اقتصاد، افزایش تولید، بازار جدید دارند، البته ممکن است این بازار صادراتی هم باشد، از سوی دیگر می‌تواند محصول و ماده اولیه جدیدی پیدا کرده و سازمان صنعتی جدیدی تولید کند.

یک سوم کارآفرینان طی 11 سال  در اقتصاد ایران ازبین رفتند

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ویژگی‌های کارآفرینان، افزود: کارآفرینان ریسک پذیر بوده و مشکلات را تحمل می‌کنند اما بر اساس آمار از حدود 24 میلیون نفر جمعیت شاغل کشور در سال 95 تنها تعداد  هزار816 نفر کارآفرین هستند، البته تعداد آنها از 1 میلیون 230 هزار نفر در سال 84 به 816 هزار نفر در سال 95 کاهش پیدا کرده است. یعنی به دلیل شرایط نامناسب اجتماعی، یک سوم کارآفرینان در اقتصاد ایران در طول 11 سال از بین رفته اند. همچنین در 5 سال از دوره 11 ساله فوق بیش 500میلیارد دلار تنها از طریق فروش نفت به اقتصاد ایران تزریق شده است.

بهره‌وری حلقه مغفول مانده در اقتصاد ایران

وی با اشاره به اسلاید شماره یکی که در مانتور صحن مجلس، نمایش داده شده است، تصریح کرد: رشد اقتصادی بر اساس تعاریف آدام اسمیت، حاصل بهره‌وری تقسیم بر هزینه‌ها منهای یک است، حال اگر به اسلاید شماره دو توجه کنید در طول سال‌هایی که نفت وارد اقتصاد ایران شده، یعنی از سال 1335 تا 1397 رشد اقتصادی کشور متوسط کمتر از 5 درصد بوده است، چرا که بر اساس این فرمول ما همواره هزینه‌ها را در مخرج کسر گسترش دادیم و بهره‌وری در اقتصاد ایران مغفول مانده و رشد آن تقریباً نزدیک به صفر است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی،  با اشاره به اسلاید شماره سه، اظهار کرد: اگر بخواهیم رشد اقتصادی، اشتغال و ثبات اقتصادی به وجود بیاید باید سرعت افزایش بهروری از مخرج کسر یعنی هزینه‌ها بیشتر شود، لذا اگر هزینه‌ها را در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی کاهش دهیم به رشد اقتصادی کشور کمک کردیم، همچنین اگر پروژه‌های اجرا شده توسط دولت به افزایش بهره‌وری منتهی شود، رشد اقتصادی مثبت خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اگر تمامی فعالان اقتصادی و نهاد‌های تحت نظر مقام معظم رهبری در جهت افزایش بهره‌وری تلاش کنند، رشد اقتصادی ایجاد خواهد شد. به دلیل همین فرمول ساده رشد اقتصادی کشور از سال 1335 تاکنون کمتر از 5 درصد بوده است. بنابراین باید در تمامی مصوبات مجلس و لوایحی که دولت و نهاد‌های دیگر به مجلس می‌دهند به این نکته توجه کافی شود در غیر این صورت اگر هزار میلیارد دلار هم در اقتصاد ایران هزینه کنیم، رشد اقتصادیمان از 5 درصد بیشتر نخواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد : شرایط فروش و صادرات نفت ایران از سال قبل که ترامپ از برجام به صورت یک طرفه خارج شد، به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد، اما علی‌رغم کاهش صادرات نفت، دو میلیون 450 هزار بشکه به نیروهای داخلی و حدود  35 میلیارد لیتر گازئیل ، 30 هزار لیتر بنزین، تزریق شده اما متاسفانه منتهی به افزایش رشد اقتصادی نشده است. بنابراین اگر ما هدف بهره‌وری را دنبال کنیم تا زمانی که انگیزه صرفه جویی و بهره وری بنگاه‌ها و خانوار‌ها و همه بخش‌های اقتصادی افزایش پیدا نکند، اگر روزانه 5 میلیون بشکه نفت خام را هم به اقتصاد تزریق کنیم وضعیت کشور از این بهتر نخواهد شد.

قوامی تصریح کرد: اگر میخواهیم اصلاح ساختاری درست انجام دهیم تمام حرکات و سکنات ما باید به افزایش بهره‌وری منتهی شود. امیدوارم برای خارج شدن از این شرایط سخت دولت، قوه قضایه، قوه مقننه و همه نهادها و مردم اقداماتی انجام دهند تا بهره‌وری افزایش و هزینه‌ها کاهش پیدا کند تا بتوانیم به رشد اقتصادی درون زا و پایدار برسیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: در سفر رئیس جمهور بیش از 20 هزار میلیارد تومان توافق نامه سرمایه گزاری منعقد شد، بنابراین باید به همراه همه مسئولان استانی تلاش کنیم تا این مبالغ  به پروژه‌های اقتصادی دارای مزیت در استان تبدیل شود تا جایگاه درآمدی خراسان شمالی را از رتبه 30 کشور حداقل به رتبه 15 ارتقا پیدا کند، از طرفی دو پروژه بسیار مهم که در راستای افزایش بهره‌وری است مانند راه آهن جوین اسفرائن و چهار بانده کردن مسیر بجنود - جنگل گستان هم که در سفر رئیس جمهور مطرح شد انجام شود تا در دو سال آینده به سرانجام برسد ، در چهار سال اخیر با پیگیری های بنده و همکاری دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی تقریباً بیش از 1000 میلیارد تومان در بخش مربوط به سدسازی، راه آهن و ... منابع جذب شده که امیدواریم باعث افزایش اشتغال و کاهش بیکاری شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:427274!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون