صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

461657 1399/06/03 19:00:00
0.0 (0)

با حضور مسئولان ورزشی و فوتبالی انجام شد

بررسی جزئیات قرارداد ویلموتس در کمیسیون اصل ۹۰

مستندات و جزئیات قرارداد سرمربی سابق تیم ملی در کمیسیون اصل 90 مجلس بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست کمیسیون اصل 90 به بررسی پرونده قرارداد مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال اختصاص داشت که با حضور رییس و اعضای کمیسیون اصل ۹۰ ، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و  اعضای هیات‌رییسه این فدراسیون برگزار شد و در این نشست نمایندگان انتقادات جدی نسبت به نحوه عقد قرارداد با ویلموتس سردبیر سابق تیم ملی مطرح کردند.

نمایندگان در این نشست معتقد بودند که در نحوه عقد قرارداد با مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی سوء مدیریت و نبود نظارت از جانب وزارت ورزش و هیات رئیسه فدراسیون فوتبال وجود داشته است.

تاکید نمایندگان بر این بود که در مقطع کنونی باید تمام تلاش و هم افزایی برای تغییر حکم فیفا از طریق CAS با به کارگیری وکلای توانمند و خبره صورت گیرد و اینکه چرا در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد از توان مربیان و استعدادهای داخلی برای هدایت تیم ملی استفاده نمی‌شود.

در این جلسه عنوان شد که بررسی پرونده‌های مختلف مربیان و بازیکنان خارجی ایران نشان می‌دهد که سوءمدیریت و عدم نظارت مستمر و دقیق توسط دستگاه های مرتبط و ذی صلاح و انتخاب های اشتباه مبتنی بر سلیقه اعضای هیات مدیره و مدیران عامل و سرپرستان باشگاه های تحت نظر وزارت ورزش از مجموعه عواملی است که موجب بروز خسارت هایی به منابع مالی کشور و حیثیت ملی شده است.

همچنین بررسی اعتبارات وزارت ورزش نشان می دهد که این وزارتخانه از کل بودجه خود تنها 0.25 درصد (یک چهارم یک درصد) را برای نظارت بر عملکرد فدراسیون‌ها پیش بینی کرده است که این رقم با توجه به بودجه در نظر گرفته شده برای وزارتخانه یعنی هیچ و نشان می دهد که وزارتخانه نسبت به حوزه نظارت بی توجهی کرده است.

در این نشست از مصاحبه اخیر آقای تاج رئیس سابق فدراسیون فوتبال نیز گلایه شد و نسبت به اظهارات وی در این رابطه که منافع شخصی از درآمدهای کسب شده فدراسیون نداشته به شدت انتقاد شد. همچنین نمایندگان تائید کردند که نباید چنین مباحثی که هیچ مبنای حقوقی ندارد در رسانه‌ها مطرح شود چرا که موجب ناراحتی و خشم مردم می شود.

در ادامه این جلسه آقای تاج رئیس سابق فدراسیون فوتبال به نمایندگی از هیات رئیسه این فدراسیون، توضیحاتی را ارائه و عنوان کرد که برای اداره فدراسیون فوتبال در سال گذشته فقط 5 درصد از منابع دولتی استفاده شده است و مابقی مخارج از محل کسب درآمدهای فدراسیون بوده است که این مسئله مورد تائید وزیر ورزش نیز قرار گرفت.

رئیس سابق فدراسیون در دفاع از عملکرد خود نیز توضیحاتی را مطرح کرد که از جمله آن‌ها موفقیت تیم ملی در سال‌های اخیر و فشار افکار عمومی برای به کارگیری مربی خارجی بوده است. همچنین از جانب وزیر و رئیس فدراسیون فوتبال عنوان شد که مارک ویلموتس گزینه اول فدراسیون فوتبال برای اداره تیم ملی نبوده است، که کمیسیون اصل 90 خواستار ارائه مستندات در رابطه با جزئیات مذاکرات و افراد مذاکره کننده با مربیان خارجی مورد نظر فدراسیون پیش از انتخاب ویلموتس شد.

درپایان این جلسه مقرر شد تمامی مستندات مطرح شده در این نشست توسط وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به کمیته فرهنگی کمیسیون اصل 90 برای بررسی حقوقی این پرونده ارائه شود.

نظرات کاربران

Parameter:461657!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون