صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

479229 1399/12/13 14:00:00
0.0 (0)

ادامه بررسی بودجه در بهارستان؛ از مشوق‌های فرزندآوری تا تامین اعتبار تولید کیک زرد

نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز با مواردی همچون تعریف مشوق‌های فرزندآوری، تخصیص اعتبار برای تسهیلات خوداشتغالی، افزایش وام ازدواج و تامین اعتبار تولید کیک زرد موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه صبح امروز (چهارشنبه، 13 اسفند) با دستور ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به ریاست دکتر قالیباف و حضور  204 نفر از نمایندگان راس ساعت 8 و 6 دقیقه آغاز شد.

در جریان بررسی بند (و) تبصره (12) لایحه بودجه، شورای برنامه ریزی توسعه استان‌ها مکلف به احداث و بازسازی و تجهیز رده‌های انتظامی با اولویت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها شد.

همچنین نمایندگان با پیشنهاد علی خضریان نماینده تهران با الحاق یک بند به تبصره (12) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند که در جریان این مصوبه وزارت آموزش مکلف به بازنگری اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان شد و نمایندگان، وزارت آموزش و پرورش را مکلف به بازنگری اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای تقویت بنیه مالی و رفع مشکلات معیشتی آن‌ها کردند.

در ادامه، نمایندگان مقرر کردند که تخصیص اعتبار دستگاه‌ها و پرداخت حقوق کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرایی تنها با درج اطلاعات درآمدی در سامانه حقوق و دستمزد صورت گرفته و در غیر این صورت پرداختی‌ها غیرقانونی خواهد بود.

ضمن آنکه براین اساس به دنبال پیشنهاد مجتبی یوسفی مبنی بر الحاق یک بند به تبصره 12 این ماده واحده، کارکنان شهرداری‌ها به جزء شهرداری تهران براساس آیین نامه تدوین شده توسط وزارت کشور استخدام خواهند شد.

به دنبال پیشنهاد محمدحسین حسین زاده بحرینی، نمایندگان با الحاقی به تبصره (12) مبنی بر اینکه اشخاص حقوقی و مالکان واحدهای صنفی به منظور اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی موظف به معرفی یکی از حساب‌های بانکی خود به عنوان حساب فروش تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ هستند، موافقت کردند.

بر اساس موافقت نمایندگان با ردیف (1) تبصره 13 نیز ۵۰۰ میلیارد تومان در اختیار جمعیت هلال احمر و ۱۷۰ میلیارد تومان نمایندگان وزارت بهداشت در قالب اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای قرار می گیرد.

همچنین نمایندگان با ردیف 2 تبصره 13 این ماده واحده مبنی براختصاص اعتبار ۳ هزار میلیاردی برای تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی موافقت کردند.

 در ادامه و بر اساس ردیف (3) تبصره (13) نمایندگان با اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان برای پیشگیری از خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب در شهرهای دارای مطالعات جمع آوری آب‌های سطحی موافقت کردند.

همچنین با موافقت نمایندگان با ردیف (4) تبصره (13) ماده واحده لایحه بودجه، ۱۷۲ میلیارد تومان اعتبار برای تولید و ارتقاء کیفیت واکسن‌های انسانی و دامی، اطفای حریق جنگل ها و مراتع کشور و سازمان دامپزشکی کشور بابت مهار و کنترل بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در نظر گرفته شد.

بر اساس موافقت نمایندگان با ردیف 5 تبصره 13 ماده واحده این لایحه، مبلغ سه هزار میلیارد ریال جهت بیمه منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور اختصاص می یابد و اعتبار ۳۰۰ میلیاردی نیز به کمیته امداد و بهزیستی برای پوشش بیمه‌ای منازل مددجویان تحت پوشش اختصاص یافت.

بررسی تبصره 14 که مربوط به "هدفمندی یارانه‌ها" است، مراعی ماند و رئیس مجلس توضیح داد: این جدول از بقیه جداول بودجه جدا بوده و منابع درآمدی آن به میزان 330 هزار میلیارد تومان به تصویب رسیده است.

نمایندگان در بررسی تبصره (15) مصوب کردند خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس هزینه تمام شده حسابرسی شده نیروگاه مذکور صورت گیرد همچنین مقرر شد شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای ایران مکلف به سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و ردیفهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جهت خرید کیک زرد با منشأ داخلی یا خارجی و یا تملک سهام معادن پرتوزا و شرکتهای مرتبط با چرخه سوخت باشد.

بند الحاقی (1) تبصره (15) ماده واحده لایحه بودجه درباره برق دار کردن چاه های  کشاورزی بود که نمایندگان بانک مرکزی را مکلف به پرداخت دو هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی به منظور تامین برق چاه‌های کشاورزی کردند.

در پی موافقت نمایندگان مجلس با بند الحاقی 2 تبصره 15 ماده واحده، شرکت توانیر مکلف شد منابع حاصله را تا سقف سی‌هزار میلیارد ریال صرف توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق کشور، شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه، تکمیل آزمایشگاه‌‌های مرجع تجدیدپذیر، رفع تنش آبی شهرهای دارای تنش و اصلاح و بازسازی شبکه  آب شرب روستایی و آبرسانی به مناطق محروم، شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی کند.

در بررسی تبصره (16)، نمایندگان با جز الحاقی (2) بند (الف) تبصره (16) ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند؛ بندی در خصوص اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برای تأمین جهیزیه زوج‌های متقاضی دریافت کالاهای ایرانی.

همچنین نمایندگان با بند (ب) تبصره 16 مبنی بر ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت 7 ساله به مددجویان و کارفرمایان طرح‌های اشتغال، زنان سرپرست خانوار و ایثارگران موافقت کردند.

نمایندگان مردم در مجلس در جریان بررسی بند (ز) تبصره 16 این ماده واحده، دولت را مکلف کردند تسهیلات لازم برای تحقق هدف قانون مبنی بر تامین مسکن تعداد هفتاد هزار نفر مشمولان ماده(۳) مکرر قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را تامین کند.همچنین مسکن 50هزار نفر از رزمندگان دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه و آزادگان با حداقل 3 ماه اسارت را تامین خواهد شد.

همچنین در بند الحاقی 2 تبصره (16) نیز ذکر شده؛ تا سقف 6 هزار و 800 میلیارد ریال تسهیلات بانکی جهت تغییر کاربری شناورهای ترالر به کشتی های پشتیبانی صیادی به سازمان شیلات اختصاص می یابد.

همچنین نمایندگان مجلس همچنین به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، وام ازدواج برای آن دسته از زوجینی که از اول فروردین ۹۷ تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند، ۷۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین با بازپرداخت ۱۰ ساله در سال ۱۴۰۰ تعیین کردند.

در ادامه نمایندگان با جزءهای الحاقی 1 تا 5 بند (ب) تبصره 16 این ماده واحده موافقت کردند، که بر اساس آن، مبلغ 50 هزار میلیارد ریال از منابع این بند در اختیار بسیج سازندگی و سپاه قرار می‌گیرد، همچنین مبلغ 10 هزار میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال و توسعه فناوری و مبلغ 10هزار میلیارد ریال به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می یابد و براساس جزء الحاقی 3 مبلغ 20هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای ایجاد اشتغال با معرفی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اختصاص می‌یابد.

همچنین نمایندگان ۲ هزار میلیارد تومان را برای اشتغال سربازانی که خدمت وظیفه خود را سپری کردند، از طریق طرح تقسیم قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیروهای مسلح اختصاص دادند.

با موافقت نمایندگان با جزء الحاقی (6)، بند (ب) و بند (ج) تبصره (16) مبلغ 5هزار میلیارد ریال در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه قرار می‌گیرد تا به زندانیان نیازمند با اولویت زندانیان زن و زندانیان بدهکار مهریه، پرداخت شود.

در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ نمایندگان با ردیف (1) بند (ه) تبصره (16) ماده واحده لایحه بودجه درباره ارائه تسهیلات ۱۵۰ میلیونی مسکن به خانوارها برای تولد فرزند سوم موافقت کردند.

نمایندگان مردم در مجلس ضمن موافقت با بند (و) تبصره 16 این ماده واحده، بانک مرکزی را مکلف کردند از طریق بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اقدام کند. کارکنان و بازنشستگان نیروی انتظامی، ارتش، سپاه پاسداران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، توانمندسازی، پرداخت تسهیلات و خرید انشعابات و توسعه تأسیسات خانگی و کارگشایی امور کسب و کار خرد روستایی نیز مشمول این مصوبه می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی مجلس را ساعت 12 به صدا درآورد.

 

نظرات کاربران

Parameter:479229!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون