صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

474192 1399/11/01 16:57:00
0.0 (0)

بررسی لایحه بودجه در جلسه غیرعلنی؛ پایان بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف در جلسه علنی

نمایندگان در جلسه غیرعلنی به بررسی لایحه بودجه 1400 پرداخته و در جلسه علنی تصویب لایحه 47 ماده‌ای شوراهای حل اختلاف را به پایان رساندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی چهارشنبه (یکم بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 35 دقیقه به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف و با حضور بیش از دو سوم از نمایندگان آغاز شد.

 

توضیحات رئیس مجلس درباره جلسه غیرعلنی مجلس پیرامون لایحه بودجه 1400

در شروع به کار جلسه علنی، قالیباف توضیحاتی پیرامون نشست غیرعلنی صبح صحن ارائه کرد و گفت: جلسه امروز صحن از ساعت 7 و 45 دقیقه صبح به صورت غیرعلنی آغاز شد و ریاست کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 گزارشی از بخش‌های تخصصی بودجه سال آینده به اطلاع نمایندگان رساند.

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس، دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد.

 

اتمام رسیدگی به جزئیات لایحه شوراهای حل اختلاف

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس ادامه رسیدگی به لایحه دو فوریتی شوراهای حل اختلاف را به عنوان نخستین دستور کار جلسه صحن علنی قرائت کرد. در جریان بررسی جزئیات نمایندگان با مواد 34 تا 47 لایحه در ارتباط با ترکیب هیأت تجدیدنظر رسیدگی‌کننده به تخلفات شوراها، مجازات عضوی از شورا که وجهی در مقابل خدمات دریافت کند، صدور رأی پرونده‌ها در شوراها، بکارگیری افتخاری بازنشستگان دستگاه‌ها در شوراها، شرایط اعضای شورا که در آزمون وکالت پذیرفته شوند، واریز درآمد حاصل از هزینه دادرسی به خزانه، بودجه شوراهای حل اختلاف، آیین نامه اجرای این قانون و نسخ قانون قبل شوراهای حل اختلاف موافقت کردند.

نمایندگان در جریان بررسی جزئیات این لایحه همچنین با الحاق یک عبارت به بندی از ماده 34 لایحه، در خصوص افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه طرفین پرونده نیز موافقت کردند.

محمدباقر قالیباف بعد از بررسی و به تصویب رسیدن لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف، ضمن تشکر از قوه قضائیه و کمیسیون حقوقی و قضایی در تدوین و بررسی این لایحه، گفت: ساختار مهمی مثل شوراهای حل اختلاف که بیش از دو دهه خدمات صادقانه داشته‌اند، نیازمند قانونمند شدن بود و امروز قانون دائمی خوبی برای شوراهای حل اختلاف تدوین شد.

گفتنی است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از یک هفته بررسی لایحه دوفوریتی و 47 ماده‌ای شوراهای حل اختلاف، امروز روند بررسی و تصویب مواد این لایحه را به سرانجام رساندند.

 

بررسی طرح اصلاح قانون استخدام معلمان حق التدریس

عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه نشست علنی روز چهارشنبه (یکم آبان ماه) مجلس گزارش شور دوم کمیسیون آموزش در مورد اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش را جهت بررسی قرائت کرد و نمایندگان پیشنهادات خود را درخصوص برگزاری آزمون مجدد برای افرادی که در آزمون داخلی وزارت آموزش و پرورش شرکت نکرده و یا قبول نشده اند مطرح کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده‌هاشمی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در جریان بررسی طرح مذکور، متذکر شد: اگر نمایندگان به پیشنهادات خود برای اصلاح این ماده اصرار داشته باشند، به دلیل قرار گرفتن لایحه بودجه 1400 در دستور کار مجلس، بررسی این طرح به دو ماه آینده موکول می شود. لذا با اصرار نمایندگان و ارائه پیشنهادات، بررسی طرح مذکور به دو ماه آینده موکول شد.

 

اعلام تنفس نیم ساعته برای رعایت پروتکل های بهداشتی

پس از گذشت حدود دو ساعت و نیم از جلسه علنی امروز مجلس، امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام کرد و پس از گذشت نیم ساعت، نشست علنی مجلس رأس ساعت 11 و 5 دقیقه به ریاست قاضی زاده‌هاشمی با حضور 149 نماینده آغاز شد.

 

ناطقان میان دستور جلسه یکم بهمن

بر اساس این گزارش، ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون، آرش زره‌تن لهونی نماینده مردم اورامانات، عفت شریعتی کوهبنانی نماینده مردم زرند و کوهبنان، سیداحمد رسولی‌نژاد نماینده مردم دماوند و فیروزکوه و احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

 

اعلام وصول 2 طرح، 2 لایحه و 2 سوال از وزرای ارتباطات و نیرو

سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه جلسه 2 طرح، 2 لایحه، 2 سوال نمایندگان از وزرای ارتباطات و نیرو و گزارش عملکرد سالانه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اعلام وصول کرد.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

در ادامه جلسه امروز، تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور توسط احمد امیرآبادی فراهانی قرائت شد.

 

پایان نشست علنی یکم بهمن ماه/ جلسه بعدی 12 بهمن

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی امروز (چهارشنبه، یکم بهمن‌‌ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 18 دقیقه به صدا درآورد.

نیکزاد که ریاست جلسه را به عهده داشت در پایان یادآور شد: هفته آینده مجلس شورای اسلامی جلسه ندارد و نمایندگان برای سرکشی به حوزه انتخابیه می‌روند و جلسه بعدی (یکشنبه، 12 بهمن ماه) با ادامه دستور کار هفتگی برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:474192!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون