صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/21
0.0 (0)

خضری:

اجرای پرونده الکترونیک سلامت، پایانی بر خطاهای ناشی از ناخوانا بودن خط پزشکان

نماینده مردم در مجلس دهم، ضمن تشریح مشکلات ناشی از تجویز سنتی دارو توسط پزشکان اجرای پرونده الکترونیک سلامت را پایانی بر بروز خطای ناشی از ناخوانا بودن خط پزشکان و روشی کارآمد برای حفظ محیط زیست دانست.

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بدخط بودن نسخه‌های پزشکان یکی از علل مرگ و میر بیماران است، گفت: سالیانه تعداد زیادی از بیماران به دلیل ناخوانا بودن نسخه‌های پزشکی و بد خط بودن آنها با مشکلات جدی مواجه می‌شوند، کما اینکه برخی از آنها دچار مسمومیت دارویی شده و برخی از این نسخه‌ها نیز به دلیل تجویز اشتباه به مرگ بیمار منتهی می‌شوند.

قلم خوردگی نسخه‌ها می‌تواند به مشکلات جبران‌ناپذیری منتهی شود

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: قلم خوردگی نسخه‌ها می‌تواند به مشکلات جبران‌ناپذیری منتهی شود، کما اینکه مترینازول قرصی است که برای تیروئید سمی استفاده می شود، مترونیدازول هم برای عفونت‌های روده تجویز می‌شود و این در حالی است که در بسیاری مواقع در نسخه‌ها این دو با هم اشتباه می‌شوند و شاید برای بیش از صد مورد داروها این نوع مشابهت‌ها وجود دارد.

نسخه‌نویسی با خودکار در دنیا از بین رفته است

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نسخه‌نویسی با خودکار در دنیا از بین رفته است، به ویژه در کشورهای توسعه‌یافته سالهاست که از طریق انتخاب کد که بیانگر یک داروی خاص بوده و تایپ توسط پزشکان دارو تجویز می‌شود و داروخانه نیز با مراجعه به کد مورد نظر دارو را عرضه می‌کند، بنابراین این روش احتمال بروز خطا در عرضه دارو به بیماران را به صفر می‌رساند.

خضری خاطرنشان کرد: اجرای این روش یکی از راه‌های کاهش مصرف کاغذ نیز بوده که به طور قطع اقدامی در جهت کاهش مشکلات زیست محیطی بوده، آن هم در شرایطی که قیمت کاغذ چندین برابر شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: یکی از اهداف استفاده از روش‌های دیجیتال و فناوری نوین در حوزه‌های مختلف این است که از بروز مشکلات زیست محیطی جلوگیری شود، بنابراین اجرای پرونده الکترونیک سلامت نه تنها به رفع مشکلات ناشی از نسخه‌نویسی به روش سنتی منتهی می‌شود، بلکه به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهد کرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:429343!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین