صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
1397/09/05
0.0 (0)

بازدید اعضای کمیسیون اصل نود مجلس از گمرکات استان هرمزگان

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون متبوع خود از گمرکات استان هرمزگان گفت: از 162 گمرک تنها 3 گمرک در کشور از دستگاه ایکس ری      بهره مند است.

امیر خجسته با بیان اینکه اعضای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با هدف بررسی پرونده های تخلفات و نحوه واردات کالا از سامانه الکترونیکی ترانزیت و صادرات کالا از گمرکات استان هرمزگان بازدید به عمل آوردند گفت: این هیات با هدف بررسی مبادی ورودی و خروجی کالا و روند مبارزه قاچاق کالا و ارز از مبادی رسمی از بندر شهید رجایی و باهنر استان هرمزگان بازدید کردند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: بازدید دقیق از گمرکات به معنی مچ گیری کارمندان خدوم گمرکی نیست بلکه باید با دانه درشت ها در مبارزه با فعل فساد برخورد شود.

وی با بیان اینکه بنا به گزارش ها و شکایات واصله باید وضعیت صادرات و واردات و کالاهای دپوشده در گمرکات مشخص شود، اظهار کرد: شرایط ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی نباید تولید ملی را زمین گیر و فلج کند.

خجسته در ادامه با بیان اینکه باید مشخص شود ارزهای اختصاص یافته برای واردات کالا در چه مسیری هزینه شده ابراز داشت: بخشی از تخلفات مکشوفه گمرکی که به کمیسیون اصل نود و فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی ارسال شده مربوط به وزارت صمت بوده که باید با راستی آزمایی واردات و صادرات کالا به بررسی دقیق تری به این مسائل پرداخت.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف سازی مجلس در ادامه ضمن بازدید از سامانه کنترل قاچاق، صادرات و واردات بیان داشت: این سامانه کپی برداری از سامانه اسیکودای جهانی بوده و با تکیه بر آنلاین و در دسترس بودن بسیاری از معایب آن به فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان اینکه از 162 گمرک تنها 3 گمرک در کشور از دستگاه ایکس ری بهره مند است عنوان کرد: حتی دستگاه ایکس ری هم امکان تفکیک کالا و سرعت در نمایان ساختن محموله انتقالی در کانتینرها را ندارد.

خجسته با تاکید بر اینکه در مجلس با همگرایی و هم فکری در پی اصلاح قوانین گمرکی کشور هستیم گفت: برای کشف محموله قاچاق با درنظر گرفتن درصدی از محموله های مکشوفه توسط کارمندان خدوم گمرک باید روحیه بی تفاوتی را جایگزین مشغله های این کارمندان کرد و باید حق کشف قاچاق به کارمندان گمرکی احیاء شود.

علی محمد مرادی در ادامه افزود: وضعیت نامطلوب مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور مجلس را برای بستن منافذ قاچاق وارد عرصه نظارتی بیشتر کرده است.

نماینده مردم قروه و دهگلان با بیان اینکه بایستی میزان سوءاستفاده و تبانی در گمرکات کشور کاهش و از بین رود عنوان کرد: مجاری نفوذ و ورود قاچاق کالا در مناطق مرزی کشور باید شناسایی و نسبت به رفع این مجاری فساد اقدام قاطع شود.

اعضای اعزامی کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه این بازدید از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن حضور در مبادی ورودی و خروجی کالا (درب خروج) و بخشهای مختلف بندر شهید رجایی و باهنر، نظیر درگاه های ایکس ری، محل نگهداری کالا، نحوه بارگیری و ترخیص کالا بازدید کردند.

نظرات کاربران

Parameter:366372!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون