صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

ادامه دیدارهای رئیس مجلس با مقامات کشورهای جهان

دکتر علی لاریجانی در حاشیه سومین روز حضور در اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) با مقامات ارشد کشورهای جهان دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به صربستان، دکتر علی لاریجانی در سومین روز سفر خود به بلگراد به منظور حضور در یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) با مقامات ارشد کشورهای جهان دیدار و گفت وگو کرد.

تاکید بر همکاری‌های فرهنگی، علمی و اقتصادی میان ایران و صربستان

بنابراین گزارش، دکتر علی لاریجانی در دیدار با آنا برنابیچ نخست وزیر صربستان روز دوشنبه (23 مهر) به نکاتی همچون اهمیت افزایش روابط اقتصادی دو کشور، همکاری ها در زمینه گردشگری، علمی و فرهنگی و ایجاد کمیسیون مشترک اقتصادی تاکید کرد.

وی با انتقاد از عدم کارآیی اروپا در برجام، توضیحاتی در رابطه با مسئله هسته ای ایران و برجام ارائه کرد و افزود: آمریکا در مسائل مختلف زورگویی می کند و ایران واکنش نشان می دهد، این در حالی است که اتحادیه اروپا گامی اساسی در رابطه با مسئله توافق هسته ای برنداشته است.

وی همچنین خواهان اجرایی شدن توافقات هیات ایران و صربستان شد.

تاکید بر علاقه به همکاری با ایران

در ادامه این نشست، نخست وزیر صربستان با تاکید بر علاقه به همکاری با ایران در تمامی زمینه ها، افزایش قدرت جمهوری اسلامی در برابر تحریم را تحسین کرد و گفت: صربستان نیز تحریم و مشکلات حاصل از آن را تجربه کرده است، لذا هر کمکی که بتوانیم به ایران خواهیم کرد.

استقبال از افزایش روابط فرهنگی و تجاری ایران و اتریش

همچنین دکتر علی لاریجانی  و اینگو آپه، رئیس مجلس اتریش امروز (دوشنبه، 22 مهرماه) در حاشیه صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) دیدار و گفت‌وگو کردند.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به ریشه دار بودن روابط ایران و اتریش، گفت: اتریش همیشه نقش متعادلی به مسائل داشته به ویژه بعد از توافق هسته ای، گام های خوبی برداشته البته روابط تجاری بین دو کشور باید افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: علاوه بر روابط سیاسی مناسب بین دو کشور، با وجود تکیه بر مسائل فرهنگی باید بر مسائل علمی نیز تمرکز کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه شرایط منطقه آشفته است و باید بدانیم چه کسی شرایط را اینگونه کرده است، افزود: داعش را چه کسی به وجود آورد؟ خانم کلینتون گفتند؛ ما درست کردیم!

دکتر لاریجانی با بیان اینکه عامل موثر آشفتگی در منطقه، آمریکا است، اظهار کرد: به واقع در منطقه نگرانی وجود دارد و این مشکل در لیبی هم وجود دارد البته در مسئله یمن و سوریه از ابتدا گفتیم باید مذاکره سیاسی شود اما برخی از کشورها قبول نکردند.

وی بیان کرد: آن ها می خواستند از ابزار داعش برای خود استفاده کنند اما نمی دانستند گریبان خودشان را هم خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: ایران مخالف حل مسائل میان ایران و سعودی ها نیست بلکه آمریکایی ها نمی گذارند و چنین فرصتی نمی دهند چرا که نفع آنها در این درگیری ها است و آمریکا دلیل مهم مناقشه ایران و عربستان به شمار می رود.

رئیس مجلس از اهمیت روابط دوجانبه دو کشور و افزایش مراودات فرهنگی و گردشگری گفت و تصریح کرد: این همکاری ها را می توان گسترش داد، فقط باید اراده سیاسی وجود داشته باشد.

وی خطاب به رئیس پارلمان اتریش گفت: سیاستمداران کمتری به مسائل فرهنگی نظر دارند، لذا تشکر می کنم که شما در مسائل فرهنگی عمیق می شوید.

رئیس پارلمان اتریش: آمریکا سیاست حساب شده تری در قبال برجام در پیش گیرد

همچنین در ادامه این دیدار، رئیس پارلمان اتریش با بیان اینکه به تازگی گروه دوستی اتریش از ایران دیدن کرده اند، گفت: خوشبختانه روابط پارلمانی دو کشور در حال گسترش است.

اینگو آپه، گسترش روابط اقتصادی و توریستی با ایران را بسیار مهم دانست و افزود: ایران نقش با ثباتی را در منطقه و خاورمیانه ایفا می کند و این نشان می دهد روش گفت وگو، به هر راه حل دیگری ارجحیت دارد.

رئیس مجلس اتریش وضعیت منطقه غرب آسیا را موجب نگرانی دانست و گفت: اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه و همچنین جنگ در یمن و لیبی نگران کننده است لذا از هر فرصتی برای ایجاد اعتماد میان ایران و عربستان سعودی استقبال می کنم.

وی با ابراز تاسف از خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای، مطرح کرد: تنها راه حل موجود برای امنیت جهانی از نظر ما همین توافق هسته ای است. لذا امیدوارم آمریکا سیاست حساب شده تری را در پیش گیرد.

قدردانی دکتر لاریجانی از حمایت صربستان از ایران در برابر آمریکا

بر اساس این گزارش، دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه 23 مهر) در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) با الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر لاریجانی با تبریک به رئیس جمهور صربستان برای برگزاری موفق اجلاس (IPU) گفت: صربستان دوست ایران است و بابت حمایت صربستان از ایران در مقابل آمریکا تشکر می کنیم.

وی یادآور شد: ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرد، اما اتحادیه اروپا فقط حمایت سیاسی از ایران کرد و تعهدات عملی خود را اجرایی نکرد.

رئیس مجلس همچنین زمینه های همکاری میان دو کشور را بسیار ارزیابی کرد.

رئیس جمهور صربستان به زودی راهی تهران می شود

در ادامه این دیدار، رئیس جمهور صربستان با بیان اینکه صربستان در دوستی با ایران صادق است، صربستان را کشوری مستقل توصیف کرد.

وی موفقیت ایران در مقابل تحریم را تبریک گفت و از سفر خود به ایران در آینده نزدیک خبر داد.

ووچیچ همچنین یادآور شد که با درنظر گرفتن شرایط موجود، هیچ کشوری نمی تواند به ایران فشار بیاورد.

تاکید ایران و آلمان بر پایان نظامی‌گری در یمن و سوریه

بنابر این گزارش، دکتر علی لاریجانی و کلاود یاروت نایب‌رئیس پارلمان آلمان امروز (سه‌شنبه 23 مهر) در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) دیدار و گفت وگو کردند.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار گفت: ایران در رابطه با رفتار ترکیه اعتراض و مخالفت های خود را اعلام کرده است چرا که کشتار و آوارگی را دامن می‌زند و مسائل سوریه را پیچیده تر می کند، اما نباید اجازه داد ماجرای اخیر سوریه عمیق شود.

وی تصریح کرد: نقش اتحادیه اروپا در سوریه نمی تواند صرفاً نصیحت باشد، در حالیکه شما عادت کرده اید فقط نصیحت کنید؛ آلمان می تواند نقش قوی‌تری بازی کند اما این گونه نشده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه تنشی در خلیج فارس وجود ندارد، افزود: صیانت از خلیج فارس جزو دستور کارهای جمهوری اسلامی ایران است اما مشکل از بازیگران دیگر منطقه است، البته پیشنهاد "طرح صلح هرمز" مطرح شده توسط رئیس جمهور ایران برای حفظ امنیت خلیج فارس است و در این مسیر نیازی به نیروهای خارج از منطقه نیست.

وی بیان کرد: اگر سعودی‌ها راه حل سیاسی را بپذیرند ایران در مسئله یمن میانجیگری خواهد کرد، البته آمریکا تصور می کند هنوز زمان دوشیدن پول از عربستان برای اصلاح تمام نشده است.

در ادامه نایب رئیس پارلمان آلمان با بیان اینکه آلمان عمیقاً نگران مداخله سیاسی ترکیه در سوریه است، گفت: موج جدید مهاجرت به سمت اربیل و دیگر شهرهای کردنشین عراق نگران کننده است.

نایب‌رئیس پارلمان آلمان در پاسخ به این پرسش دکتر لاریجانی مبنی بر این که اتحادیه اروپا برای سوریه چه کاری می تواند انجام دهد، تصریح کرد:  اتحادیه اروپا از روسیه درخواست فشار بر اردوغان را داشته و اینکه به ترکیه اسلحه فروخته نشود، اما اردوغان گفته است اگر در مسئله نظامی‌گری سخت بگیرید، موج آوارگان را به سمت اروپا رها می کنم، البته ایران می‌تواند در این مسئله کمک رسان باشد.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا و آلمان همه باید مسئولیت پذیر باشیم، چرا که این به نفع مردم و دولت هاست، لذا باید از فرصت کمیته قانون اساسی استفاده و این کمیته را تقویت کرد تا به گزینه‌های حل و فصل مسئله سوریه برسند.

نایب رئیس پارلمان آلمان با بیان این که از نقش پاکستان برای مذاکره به منظور رفع اختلاف های میان سعودی‌ها و ایران استقبال می کنند، اظهار کرد: وضعیت انسانی در یمن فاجعه بار است.

پذیرایی از زوار ایرانی در مراسم اربعین نمونه‌ای بارز از در کنار هم بودن ملت ایران و عراق

بر اساس این گزارش، دکتر علی لاریجانی و شیرکو میرو رئیس کمیسیون سیاست خارجه مجلس عراق  و برخی دیگر از نمایندگان این کشور، امروز (سه شنبه 23 مهر) در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این نشست دکتر علی لاریجانی حوادث اخیر عراق را نگران کننده خواند و گفت: اطمینان داریم ملت رشید عراق این مشکل را حل می کنند اما مسئله مهم، ریشه یابی دلایل وقوع این حادثه است.

وی ادامه داد: اگر چه تظاهرات به صورت طبیعی در همه کشورها دیده می شود، اما پشت تظاهرات مسلح و خشونت آمیز مسائل دیگری نهفته است که بحمدالله با نقش بارز آیت الله سیستانی این مشکل رفع شد.

وی با بیان اینکه توسعه و امنیت عراق برای ایران منفعت بسیار دارد، افزود: برخی از کشورها آرامش و امنیت در عراق را نمی پذیرند و از زمان آغاز سیاست‌های جدید عراق، عده‌ای با آن مخالفت کرده و از همان ابتدا کار تروریستی انجام دادند، در حالی که موضع ایران در قبال عراق مشخص است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بخشی از مشکلات ایران با کشورهای همسایه بر سر عراق بوده و ایران معتقد به دموکرات بودن کشور عراق است.

وی با بیان اینکه دولت ایران و عراق و مردم دو کشور همیشه در کنار هم بوده اند، اضافه کرد: به عنوان مثال پذیرایی از زوار ایران در جریان مراسم اربعین نمونه بارز این مهم است.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ایران در عراق نیرو و دخالتی ندارد، اضافه کرد: زمانی که داعش به عراق حمله ور شد دولت عراق از ایران درخواست کمک کرد که ما نیز به آنها کمک کردیم.

همچنین در ادامه رئیس کمیسیون سیاست خارجه عراق بر مسائلی همچون روابط عمیق و ممتاز میان دو کشور، اهمیت توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی، به خشونت کشیده شدن تظاهرات از طریق فعالیت عده‌ای در شبکه مجازی و... اشاره کرد.

همچنین خانم آلا طالبانی نماینده پارلمان عراق از رئیس مجلس درخواست کرد در جوامع بین المللی توضیح دهید که ایران همیشه در کنار مردم و دولت عراق بوده است و برای مبارزه با تروریسم به عراق کمک کرده است، تا پرونده اتهام زنی به ایران و تلاش برای اثبات نقش ایران در تظاهرات اخیر بسته شود.

گسترش روابط تجاری ایران و هند؛ مستلزم مذاکرات دقیق و تکنیکی میان دولت هاست

بنا به این گزارش، دکتر علی لاریجانی امروز (سه شنبه 23 مهر) در حاشیه برگزاری یکصد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) با بارسل ام رئیس مجلس نمایندگان هند دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه دوستی ایران و هند تاکتیکی نیست، بلکه ریشه دار است و به فرهنگ و تاریخ دو کشور بازمی‌گردد، گفت: همچنین تروریسم مسئله مهم در منطقه است و اگر همکاری‌های نزدیک داشته باشیم این مشکل حل خواهد شد ، هر چند برخی از کشورها رفتار دوگانه ای دارند و نمونه این رفتار دوگانه در افغانستان دیده می شود.

وی گسترش روابط تجاری ایران و هند را مستلزم مذاکرات دقیق و تکنیکی میان مسئولان دولت ها دانست.

رئیس مجلس نمایندگان هند نیز بر اشتراکات فرهنگی، آیینی و سنتی میان ایران و هند تاکید کرد و گفت: باید قدم های بیشتری برای افزایش روابط دو کشور برداشته شود.

وی ادامه داد: هند و ایران هر دو قربانی تروریسم هستند، لذا وظیفه داریم تروریسم را در منطقه از بین برده و محکوم کنیم ضمن آنکه افزایش ظرفیت سازی و اعتماد سازی به ویژه از طریق دیپلماسی پارلمانی ضروری است.

همچنین دکتر علی لاریجانی در ادامه برنامه های خود در سفر به بلگراد در جمع کارکنان سفارت ایران در صربستان سخنرانی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این سفر شاهد علاقه مندی دولت و ملت صربستان به همکاری با ایران بوده است، گفت: سفر به صربستان بخش های مختلفی داشت؛ ابتدا بخش مربوط به کنفرانس بین المجالس بود که موضوع مهمی را در دست بررسی قرار داد و آن اینکه چگونه می توان از حقوق و نظامات بین المللی صیانت کرد؟

دکتر لاریجانی افزود: این دستورکار در شرایطی به بحث گذاشته شد که سیاست های آمریکا یکی از لبه های پرتگاه برای حقوق و نظامات است.

آمریکا اهمیتی برای نظامات بین المللی قائل نیست

وی ادامه داد: رفتارهای آمریکا حاکی از آن است که وقعی به نظامات بین المللی نمی نهد و به تعهدات بین المللی کاری ندارد، بنابراین رفتارها در صحنه بین المللی آشفتگی ایجاد کرده است و فقط هم به ایران منوط نمی شود، بلکه آمریکا بسیاری از گفت وگوها و معاهدات را زیرپا می گذارد، حال اگر این بی تعهدی را بقیه نیز داشته باشند، چه سرنوشتی در انتظار بشریت بود؟

دکتر لاریجانی با بیان مثالی ادامه داد: مثلا آمریکا از معاهده با روس ها با هدف جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی که پس از سال ها مذاکره به دست آمده بود، به راحتی عبور کرد و آن را زیرپا گذاشت و نتیجه آن که شاهد مسابقه تسلیحاتی بسیار خشن در سطح دنیا هستیم. این اتفاق مسئله ساده ای نیست. همچنین توافق با اروپا و چین را هم به نوع دیگری برهم زدند و توافق هسته ای ایران نمونه دیگری از بی تعهدی آمریکاست.

دکتر لاریجانی تشریح کرد: توافق هسته ای ایران پس از سال ها ماجراجویی علیه ایران و دردسرهای ایجاد شده برای کشورمان به امضا رسید. آقای اوباما 2 نامه فرستادند که می خواهند در زمینه هسته ای با ایران مذاکره کنند، بحث بسیاری درباره اینکه می توان با آنها وارد مذاکره شد یا خیر، صورت گرفت و در نهایت به دنبال شرایط گذاشته شده، آنها پذیرفتند غنی سازی در ایران انجام شود و تحریم ها را برخواهند داشت، در واقع مذاکرات با این شروط آغاز شد.

آمریکا به بی نزاکتی در سطح بین المللی دامن می زند

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از دو سال مذاکره با 1+5 به یک سری توافق رسیدیم که با تایید شورای امنیت و سازمان ملل تثبیت شد، اما آمریکا از این توافق نیز به راحتی خارج شد و تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد و تمام این موارد نمونه هایی از بی نزاکتی در سطح بین الملل است که آمریکایی ها به آن دامن می زنند و ناامنی و بهم ریختگی در نظامات بین المللی به وجود می آورند.

علاقه مندی صربستان به همکاری های اقتصادی و علمی

وی با بیان اینکه بخش دوم سفر شامل مذاکرات دوجانبه میان ایران و صربستان می شود، اضافه کرد: با توجه به علاقه بین دو کشور، اقتضا می کرد در زمینه های مختلف بسترهای گسترش روابط را فراهم کنیم و برداشت من از مذاکرات با نخست وزیر و رئیس جمهور صربستان این است که علاقه مند به همکاری با ایران در مسائل اقتصادی، علمی و فرهنگی هستند، لذا زمینه های آن را باید دوطرف فراهم کنند.

رئیس مجلس با تحسین تلاش های کارکنان سفارت ایران در صربستان برای نزدیک شدن بیشتر روابط دو کشور ادامه داد: امنیت در ایران به دلیل آن است که دشمنان می دانند که نمی توانند با ایران بازی کنند و درگیری با ایران برایشان پرهزینه است و این دستاورد انقلاب و دفاع مقدس و پایداری های ملت ایران است.

وی بیان کرد: ایران پای توافق هسته ای ایستاده بود اما قصد آمریکا از برهم زدن توافق با هدف به دست آوردن منافع بیشتر از آن و البته غلبه بر ایران است.

رئیس مجلس با بیان اینکه در توافق هسته ای تعهدات دوطرفه است و منطقی برای متعهد بودن یک طرفه وجود ندارد، عنوان کرد: رهبر انقلاب در این باره فرمودند "اگر اکنون مقابل آنها ایستادگی نکنیم، باید جاهای دیگر به آنها امتیاز داد" که نکته کاملاً درستی فرمودند.

ضرورت تحمل دوران سخت تحریم به صورت مشترک

وی با بیان اینکه باید برای فشارهای اقتصادی در دوران تحریم راه حل پیدا کرد، گفت: دولت و مجلس باید تلاش کنند فشارهای اقتصادی بر طبقات مردم کشور کم اثرتر شود که در این راستا وفاق درونی اهمیت فراوان دارد ضمن آنکه باید این دوره سخت را مشترکاً تحمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه نتیجه مقاومت در مقابل تهدیدها نتیجه بزرگی خواهد بود، اظهار کرد: اگر عاقلانه از ظرفیت های علمی و اقتصادی کشور در دوران تحریم استفاده کنیم به اقتدار بیشتر خواهیم رسید و تاب آوری کشور را در مقابل اینگونه سیستم ها بیشتر خواهد کرد.

ضرورت رفتارهای دیپلماتیک برای شکست فشارهای آمریکا

وی تلاش های دیپلماتیک را برای شکستن فشارهای وارده و رفتارهای آمریکا ضروری دانست و گفت: سفارتخانه ها باید مرجعی برای تسهیل روابط اقتصادی کشور باشند و مذاکره با کشورها، علاقه مندی برای پیدا کردن راه حل ایجاد خواهد کرد، لذا دیپلماسی اقتصادی بسیار مهم می شود، و البته کار وزارتخانه امور خارجه و سفارتخانه ها بسیار پراهمیت تر از گذشته است و باید با تمام وجود در راه حل مشکلات اقتصادی گام بردارند.

آموزش زبان فارسی در دانشگاه های صربستان

وی با ابراز خرسندی از آموزش زبان فارسی در دانشگاه های صربستان و راه اندازی کرسی زبان فارسی در این کشور گفت: زبان فارسی میراثی گرانقدر است، لذا باید از آن صبانت شود و هر قدر گسترش پیدا کند، پشتوانه ای برای ملت ایران خواهد بود.

دکتر لاریجانی ابزار امیدواری کرد که در دوران تحریم با همبستگی بیشتر ملت و پرهیز از فردگرایی بتوانیم با سلامت از سختی ها گذر و شرایط را طوری فراهم کنیم که طبقات مختلف کشور زندگی خوبی داشته باشند.

وی با بیان اینکه رسانه های مختلف جهان برای ایجاد یأس و تضعیف اراده ملت ایران تلاش می کنند، تاکید کرد: ایرانیان با ذکاوت هستند و تجربه بسیار عمیقی در تشخیص مسیر صحیح خود دارند و همبستگی ملی برای عبور از این شرایط مسئله اساسی است.

همچنین در ادامه این جلسه، ملاعبداللهی سفیر ایران در صربستان توضیحات اجمالی در رابطه با وضعیت روابط میان ایران و صربستان ارائه کرد.

بر اساس این گزارش سفیر ایران در صربستان، برگزاری جشنواره فیلم ایرانی و جشنواره موسیقی ایرانی در صربستان، تاسیس اتاق ایران در دانشگاه بلگراد، آموزش زبان فارسی، تحصیل 400 دانشجو در صربستان در رشته زبان فارسی، مناسبات فعال در حوزه سیاسی، موفقیت های تجاری با افزایش حجم تجارت و... برخی از دستاوردهای ایران در صربستان به شمار می رود.

نظرات کاربران

Parameter:434702!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون