صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

476959 1399/11/26 16:16:00
0.0 (0)

بررسی جزییات طرح جهش تولید مسکن در جلسه 25 بهمن مجلس

نمایندگان مردم در خانه ملت بیش از دوسوم زمان نشست علنی صحن را به بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی نشست علنی امروز (یکشنبه، 26 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 20 دقیقه و با حضور 244  نفر از نمایندگان آغاز شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با به صدا درآوردن زنگ آغاز، جلسه را رسمی اعلام کرد و پیش از آغاز بررسی دستور کار امروز مجلس، درگذشت الهیار ملکشاهی و محمدرضا دولت آبادی نمایندگان کوهدشت در دوره‌های نهم و دهم و نیشابور در دوره ششم مجلس را تسلیت گفت.

گزارش کمیسیون عمران مجلس در مورد طرح جهش تولید و تامین مسکن به عنوان نخستین دستور کار امروز مجلس مورد رسیدگی قرار گرفت، بررسی جزئیات این طرح از جلسات قبل آغاز شده بود.

نمایندگان مردم در خانه ملت در نشست علنی امروز مواد 6 تا 17 طرح جهش تولید و تامین مسکن را بررسی و با پرداخت یارانه سود انتشار اوراق تامین مالی مسکن از طریق صندوق ملی مسکن، واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله، تعیین تکلیف پرونده‌های تغییر کاربری اراضی در استان‌ها، شناسایی زمین‌های مستعد توسعه شهری و الحاق به شهرها، معافیت مددجویان، معلولان و ایثارگران از پرداخت هزینه خدمات نظام مهندسی برای یک بار و محاسبه هزینه صدور گواهی پایان کار در طرح تامین مسکن با ۳۰ درصد تخفیف موافقت کردند که البته برخی مواد برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.

در ماده 6 این طرح آمده است؛ به‌منظور تأمین مالی برنامه‌های حمایتی مسکن، وزارت راه و شهرسازی از طریق صندوق ملی مسکن می­تواند یارانه سود انتشار اوراق تامین مالی بخش مسکن نظیر اوراق رهنی، اوراق خرید دین و سایر اوراق تامین مالی بخش مسکن موضوع قانون اوراق بهادار را از محل منابع صندوق ملی مسکن پرداخت ‌نماید.

براساس ماده 7 این طرح؛ وزارت راه و شهرسازی موظف است برای اجرای برنامه های حمایتی نسبت به واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن به صورت اجاره 99 ساله اقدام نماید.

همچنین در تبصره این ماده آمده است که مبلغ اجاره بهای سالانه اراضی اجاره 99 ساله این ماده حداکثر معادل 20 درصد قیمت منطقه‌ای زمین مسکونی متناسب با قدرالسهم هر متقاضی در همان سال یا یک درصد ارزش کارشناسی روز زمین در ابتدای سال واگذاری (هرکدام کمتر باشد) تعیین می گردد.

در ماده 8 این طرح آمده است: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و مراجع ذی صلاح تغییر کاربری اراضی در استان‌ها، مکلفند حسب اعلام وزارت راه و شهرسازی نسبت به بررسی و تعیین تکلیف خارج از نوبت پرونده های ارسالی حداکثر دو ماه( یک ماه مراجع ذی­ربط استان­ها و یک ماه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران) پس از تاریخ وصول، اقدام نمایند.

براساس ماده 11، سازمان ملی زمین و مسکن مکلف است زمین‌های مستعد توسعه شهری با اولویت شهرهای در حال تهیه طرح جامع شهری شناسایی و مقدمات الحاق آنها به شهرها را فراهم نماید.

براساس ماده 15، هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایانکار ساختمان کلیه برنامه های حمایتی وزارت راه و شهرسازی با 30 درصد تخفیف محاسبه و دریافت می شود.

براساس ماده 16 این طرح؛ وزارت راه و شهرسازی با اعمال سیاست های تشویقی، مهندسین داوطلب برای ارائه خدمات فنی مهندسی در طرحهای حمایتی تأمین مسکن را معرفی نماید.

همچنین در تبصره این ماده آمده است؛ مددجویان، معلولان و ایثارگران با معرفی کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران از پرداخت هزینه خدمات نظام مهندسی برای یک بار برای یک واحد مسکونی معاف هستند و ما به التفاوت آن از محل منابع صندوق ملی مسکن، تأمین و در وجه سازمان نظام مهندسی ساختمان واریز می گردد.

نمایندگان همچنین با ارجاع مواد 9،10، 12، 13، 14 و 17 طرح جهش تولید و تامین مسکن درباره تحویل اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها حداکثر ظرف مدت 2 ماه به وزارت راه و شهرسازی، واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار وزارتخانه‌ها، تکلیف دستگاه‌ها در ارتباط با اراضی مورد نیاز توسعه و هدایت ساخت و ساز در روستاها به درخواست رئیس کمیسیون عمران، استفاده از اراضی درون شهری در بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی به منظور تأمین زمین مورد نیاز این طرح، تکلیف وزارت اقتصاد برای پیش خرید و تامین ابزارهای پوشش خطرپذیری خرید مصالح ساختمانی در بورس و ممنوعیت دریافت مبلغی بابت تامین و انتقال مسکن‌های حمایتی از سوی وزارتخانه‌های نیرو، نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت رفع ابهامات به کمیسیون عمران موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه علنی امروز ب پنج نفر از نمایندگان به ایراد نطق 7 و 5 دقیقه‌ای پرداختند که علیرضا زاکانی نماینده مردم قم، احد آزادی‌خواه نماینده مردم ملایر، محمد صفری ملک‌میان نماینده مردم رودسر و املش، رضا آریان‌پور نماینده مردم مینودشت و کلاله و مراوه تپه و گالیکش و محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

در ادامه طرح تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش، طرح اصلاح جزء (6) بند (ب) تبصره (5) ماده (31) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور، طرح ممنوعیت انتخاب یا انتصاب مقامات و مدیران دارای تابعیت مضاعف مرتبط با کشورهای خارجی، طرح استفساریه تبصره (1) ماده (103) قانون مدیریت خدمات کشوری، لایحه مقابله نامه حداقل سن 1973 (1352)، لایحه تصویب مقابله‌نامه ایمنی و بهداشت در معادن 1995(1374)، لایحه مقابله‌نامه بازرسی کار 1947 (1326)، لایحه تصویب مقابله  نامه آمارهای کار 1985 (1364)، لایحه تصویب مقابله‌نامه ایمنی و بهداشت شغلی 1981 (1360)، لایحه اصلاح ماده (37) قانون تأمین اجتماعی و سوال ملی مجتبی یوسفی نماینده اهواز و تعدادی از نمایندگان از وزیر کشور در خصوص نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها و عدم اجرای مفاد قانون شرایط انتصاب شهرداران اعلام وصول شد.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی در این نشست به عنوان عضو ناظر در هیأت امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان انتخاب شد.

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی امروز خانه ملت را رأس ساعت 12 و 7 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:476959!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون