صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها » هفتگی کمیسیون ها
1398/08/20
0.0 (0)

بازداشت محکومان مهریه ممنوع شد

بر اساس مصوبه کمیسیون قضایی مجلس، بازداشت محکومان مهریه ممنوع شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی  چهار ماده لایحه اصلاح قانون تجارت اعاده شده از صحن علنی در جلسه در دستور کار امروز ( دو شنبه، 20 مهرماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی قرار داشت که اصلاح شد تا به انضمام موادی که به شورای نگهبان رفته تعیین تکلیف نهایی و تصویب شود.

همچنین در این نشست معاون حقوقی قوه قضائیه گزارشی از سفر خود به ژنو ارائه کرد و بر اساس اظهارات وی 91 کشور برای پیشرفت مسائل مسائل حقوق بشری مانند حذف اعدام و اعطای تابعیت از طریق مادر از جمهوری اسلامی ایران تقدیر کردند.

همچنین در بررسی طرح الحاق دو ماده به قانون مجازات اسلامی، مقرر شد توهین‌کنندگان به مذاهب و ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی به مجازات درجه 5 یعنی حبس بین 2 تا 5 سال و پرداخت جریمه نقدی بین 8 تا 18 میلیون تومان و یا یکی از این دو مورد محکوم شوند.

طرح الحاق یک تبصره به ماده ( 11 ) قانون محکومیت‌های مالی ( موضوع مهریه ) نیز بررسی شد؛ کلیات ماده واحده تصویب شد و بنابراین دستگیری و حبس محکومان مسائلی مالی در مورد عدم پرداخت مهریه ممنوع می شود و بنابراین ماده 22 قانون حمایت از خانواده نقض می شود.

بر اساس این ماده هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (2) قانون اجرای محکومیت های مالی است و چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد ، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است؛ رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.

نظرات کاربران

Parameter:437779!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین