صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها
450611 1398/09/19
0.0 (0)

در نشست امروز کمیسیون بودجه صورت گرفت:

بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آتی

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس  بودجه شرکت های دولتی در سال آتی را بررسی کرد که از ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۱۴۸۴ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست (سه‌شنبه 19 آذر ماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با حضور رئیس دیوان محاسبات و معاونان وی با دستور کار بررسی بودجه شرکت های دولتی در سال 99 برگزار شد.

براساس آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه شرکتی های دولتی پیش از 15 آبان به مجلس تقدیم و برای بررسی به کمیسیون برنامه ارجاع شد.

گفتنی است؛ کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات نیز بودجه شرکت های دولتی در سال 99 را به دیوان محاسبات ارسال کرد و از آنجایی که دیوان محاسبات برای بررسی بودجه این شرکت ها 20 روز زمان داشت، امروز گزارش آن را به کمیسیون برنامه ارائه کرد.

براساس گزارش دیوان محاسبات، بودجه شرکت های دولتی از 1277 هزار میلیارد تومان در سال 98 به 1484 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 افزایش پیدا کرده یعنی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال قبل 16 درصد رشد داشته است.

همچنین براساس این گزارش، هزینه‌های جاری این شرکت‌های بالا بوده و سرمایه گذاری آنها پایین است، اگرچه شرکت های دولتی در ظاهر سودده هستند اما از نظر عملکرد زیان ده هستند.

براساس این گزارش؛ اصلاح بودجه شرکت های دولتی توسط مجامع در اجرای ماده 2 قانون تنظیم مقررات دولت از مهم ترین دلایل انحراف و ضعف عملکرد شرکت های دولتی است و ضرورت دارد این ماده قانونی اصلاح شود.

همچنین وابستگی مالیات و سود سهام دولت به بودجه شرکت های دولتی و احکام تکلیفی سبب زیان دهی این شرکت ها می شود، از سوی دیگر شرکت های دولتی تسهیلات را در موعد مقرر پرداخت نکرده و با تاخیر تسویه می کنند.

به گزارش پارلیران؛ پیشنهاداتی برای اصلاح عملکرد بودجه شرکت های دولتی ارائه شده که این پیشنهادات باید در جریان بررسی بودجه کل کشور در کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 بررسی و در قالب احکامی در بودجه سال آتی درج شود.

نظرات کاربران

Parameter:450611!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین