صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/22
0.0 (0)

کاظمی با تاکید بر اینکه ایران قصد خروج از برجام ندارد؛

ایران با برداشتن گام سوم کاهش تعهدات به شرایط قبل از برجام باز نمی‌گردد

نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس با یادآوری عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهدات خود پس از خروج آمریکا از برجام، گفت: ایران قاطعانه گام سوم کاهش تعهدات را بر‌ می‌دارد و به دلیل عدم خروج از برجام به شرایط قبل از توافق هسته‌ای نخواهیم رسید.

محمد کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح گام سوم کاهش تعهدات برجام، گفت: برجام توافقی چند جانبه است که آمریکا و کشورهای اروپایی و البته چین و روسیه در یک طرف قرار داد و ایران در طرف دیگر قرار گرفتند، در هر قراردادی طرفین باید به تعهداتی که پذیرفتند و امضا کردند، پایبند باشند و بر اساس آن عمل کنند.

اروپایی‌ها گامی در مسیر تعهدات برجامی برنداشتند

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در مورد توافق هسته‌ای؛ آمریکا بر خلاف قوانین و مقررات تصمیم به خروج از توافق گرفت، اتحادیه اروپا و دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس علی‌رغم وعده‌های فراوان گامی در مسیر تعهدات برجام و جبران خسارات خروج آمریکا برنداشتند.

وی با یادآوری وعده برقراری کانال مالی SPV از سوی اروپایی‌ها، گفت: پس از تلاش‌های فراوان در نهایت کانال مالی INSTEX بین ایران و اروپا راه‌اندازی شد تا تبادل مواد غذایی و دارو بدون مشکل انجام شود اما این کانال مالی نیز به کمک ایرانی‌ها نیامد.

ایران قاطعانه گام سوم کاهش تعهدات برجام را برمی‌دارد

کاظمی معتقد است: بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی و قرارداد هسته‌ای مذکور در شرایطی که یکی از طرف‌ها به تعهدات عمل نکند، طرف‌های دیگر می‌توانند اقدام متقابل انجام دهند. در شرایط کنونی که آمریکا از برجام خارج شده و اروپایی‌ها هم هیچ اقدام موثری انجام ندادند، ما قاطعانه گام سوم کاهش تعهدات برجام را برخواهیم داشت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر این اساس جمهوری اسلامی ایران با برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجام، به اروپایی‌ها جهت عمل به تعهدات مجدد فرصت خواهد داد.

عدم بازگشت به شرایط قبل از برجام با برداشتن گام سوم کاهش تعهدات

کاظمی افزود: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده کماکان به برجام متعهد است و تنها به دلیل رفتار طرف‌های مقابل اقدام متقابلی انجام داده است، نمی‌توانند ایران را ذیل فصل 7 قطعنامه شورای امنیت قرار دهند. ایران در تلاش است تا مانند اروپایی‌ها عمل کند و قصد خروج از برجام را نداریم.

 نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دولت آمریکا در این مدت هر نوع فشار و تحریمی که توانستند را از طریق شورای امنیت یا وزارت خزانه‌داری خود علیه ما اعمال کردند و به کرات شکست خوردند بنابراین با برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجام اقدام جدیدی نمی‌توانند علیه ایران انجام دهند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:425444!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین