صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

482272 1400/01/17 14:00:00
0.0 (0)

بازار مرغ زیر ذره بین مجلس

نمایندگان در جلسه امروز خود با دعوت از وزیر کشاورزی برای حضور در جلسه علنی، به طرح انتقادات خود و استماع سخنان خاوازی پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز(سه‌شنبه، 17 فروردین ماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 7 دقیقه و با حضور  225 نفر از نمایندگان آغاز شد.

اولین دستورکار امروز، بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی درباره کیفیت تامین و توزیع نهاده های دامی بود. سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون، متن این گزارش را قرائت و ضعف مدیریت وزارت صمت در بازار و تعیین قیمت دستوری و غیرواقعی به عنوان یکی از عوامل کمبود مرغ دانست.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی برای ارائه توضیحات درباره مشکلات بازار مرغ در صحن علنی حاضر شد و نسبت به ارائه گزارشی درباره وضعیت حوزه کشاورزی اقدام کرد. وی گفت: جوجه‌ریزی و تولید به طی ماه گذشته به میزان کافی بوده و حتی با تولیدات کمتری مانند 90 میلیون و 110 میلیون تن نیز مشکلی در بازار نداشتیم، از سوی دیگر از آنجا که قدرت خرید مردم طی ماه‌های گذشته افزایشی نداشته، باید اتفاقات بازار مرغ را در جای دیگری جستجو کرد.

در ادامه این نشست، تعدادی از نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی و صمت در خصوص کنترل بازار به ویژه بازار مرغ انتقاد کردند. محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر، سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر و گتوند، علی بابائی کارنامی  نماینده مردم ساری و میان‌دورود، حسین محمدصالحی دارانی نماینده مردم فریدن، محمد علی پور نماینده مردم ماکو و چالدران، سلمان اسحاقی نماینده مردم قائنات و زیرکوه، عبدالکریم جمیری نماینده مردم بوشهر، مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد به وضعیت بازار مرغ اعتراض کردند.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش وزیر جهاد کشاورزی و کمیسیون کشاورزی درباره کیفیت تامین و توزیع نهاده های دامی گفت: یکی از اشکالات اساسی و جدی که موجب نابسامانی های موجود در حوزه مرغ و تخم مرغ شده، اشکالات ساختاری و مدیریتی است؛ زنجیره تولید، توزیع و نظارت این نابسامانی را ایجاد کرده است.

نمایندگان مردم در مجلس در دستورکار بعدی صحن، پس از استماع گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد نقض در اجرای قانون تمرکز اختیارات و وظایف بخش کشاورزی در راستای اعمال ماده ۲۳۴ قانون اساسی با ارسال آن به قوه قضائیه موافقت کردند.

معین الدین سعیدی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش مذکور گفته بود برگشت غیرقانونی شرکت بازرگانی دولتی ایران از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت، نقض قانون تمرکز اختیارات و وظایف بخش کشاورزی مصوب مجلس در سال 1391، عدم وجود مصوبه شورای سران قوا در خصوص نقض این قانون و استناد غیرقانونی به آن از جمله محورهای این گزارش است.

استماع گزارش کمیسیون اقتصادی درباره گرانی و نابسامانی های اخیر بازار دستورکار بعدی بهارستان نشینان در صحن علنی بود که در نهایت با ارسال این گزارش به قوه قضائیه به استناد ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس با  202 رأی موافق، 8 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جریان قرائت گزارش این کمیسیون درباره علل گرانی‌های اخیر، قاچاق کالا را یکی از عوامل تاثیرگذار در نابسامانی های بازار دانست و افزود: نرخ ارز ترجیحی عامل قاچاق کالا در کشور است، کما اینکه قاچاق دام زنده در کشور به همین دلیل بوده و هیچکس نسبت به آن پاسخگو نیست.

ناطقان  میان  دستور جلسه امروز، ابراهیم متینیان نماینده رامهرمز؛ بهروز محبی نجم آبادی نماینده سبزوار:؛ کیوان مرادیان کوچکسرائی نماینده قائم شهر؛ علی حدادی نماینده ساوجبلاغ و حسین حاتمی نماینده کلیبر بودند.

در ادامه صحن علنی امروز مجلس، سیدناصر موسوی لارگانی دیگر عضو هیأت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی را قرائت کرد که از مهم ترین این موارد طرح تشکیل وزارتخانه های انرژی، آب و محیط زیست بود.

همچنین سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس پس از نشستن در جایگاه ریاست جلسه، پیام تسلیت مجمع نمایندگان استان زنجان در پی شهادت دو تن از محیط بانان را قرائت و بر پیگیری قضایی عاملان این جنایت تأکید کرد.

در ادامه نمایندگان نسبت به تدوین طرحی اقدام  کردند تا در سال "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" بخشی از مشکلات این شرکت ها رفع شود که در نشست علنی امروز مجلس، کلیات طرح جهش تولید دانش‌بنیان با رأی قاطع نمایندگان به تصویب رسید.

همچنین نمایندگان مجلس در طرح جهش تولید و تأمین مسکن، دستگاه های مربوطه را ملزم به اخذ کد رهگیری معاملات کردند تا نحوه خرید و فروش مسکن شفاف شود.

نمایندگان در ادامه بررسی این دستور با ماده (20) درباره ارائه گزارش نحوه اجرای قانون جهش تولید مسکن موافقت کردند و ماده 21 آن را جهت رفع ابهام به کمیسیون عمران ارجاع دادند.

روح الله متفکر آزاد عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه نشست امروز بیانیه ۲۳۳ نفر از نمایندگان در تقدیر از عملکرد صداوسیما در ایام نوروز را قرائت کرد.

زنگ پایان جلسه علنی امروز مجلس نیز رأس ساعت 12 و 8 دقیقه به دست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به صدا درآمد تا نمایندگان جلسه بعدی خود را فردا (18 فروردین ماه) آغاز کنند.

نظرات کاربران

Parameter:482272!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون