صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/16
0.0 (0)

جعفرزاده؛

بازنگری در معافیت‌های گمرکی و مالیاتی ضرورت دارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ عنوان معافیت گمرکی و ۱۰۲ عنوان معافیت مالیاتی در کشور اعمال می‌شود، گفت: باید در معافیت‌های گمرکی و مالیاتی موجود بازنگری شود،دولت در سال آینده نباید مانند بچه پولدارها رفتار کند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت   درباره بودجه سال 99 با لحاظ شرایط کشور، گفت: با توجه به بودجه 98 و دورنمای کشور برای سال 99 باید تمهیدات ویژه ای برای تنظیم بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود:  پیاده‌سازی و اجرای کامل نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، اهتمام جدی در اجرای کامل طرح جامع مالیاتی، اصلاح نظام یارانه کالاهای اساسی و انرژی با لحاظ به حداقل رساندن آسیب به معیشت خانوارها از جمله راهکارهایی است که دولت باید در بودجه ریزی سال 99 به آن توجه کند.

تسریع در ارائه لایحه ساماندهی معافیت‌ها و مشوق های مالیاتی از سوی دولت و تصویب آن در مجلس منجر به افزایش حدود ۵۰٫۰۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی ناشی از حذف معافیت های مالیاتی خواهد شد

وی با بیان اینکه محاسبات سال ۱۳۹۸ نشان می دهد مبلغ یارانه پنهان بیش از 950.000 میلیارد تومان است، اضافه کرد: اهتمام در تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به ویژه با حذف کامل منابع حاصل از صادرات نفت از بودجه برای اهرمی کردن این منابع برای اشتغال و تولید، اصلاح ساختار دولت براساس احکام قانون برنامه ششم توسعه در کوچک سازی و حذف موازی کاری با توجه به اولویت بندی فعالیت‌ها، درج بودجه تمام بخش عمومی در بودجه کل کشور به منظور شفافیت،  اصلاح قوانین ناظر بر مراحل تهیه، تصویب، اجرا و نظارت بر بودجه کل کشور بهترین راهکارها برای اصلاح ساختار در سال 99 است.

اجرای عملیات بازار باز یکی از روش‌های اصلاح ساختار بودجه 99

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس همچنین اجرای عملیات بازار باز به منظور تبدیل بدهی دولت به سیستم بانکی به اوراق بهادار را یکی دیگر از روش‌های اصلاح ساختار بودجه سال آینده دانست و ادامه داد: اصلاح قوانین و مقررات مرتبط با مالیه عمومی کشور همچون "قانون برنامه و بودجه" و "قانون محاسبات عمومی کشور"،  تفکیک نهاد متولی تنظیم و نظارت بر بودجه هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه ای به نحوی که سازمان برنامه و بودجه متولی امور توسعه ای کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی مسئول مدیریت اعتبارات هزینه ای شود، مولدسازی دارایی های دولت از طریق انتشار اوراق صکوک اجاره باید در بودجه ریزی سال 99 مد نظر قرار گیرد.

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: دولت باید به استفاده از ظرفیت صندوق‌های ETF به منظور فروش دارایی‌های دولت، اجرای احکام بند «ط» تبصره (۲) و قانون اصلاح ماده (۱۸۲) آئین نامه داخلی مجلس به منظور ساماندهی و شفافیت بودجه سال ۱۳۹۶ شرکت های دولتی برای تنظیم بودجه 99 توجه ویژه داشته باشد.

74 هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد

وی تصویب لایحه مشارکت عمومی - خصوصی به منظور تأمین مالی طرح های تملک دارایی‌های سرمایه ای را یکی از بهترین راهکارها برای اصلاح ساختار بودجه برشمرد و گفت: در حال حاضر حدود 74 هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد بنابراین مجلس باید برای تصویب لایحه مذکور سرعت عمل بیشتر داشته باشد، نباید برای پروژه‌های عام المنفعه از بودجه های دولت استفاده کرد بهترین راهکار استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است.

ضرورت بازنگری در عناوین معافیت‌های گمرکی و مالیاتی

نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ عنوان معافیت گمرکی و ۱۰۲ عنوان معافیت مالیاتی در کشور اعمال می شود، افزود: باید در معافیت های گمرکی و مالیاتی موجود بازنگری شود در واقع در سال آینده نباید مانند بچه پولدارها رفتار کرد.

وی ادامه داد: تسریع در ارائه لایحه ساماندهی معافیت‌ها و مشوق های مالیاتی از سوی دولت و تصویب آن در مجلس منجر به افزایش حدود ۵۰٫۰۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی ناشی از حذف معافیت های مالیاتی خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: بازنگری در قوانین و مقررات موضوعه در خصوص اعمال تخفیفات، ترجیجات و معافیت‌ها از پرداخت حقوق ورودی که تأثیر آن بر اقتصاد کشور نامشخص است مانند تخفیف سود بازرگانی برخی از کالاهای وارده از گمرکات کشور باید در بودجه ریزی سال آینده مد نظر قرار گیرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:428942!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون