صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/05/20
0.0 (0)

اکبری:

امکان خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی وجود ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: امکان تولید تمامی نهاده‌های دامی در داخل وجود ندارد، سالانه 2 تا 3 میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود که تولید این میزان ذرت نیاز به مصرف آب فراوانی دارد.

علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه  ملت ، در خصوص خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی با توجه به نقش تاثیر گذار آنها بر روی قیمت تمام شده محصولات پروتئینی، گفت: خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی امکان پذیر نیست و نمی‌توانیم در این زمینه کشور را بی نیاز واردات نهاده‌ها کنیم.

محدودیت در منابع آبی خودکفایی تولید نهاده‌های دامی را غیرممکن کرده است

نماینده مردم شیراز با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از میزان واردات نهاده‌های دامی به ذرت و سویا اختصاص پیدا می‌کند، عنوان کرد: خودکفایی در زمینه تولید ذرت و سویا با توجه به محدودیت منابع آبی و اراضی کشاورزی در مدت زمان کوتاه، امکان پذیر نیست.

ذرت بلال برداشت

اصرار در خودکفایی تولید تمامی نهاده‌های دامی به صلاح کشور نیست

اکبری با اشاره به اینکه شاید اصرار در خودکفایی تولید تمامی نهاده‌های دامی به صلاح کشور نباشد، ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا تمامی نیاز به نهاده‌های دامی در داخل کشور تولید نمی‌شود و بخشی از آن را از طریق واردات تامین می‌کند، بطور مثال در صنعت ساخت هواپیما نیز بسیاری از قطعات وارداتی است.

با توجه به شرایط موجود کشور امکان خودکفایی در تولید نهاده‌های مورد نیاز پرورش دام و طیور تا 5 سال آینده وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تامین نهاده‌ با استفاده از حداکثر توان تولید داخل باید به بازارهای خارجی نیز نیم نگاهی داشته باشیم و بخشی از نیازها از طریق واردات تامین شود، تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود کشور امکان خودکفایی در تولید نهاده‌های مورد نیاز پرورش دام و طیور تا 5 سال آینده وجود ندارد.

سالانه حدودا 3 میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه اگر نگاه خود را به سمت خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی حفظ کنیم می‌توانیم 20 تا 30 درصد محصولات را در داخل کشور تولید کنیم، خاطرنشان کرد: امکان تولید تمامی نهاده‌های دامی در داخل وجود ندارد، سالانه 2 تا 3 میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود که تولید این میزان ذرت نیاز به مصرف آب فراوانی دارد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:425137!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین