صفحه اصلی » نظارت » بانک شوراها و مجامع
1397/12/28
0.0 (0)

بررسی و تحلیل اعتبارات بودجه استانی در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

اداره کل ساماندهی امور ناظرین  به بررسی و تحلیل اعتبارات بودجه استانی در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور پرداخت:

این گزارش به  بررسی و تحلیل اعتبارات بودجه استانی در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور می­پردازد. یکی از مشکلات بودجه استانی نامشخص بودن ردیف­های درآمدی استان در نظام درآمد- مخارج استانی است. در  جزء(2) بند(الف) ماده(26) قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده است درآمدها و هزینه­های که ماهیت استانی دارند را تعیین نموده و طی دو سال اول اجرای قانون برنامه در چارچوب نظام درآمد- هزینه استانی به صورت سرجمع درآمدها، اعتبارات هزینه­ای و تملک دارایی­های سرمایه­ای هر استان در بودجه سنواتی اعمال نماید. سرجمع اعتبارات هزینه­ای و عمرانی استانی به تفکیک امور و فصول بودجه­ای از اعتبارات ملی متمایز شده بود. اما در قانون بودجه سال 1397 و لایحه بودجه سال 1398 این تفکیک صورت نگرفته و ابهام و عدم شفافیت در اعتبارات استانی افزایش یافته است.

در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور، اعتبارات تملک دارایی­های سرمایه­ای استانی معادل 11.4 هزار میلیارد تومان برآورده شده است و رقم اعتبار طرح­های استانی ویژه مصوب قانون(ملی استانی شده) نیز معادل 4.3 هزار میلیارد تومان پیش­بینی گردیده که حدود 27 درصد کل اعتبارات عمرانی استان­ها را تشکیل می­دهد. اما توزیع این رقم به تفکیک استان­ها صورت نگرفته است تا مشخص شود هر استان به چه میزان از اعتبارات طرح­های ملی استانی­شده بهره­مند گردیده است.

 

تخصیص اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور که یکی از برنامه­های طراحی شده برای تحقق توازن منطقه­ای است، از زمان اجرای قانون برنامه چهارم توسعه وجود داشته و از سال 1394، این اعتبارات از میزان 2 درصد منابع بودجه عمومی به 3 درصد افزایش یافته است. همچنین از سال 1385 سهمی معادل (2) درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی با هدف محرومیت­زدایی از مناطق نفت­خیز، گاز­خیز و توسعه­نیافته اختصاص یافته است که این سهم نیز از سال 1396 به (3) درصد افزایش یافته است. متن کامل گزارش در سایت داخلی اداره کل ساماندهی ناظرین موجود می باشد

نظرات کاربران

Parameter:395396!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون