صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

484460 1400/02/05 19:17:00
0.0 (0)

اظهارات عراقچی پیرامون مذاکرات وین در نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی

اعضای کمیسیون امنیت ملی در نشستی مباحث مطرح شده در مذاکرات وین را با حضور عراقچی بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، یکشنبه (5 اردیبهشت) با حضور عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه با محوریت مذاکرات وین برگزار شد.

گفتنی است، در این جلسه عراقچی با اشاره به اینکه دور اول مذاکرات پیرامون موضوعات کلی بود اما در دور دوم مذاکرات در مسیر قرار گرفتیم تاکید کرد که «مسیر پیش رو در مذاکرات پر چالش است و با اینکه برخی مباحث روشن شده اما هنوز مشخص نیست که به توافق برسیم.» وی همچنین تاکید کرد که «در مذاکرات روش گام به گام مطرح نیست، در حال حاضر پیرامون گام نهایی صحبت می‌شود و مواضع کشورمان همچنان تاکید بر لغو همه تحریم‌‌ها،راستی آزمایی و سپس بازگشت ایران به تعهدات برجامی است».

عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت ملی در تشریح دور دوم مذاکرات گفت: آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد و برای این نیاز است تحریم‌ها ریز شود؛ آمریکا تحریم هایی را از طریق قوانین کنگره و دستور اجرایی علیه ایران اعمال کرده که باید لیست شود، از این جهت در مورد لغو تحریم ها بین ایران و طرف آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد البته در حال حاضر مذاکرات بین ایران و 4+1 در جریان است و  4+1 به صورت جداگانه با طرف آمریکایی مذاکره می‌کند».

معاون وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد: ایران در مواضع خود بر برداشتن همه تحریم‌های موضوعی و تحریم اشخاصی که نامشان در  لیست تحریمی برجام بوده یا بعد از برجام در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است، تاکید دارد. طرف آمریکایی هم اذعان دارد که ایران باید از منافع لغو تحریم‌ها منتفع شود.

عراقچی در ادامه جلسه تاکید کرد: همچنان اختلاف نظرهای زیادی بین طرفین وجود دارد هرچند در مسیر هستیم لذا به سرانجام مذاکرات خوشبین یا بدبین نیستیم.

گفتنی است، در این جلسه 24 نفر از نمایندگان به طرح دیدگاه و سوالات از روند مذاکرات پرداختند که عراقچی پاسخ داد، از جمله محورهای مورد نظر نمایندگان تاکید بر منویات مقام معظم رهبری، اصرار بر لغو تحریم ها، ضرورت راستی آزمایی دقیق از لغو تحریم ها، اجرای قانون اقدام راهبردی، نظارت مجلس بر روند مذاکرات و توافق احتمالی، تاکید بر بی اعتمادی به غربی‌ها و توجه به تجربه گذشته بود.

نظرات کاربران

Parameter:484460!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون