صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

439352 1398/09/09 21:44:00
0.0 (0)

در سفر به قم مطرح شد

اشاره رئیس مجلس به وجود مشکلاتی در نحوه اجرای طرح مدیریت سوخت

رئیس مجلس با دفاع از طرح مدیریت سوخت به مشکلاتی در نحوه اجرای آن اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی دکتر لاریجانی امروز (شنبه، 9 آذر) به قم سفر کرد. در این سفر بهرام سرمست استاندار قم و معاونان وی با دکتر علی لاریجانی دیدار کردند. در این دیدار گزارشی در خصوص عملکرد استانداری و برنامه‌ها و مشکلات آنها مطرح شد.

همچنین دکتر علی لاریجانی با آیت ‌الله مقتدایی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار کرد و درباره مسائلی پیرامون حوزه علمیه قم و سایر حوزه‌های علمیه کشور گفتگو کردند.

رییس مجلس با سید مرتضی سقاییان‌نژاد  شهردار قم نیز دیدار کرد و در این دیدار مسائلی در خصوص برنامه‌ها و مشکلات شهرداری و حوزه شهری قم مطرح شد.

در این سفر دکتر لاریجانی با مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز دیدار کرد و مسائلی در خصوص ساخت مسکن مددجویان، تسهیلات اشتغالزایی، کاهش اعتبار تسهیلات قرض‌الحسنه و میزان بودجه اختصاص یافته به کمیته امداد امام خمینی (ره) مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در سیستم بیمه سلامت نباید تفاوتی بین مددجویان و افراد عادی وجود داشته باشد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه مسکن مددجویان موضوعی اساسی است که باید پیگیری شود، ادامه داد: طرح‌های اشتغالزایی کمیته امداد امام خمینی (ره) مددجویان را زنده نگه می‌دارد، امیدواریم بتوانیم منابع تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی مددجویان را در لایحه بودجه سال آینده افزایش دهیم.

دیدار با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، رییس اتاق اصناف و تعدادی از فعالین اقتصادی استان قم از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

در این نشست مسائلی در خصوص تنظیم بازار، اقدامات کنترلی برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات، تامین میوه شب عید، نقش جرائم در کنترل بازار، سرعت در رسیدگی به شکایات مردمی، مشکلات تولیدکنندگان گوشت مرغ و جوجه یک‌روزه و افتتاحیه نمایشگاه فرش دستباف قم مطرح شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت: افزایش همت در کنترل قیمت‌ها ضرورت دارد و مقام معظم رهبری بر آن تاکید می‌کنند، نظارت تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌ها ذی‌ربط بر بازار باعث می‌شود تا مردم دچار عدم تعادل نشوند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه نظارت بر بازار فشارها را می‌شکند و وضعیت را تغییر می‌دهد، تصریح کرد: پیشنهاد تغییر جرائم برای افزایش بازدارندگی داده شود تا مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: اصناف و اتحادیه‌ها در استان قم دقت لازم را در کنترل بازار و جلوگیری از افزایش بی‌دلیل قیمت‌ها داشته باشند، من نیز کمک لازم را انجام می‌دهم.

تبعات اصلاح قیمت بنزین بر روی قیمت سایر محصولات کنترل شود

دکتر علی لاریجانی همچنین در جمع خبرنگاران در خصوص ارزیابی از روند اجرایی اصلاح قیمت سوخت، گفت: هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی جلسه ای با حضور وزیر صمت، مسئولین تعزیرات و بخش تنظیم بازار برگزار شد، مسئله اصلی در این نشست این بود که در شرایطی که فشار زیادی بر مردم وجود دارد کسبه و بخش های نظارتی دقت کنند تا قیمت ها منصفانه باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه راه دسترسی مردم برای ارائه اطلاعات باید آسان تر شود، ادامه داد: اتحادیه ها، اتاق اصناف، تعزیرات برای تنظیم بازار باید فعالیت بسیار زیادی داشته باشند، ممکن است کاستی هایی وجود داشته باشد که باید در سطح کشور و به ویژه استان قم این مشکلات کاسته شود تا مردم فشار زیادی تحمل نکنند.

وی با تاکید بر اینکه مسئله بنزین وجوه مختلفی دارد، عنوان کرد: حجم زیادی از بنزین کشور قاچاق می شود که به اقتصاد ملی آسیب می رساند، مصرف بنزین سه دهک بالا 21 برابر سه دهک پایین جامعه است و این افراد یارانه بیشتری مصرف می کنند.

رئیس قوه مقننه افزود: باید توجه داشت که 45 درصد مردم اتومبیل ندارند و یارانه ای مصرف نمی کنند در اجرای این طرح هدف این بود که در این شرایط به مردم کمک شود اما در شیوه اجرای آن مشکلاتی به وجود آمد.

دکترلاریجانی ادامه داد: دلیلی وجود ندارد که افراد طبقه بالای جامعه از یارانه بیشتری استفاده کنند اما باید دقت کنیم تبعات اصلاح قیمت بنزین بر روی قیمت سایر محصولات کنترل شود، بخشی از افزایش قیمت محصولات واقعی نیست.

نظرات کاربران

Parameter:439352!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون